Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|
aktualizacja

Burmistrz Szczyrku: stanęliśmy w obliczu klęski

351
Podziel się:

Chodzi o kwestię ferii zimowych, które zgodnie z przedstawionym w sobotę przez rząd planem, odbędą się w całej Polsce w jednym czasie: 4-17 stycznia. Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku, zapowiada, że będzie walczył o zmianę decyzji rządu. Wtóruje mu włodarz Zakopanego.

Burmistrz Szczyrku: stanęliśmy w obliczu klęski

"Zaprezentowane pomysły napawają nas wielkim niepokojem, gdyż rzutują one w sposób skrajnie negatywny na całe miejscowości górskie żyjące z turystyki letniej i zimowej" - napisał w oświadczeniu burmistrz Byrdy.

"Odbieram dziś wiele słów oburzenia od właścicieli wyciągów narciarskich, właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater w domach prywatnych, szkół i serwisów narciarskich, pojedynczych instruktorów narciarstwa i snowboardu. Wszyscy stanęliśmy w obliczu klęski finansowej" – dodał.

Przypomnijmy. Rząd zdecydował, że w tym roku szkolnym ferie odbędą się w jednym terminie w całym kraju. W sobotę na rządowej stronie gov.pl przekazano, że "od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. będzie trwała w całym kraju przerwa w nauce, zastąpi ona dotychczasowe ferie zimowe, jednak dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe".

Zobacz także: Co ze świętami i sylwestrem? Na razie hotele narzekają. Wiceminister jednak dobrej myśli

- Ferie, które zwykle były rozłożone na różne województwa w różnym czasie, dzisiaj muszą być skumulowane w jednym czasie po to, by ruch był najmniejszy, by nie zamawiać wyjazdów, by nie wyjeżdżać za granicę, by siedzieć w domu, by mobilność była jak najmniejsza - argumentował w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Burmistrz Szczyrku podkreślił, że w przypadku lockdownu w górskich miejscowościach żyjących z turystyki, spadnie drastycznie poziom życia przeciętnego mieszkańca, a samorząd pozbawiony zostanie środków na dalszą obsługę powierzonych mu zadań, jak: edukacja, opieka społeczna, remonty i utrzymanie dróg gminnych.

"Jako gospodarz Szczyrku nie chciałbym, abyśmy zostali zmuszeni do wyłączania oświetlenia ulicznego, zaniechania odśnieżania, a w górach jest to zimą bardzo drogie zadanie, czy zwalniania pracowników" – oświadczył.

Zdaniem burmistrza Szczyrku decyzja rządu oznacza, że tej zimy w ogóle nie będzie typowych ferii z wypoczynkiem w ośrodkach górskich.

"Dodatkowo docierają do nas kolejne projekty dalszych obostrzeń z zakazem podróżowania włącznie. To wszystko przeraża lokalne samorządy i przedsiębiorców" - oświadczył Byrdy.

Samorządowiec podkreślił, że wraz z innymi gminami górskimi władze Szczyrku będą przekonywały rząd do zmiany zapowiedzianych rozwiązań. Burmistrz Szczyrku oczekuje "jednoznacznego stanowiska rządu, w jaki sposób zabezpieczone zostaną interesy gmin górskich, a także lokalnych przedsiębiorców".

Z kolei burmistrz Zakopanego Leszek Dorula poinformował w rozmowie z PAP, że chce w poniedziałek spotkać się z radą miasta i włodarzami ościennych gmin, aby wypracować wspólne stanowisko i apel do rządu o zmianę decyzji dotyczącej skumulowania ferii zimowych.

"Według mojej oceny to zbyt wczesna decyzja premiera. Mamy nadzieję, że do świąt sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawi i jest jeszcze szansa na zmianę decyzji" - powiedział PAP burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Zdaniem burmistrza burmistrza Zakopanego, rozłożenie feryjnych turnusów w czasie byłoby bezpieczniejszym rozwiązaniem, wówczas byłaby szansa na zachowanie wszelkich rygorów sanitarnych. Dodał on, że większym niebezpieczeństwem jest kumulacja ludzi w jednym terminie i w jednym miejscu.

Decyzja rządu może oznaczać też straty dla właścicieli wyciągów narciarskich, którzy już rozpoczęli śnieżenie stoków. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, który był w sobotę gościem "Wydarzeń" w Polsat News powiedział, że wyciągi narciarskie będą zamknięte: "skoro branża turystyczna i hotelarska jest zamknięta, to wydaje się rzeczą samo przez się oczywistą, że będzie to dotyczyć również wyciągów narciarskich".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
turystyka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(351)
Bbb
rok temu
To nie chodzi o pieniądze czy zadłużanie gospodarki każdy normalny ekonomista wie że taki styl odejmowania decyzji prowadzi do upadku Państwa. Tu chodzi o coś innego i nawet nie o szczepionki bo też cała kampania jest robiona bez głowy i sensu ..
Bbb
rok temu
To nie chodzi o pieniądze czy zadłużanie gospodarki każdy normalny ekonomista wie że taki styl odejmowania decyzji prowadzi do upadku Państwa. Tu chodzi o coś innego i nawet nie o szczepionki bo też cała kampania jest robiona bez głowy i sensu ..
Robin
rok temu
Mam Prośbę do Pana Burmistrza w Szczyrku , staranie walczy o hotele , pensjonaty ! Może Pan powalczy aby chory Szczyrkowian mógł pójść do lekarza ! Wszystko pozamykane , telefonów nikt nie odbiera ! Proszę niech wszystko funkcjonuje , wyciągi restauracje , hotele a dlaczego nie służba zdrowia !!??
Ona
rok temu
Niech Ci górale nie biadolą, byłam i latem i jesienią.. .. Ludzi masa, zjesc graniczyło z cudem t akie kolejki do restauracji, na wyciąg kolejki, na szlakach ludzi tłum no i drogo... Bardzo! , może nie zarobią tyle co zawsze, ale na pewno tyle, żeby przeżyć. W górach tak naprawdę sezon trwa cały rok.
emerytka
rok temu
trzeba było mądrze głosować a teraz macie co wybraliście
...
Następna strona