Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Najdroższa spółka na polskiej giełdzie. Rekordowa wartość PKO Banku Polskiego

490
Podziel się:

Największy polski bank zakończył 2018 rok jako najcenniejsza spółka na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego wartość na ostatniej sesji notowań wyniosła niemal 50 mld zł. Kolejny z rekordów? Co czwarty klient bankowości mobilnej w naszym kraju to użytkownik aplikacji PKO Banku Polskiego.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego stworzył najbezpieczniejszy bank w Europie.
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego stworzył najbezpieczniejszy bank w Europie. (East News)

2018 rok PKO Bank Polski może uznać za rok sukcesów. Jednym z największych było wejście do grupy dużych spółek indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russell po wrześniowej reklasyfikacji polskiego rynku do statusu rozwiniętego.

Przeklasyfikowanie Polski z koszyka rynków wschodzących do rozwiniętych przez FTSE Russell jest pierwszą tego typu decyzją agencji od ponad 10 lat. Jak czytamy w komunikacie banku, to efekt ciągłej poprawy infrastruktury rynku kapitałowego w Polsce oraz wzrostu PKB.

Najwięksi w Polsce

PKO Bank Polski w szybkim tempie powiększa sumę bilansową. Jak czytamy w informacji banku, po III kwartałach wyniosła ona ponad 306 mld zł i była najwyższa w historii.

Skala działalności banku jest ponad dwukrotnie większa niż 10 lat temu. Efekt? Zysk grupy po trzech kwartałach wyniósł 2,73 mld zł i był niemal o 20 proc. wyższy niż przed rokiem.

Najbezpieczniejszy bank w Europie

Ogłoszone na początku listopada ub.r. wyniki europejskich stress testów potwierdziły wysoką odporność PKO Banku Polskiego na negatywne scenariusze makroekonomiczne i pokazały, że jest on najodporniejszy spośród wszystkich przebadanych banków.
W testach uczestniczyło czterdzieści osiem największych banków z Europy, w tym dwa z Polski.

145 milionów płatności

PKO Bank Polski jest liderem technologicznym polskiego sektora bankowego, a kolejne innowacyjne projekty uruchomione w 2018 roku takie jak zainicjowanie powstania Chmury Krajowej czy największe w Europie wdrożenie technologii blockchain pomagają mu umacniać tę pozycję.
Bank może również pochwalić się rosnącą popularnością aplikacji bankowości mobilnej IKO, do której klienci logują się już częściej niż do serwisu iPKO.

Liczba aktywnych aplikacji wynosi już ponad 3,1 mln, a udział PKO Banku Polskiego w rynku bankowości mobilnej to aż 25 proc.
Z danych ujawnionych przez bank wynika, że klienci PKO i Inteligo zapłacili mobilnie już ponad 145 milionów razy. Co sekundę płacą BLIKIEM w internecie, w każdej minucie zlecają 100 przelewów w IKO, co godzinę logują się do aplikacji aż 60 tysięcy razy.

Powyższe dane przełożyły się na tytuł najlepszej na świecie bankowej aplikacji mobilnej według brytyjskiego Retail Banker International.

Umowa na Chmurę z PFR

PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju pod koniec października 2018 roku podpisały porozumienie w sprawie powołania spółki technologicznej, która będzie operatorem Chmury Krajowej. Cel? Zaoferowanie usług związanych z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych.

Zadaniem Chmury Krajowej jest rozwój innowacji w polskich przedsiębiorstwach oraz umożliwi optymalizację procesów związanych z budowaniem cyfrowej nowoczesnej administracji publicznej.

Deszcz nagród

Sukcesy banku w 2018 roku potwierdzają nagrody przyznawane przez klientów, organizacje branżowe, jak i media. Spośród kilkudziesięciu wyróżnień bank szczególnie chwali się Nagrodą Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii Odpowiedzialny Biznes oraz nominacją do tej samej nagrody w kategorii Narodowy Sukces.

PKO został także uhonorowany m.in. Orłem Innowacji, Złotym Laurem Niepodległej, branżową Top Marką 2018 oraz tytułem firmy 100-lecia Niepodległości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(490)
skandal
5 lata temu
A WSZYSTKO TO KOSZTEM ZWYKŁYCH CIUŁACZY- jest się z czego cieszyć
nielot78
5 lata temu
Chyba podpisał umowe z Toruniem hahaha
Regina
5 lata temu
Jestem klientem tego banku już 36 lat i moja rodzina również i jak narazie nie myślimy tego zmieniać. POLSKIE TO POLSKIE
Al
5 lata temu
To jakaś kryptoreklama!! Dlaczego ta informacja jest na tym portalu od kliku dni? Grubymi nićmi szyte, prymitywne wciskanie ludziom niechcianych informacji, pewnie nie do końca prawdziwych. Promowanie NARODOWEGO banku.
Strzyga
5 lata temu
Hahahahahahahahahaha A świstak siedzi i zawija w sreberka...;)
...
Następna strona