Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|
aktualizacja

Napisali list do premiera. Sytuacja branży dramatyczna

108
Podziel się:

Branża turystyczna jest w dramatycznej sytuacji, a praktyczne zamknięcie sezonu zimowego wprowadza panikę na rynku - wskazują przedstawiciele sektora w liście do premiera. Proszą Mateusza Morawieckiego o pilne przedstawienie rozwiązań osłonowych.

Napisali list do premiera. Sytuacja branży dramatyczna
Przedstawiciele branży turystycznej napisali list do premiera. (KPRM)

"Sytuacja branży turystycznej jest dramatyczna w wyniku braku sezonu wiosennego, przy znacznie ograniczonym sezonie letnim i jesiennym" - podkreślili przedstawiciele branży.

Według nich praktyczne zamknięcie sezonu zimowego wprowadza panikę na rynku w relacjach pomiędzy kontrahentami jak i w relacjach z klientami. "Nieuchronnie doprowadzi to do dalszej zapaści branży" - czytamy w liście przesłanym PAP, a adresowanym do premiera i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W sobotę szef rządu ogłosił na konferencji prasowej, że hotele pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Zdecydowano też, że ferie będą skumulowane w jednym okresie - między 4 a 17 stycznia.

Zobacz także: Co ze świętami i Sylwestrem? Na razie hotele narzekają. Wiceminister jednak dobrej myśli

Przedstawiciele branży turystycznej proszą premiera o pilne spotkanie i przedstawienie proponowanych rozwiązań osłonowych, które zapewnią przedsiębiorcom pokrycie strat powstałych w wyniku restrykcji.

W liście wskazali m.in. na kwestię wpłaty organizatorów na poczet rezerwacji terminu ferii. "Zmiana terminu ferii nie jest podstawą uzyskania zwrotu zaliczki od partnerów zagranicznych i krajowych przez organizatorów turystyki" - czytamy.

W ich ocenie, problemem są też wpłaty uczestników na poczet rezerwacji wyjazdów feryjnych. "Zmiana terminu ferii nie jest nadzwyczajną i nieuniknioną okolicznością umożliwiającą bezkosztową anulację wyjazdu, co spowoduje obciążenie tymi kosztami klientów" - czytamy w liście do premiera.

Branża zwraca uwagę, że decyzja rządu pozostawi bez przychodu dziesiątki tysięcy osób, m. in. 11500 wykwalifikowanych polskich instruktorów narciarskich, którym przerwa świąteczna i ferie zimowe zapewniają największą część zarobków.

W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się też organizatorzy zimowych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. "W sezonie letnim w wypoczynku dzieci i młodzieży uczestniczyło 642,5 tys. osób, co stanowi ok. 40 proc. roku 2019" - czytamy w liście.

Jego autorzy oceniają, że przy 98-proc. ograniczeniu organizacji wycieczek szkolnych wiosną i jesienią, bez sezonu zimowego, organizatorzy ci pozostaną w wielu przypadkach bez możliwości funkcjonowania, mimo zawartych kontraktów.

To niejedyny apel skierowany do premiera po sobotniej konferencji. O odmrożenie branży apelują przedstawiciele gastronomii, a także fitnessu.

Do zmiany zapowiedzianych w sobotę rozwiązań apelują także gminy górskie, w tym Szczyrk i Zakopane, które żyją z turystyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
turystyka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
jan
rok temu
Otwórzmy wszystko zróbmy tylko zalecenia i jeżeli ktoś zachoruje lub zarazi kogoś innego nie przestrzegając ich to powinien ponieść finansową odpowiedzialność (leczenie, śmierć, bul, cierpienie...)
buba
rok temu
Nadal tylko pieniadze ,pieniadze ,pieniadze.. ciekawi mnie czy uda im się wymigać od smierci za te pieniądze,szczerze w to wątpię...ile musi jeszcze umrzeć ludzi w Polsce 10, 20 30 milionów, zeby coś dotarło do tych pustych głów...
wiem
rok temu
Man wyjście pewne i skuteczne : trzeba odstrzelić Mateuszka !!!
heja
rok temu
Tekst o generale Galicy z Białego Dunajca. Dotyczy wojny z bolszewikami. Czy teraz tacy Moskole są w Warszawie ? : "Na samym przedzie Galica jedzie 4 tysiące wojska wiezie, 4 tysiące chłopców góroli, Hej z ciupagami na Moskoli"
Ręce
rok temu
Koronawirus to nie tylko wirus ale całe korporacje farmacetyczne. Grupa terrorystów która ma skorumpowanych polityków. Pod przykryciem walki z pandemia drenują gospodarki i ich budżety. Wy myślicie że rządy wydają kasę na badania i szczepionki a oni ta kasa się finansują. To mega terroryści którzy zrobili globalny skok na kasę by wydrenować cały świat gdyż nic nie przynosi takiego zysku jak sprzedaż medykamentów. Zadna kryptowaluta narkotyki przemyt etc. razem wzięte nie dorównują zyskom z koronawirusa. Korona terroryści pod przykryciem virusa którego sami uwolnili drenują wasze portfele na gigantyczna skalę. Nigdy do tej pory nikt więcej nie ukradł. Myślicie że to walka z wirusem a to zaplanowane działanie terrorystyczne przynoszące gigantyczne zyski. Działanie te pod nazwą korona pandemia jest zaplanowane na dziesięć lat aż do momentu gdy terroryści przejma większość zasobów finansowych świata lokując je w kryptowakuty złoto inne kruszce oraz kamienie szlachetne w wszystko co tylko pomoże wyprać pieniądze ze sprzedaży medykamentów. Ostatecznie również papiery dłużne zrujnowanych gospodarek i krajów które zbankrutują już wkrótce. Plan jest jeszcze bardziej ambitny. Obserwujcie go nic nie możecie zrobić gdyż jesteście przekonani że to epidemia lub pandemia spontaniczna. To sterowane dzialania. Terrorystyczno polityczne.
...
Następna strona