Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Naprawa bloku elektrowni Jaworzno się przeciągnie. Tauron podał nową datę

10
Podziel się:

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno, czyli najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy, pozostanie wyłączony dłużej, niż zakładano. Według Taurona, właściciela elektrowni, przewidywany termin postoju bloku wydłuży się o 5 dni.

Naprawa bloku elektrowni Jaworzno się przeciągnie. Tauron podał nową datę
Elektrownia Jaworzno (Tauron, Tauron)

Kryzys energetyczny trwa, a jeden z najnowocześniejszych w Polsce bloków o mocy 910 MW nie pracuje, a przestój wynikający z usterek się przeciąga.

Według doniesień medialnych do awarii doprowadził zanieczyszczony węgiel, o czym alarmował Rafako — generalny wykonawca elektrowni, który ma problemy z rentownością, a wyjść z kłopotów spółce ma pomóc 100 mln zł z budżetu państwa. Tauron, właściciel elektrowni, przekonywał natomiast, że sprowadzany do elektrowni węgiel jest właściwy. Spółka zarzuciła Rafako niewywiązywanie się z prac naprawczych, co rozpaliło medialny spór między firmami.

W rozmowie z money.pl Rafako tłumaczy przestój w pracach naprawczych tym, że z powodu zagrożenia życia i zdrowia pracowników w miejscu, gdzie są one prowadzone, musiała zabezpieczyć teren, żeby je wznowić. Zaznacza, że uruchomienie bloku w tym miesiącu jest zbyt ryzykowne.

Opóźnienie potwierdził również w oficjalnym oświadczeniu Tauron. W sobotę poinformował, że planowany postój bloku 910 MW do dnia 29 sierpnia 2022 r się wydłuży.

"Tauron Polska Energia S.A. (...) informuje, iż według najlepszej wiedzy (...) na dzień publikacji niniejszego raportu, przewidywany termin postoju Bloku wydłuży się o 5 dni" - czytamy w oświadczeniu.

"W związku z powyższym Emitent szacuje, że na skutek postoju Bloku od 6 sierpnia do 2 września 2022 r. (do godz. 23:00) marża pierwszego stopnia generowana przez Blok będzie niższa o ok. 285 mln zł. Różnica w stosunku do poprzedniego oszacowania, opublikowanego w raporcie bieżącym nr 35/2022, wynika przede wszystkim ze znaczącego wzrostu hurtowych cen energii elektrycznej, po których dokonywane są odkupy energii na potrzeby Bloku" - poinformował Tauron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
....
2 lata temu
Niech Sasin pali kartami do głosowania od wyborów widmo.
vsvds
2 lata temu
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
POLAK
2 lata temu
NIECH CI PISOWSCY SPECJALISCI ZACZNA PALIC TROCINAMI ,BEDZIE TANIEJ
Saper
2 lata temu
Niech oni mi nie tłumaczą ze wegiel jest super, niech pokażą papiery....
Ekspert histo...
2 lata temu
Jacek Sasin już jest multimilionerem, nauczyciel historii z wykształcenia, organizator lotu Smoleńskiego, wyborów kopertowych i defraudacji 1,3 mld na elektrownie w Ostrołęce,to on min blokuje budowę elektrowni atomowych w Polsce,od 7 lat się zastanawia.