Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Najdłuższa ściana węgla znajduje się w Polsce. Bogdanka rozpoczyna wydobycie

115
Podziel się:

Rozpoczęło się wydobycie węgla z najdłuższej na świecie ściany. Ma długość ponad 7 km i znajduje się w Polsce – w kopalni Bogdanka.

Władze kopalni informują, że przygotowania do wydobywania węgla z rekordowo długiej ściany trwały kilka lat
Władze kopalni informują, że przygotowania do wydobywania węgla z rekordowo długiej ściany trwały kilka lat
bEExvIgl

Średnie wydobycie dobowe ze ściany może wynieść do 20 000 ton urobku, ale w niektórych etapach eksploatacji może to być nawet 30 000 ton urobku na dobę – informuje serwis "Energetyka24".

Przy jej eksploatacji wykorzystywanych będzie wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak platforma IIoT (tzw. internet rzeczy), po raz pierwszy wykorzystywana w polskim górnictwie, cyfrowy model złoża, model geomechaniczny, nowoczesne przenośniki taśmowe wyposażone w unikatowe systemy monitoringu, system monitoringu wyrobisk chodnikowych wykorzystujący skaning laserowy, narzędzie do usprawniania procesów decyzyjnych czy zakupiony w pierwszym kwartale tego roku nowoczesny kompleks kombajnowy.

Obecnie trwa proces wdrażania rozwiązania umożliwiającego transport załogi przenośnikami taśmowymi przystosowanymi do przewozu ludzi, co pozwoli na dalszą poprawę wydajności i efektywnego wykorzystania czasu pracy.

bEExvIgn
Zobacz także: Obejrzyj: Górnictwo węgla kamiennego czeka kryzys. "Fatalne zarządzanie branżą, festiwal populizmu"

W przeszłości w Chinach w rejonie Mongolii Wewnętrznej eksploatowano ściany o wybiegach od 8 km do nawet 11 km, jednakże znajdowały się one na niewielkich głębokościach tj. maksymalnie do 300 m poniżej powierzchni terenu. Ściana w Bogdance znajduje się na głębokości od 895 m do 1015 m poniżej powierzchni terenu.

W połowie lipca Bogdanka opublikowała szczątkowe wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2020r. Zgodnie z oczekiwaniami okazały się ona dużo gorsze niż rok temu, szczególnie w zakresie zysku operacyjnego i skonsolidowanego. Oprócz tego, spadły również przychody ze sprzedaży.

bEExvIgt

Produkcja węgla wyniosła w pierwszym półroczu 3,7 mln ton, wobec 4,82 mln ton rok wcześniej, co oznacza spadek o ponad 23 proc. Sprzedaż spadła zaś o 26%, z 4,77 mln ton rok wcześniej do 3,52 mln ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEExvIgO
KOMENTARZE
(115)
S-N
rok temu
Chciał bym pracować w takiej ścianie
Ja
rok temu
Nie długość ściany ma 7 km., tylko wybieg ściany, a to znacząca różnica. Długość sciany bowiem to odcinek po którym porusza się kombajn, długość ściany zaś to chodniki przyścianowe udostępniające złoże
Pracownik
rok temu
Innowacja😀 od miesiąca próbują ruszyć i nie mogą na dobre się rozkręcić. Cały czas nawala ten nowoczesny sprzęt za setki mln. Porażka, ale ktoś za to pieniądze wziął.
bEExvIgP
IPCC
rok temu
Otwieranie nowej kopalni węgla w dobie zmian klimatycznych to zbrodnia przeciwko ludzkości. Rachunek za naszą emisję CO2 będą płacić za nas tysiące przyszłych pokoleń. Obecny poziom stężenia CO2 wróci do normy dopiero za 100 tysięcy lat. A ludzkość jeszcze nie przestała palić węglem. Najbardziej pesymistyczne symulacje klimatu pokazują że nasza beztroska konsumpcja doprowadzi do redukcji populacji ludzi fo 100 milionów bo jedynymi miejscami nadającymi się do życia będzie Antarktyda i Arktyka za kołem podbiegunowym. Czy tego naprawdę chcecie dla swoich dzieci i wnuków?
Tri-to
rok temu
Panie redaktorze... długość ściany to długość przenośnika ścianowego i ilość sekcji obudowy zmechanizowanej czyli jej ilość razy 1,5 metra + szerokość wnęk... natomiast to o czym Pan pisze to wybieg ściany czyli kilometry pokładu węgla które ta ściana musi urobić aby przejść w stan likwidacji... Myli Pan dwa różne pojęcia.....Pozdrawiam , emerytowany górnik...
...
Następna strona