Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Narkotyki w pracy. Pracodawcy czekają na zmiany w prawie

10
Podziel się:

Zmiany w prawie umożliwią kontrolę stanu trzeźwości pracowników. Pracodawca będzie mógł w większym stopniu kontrolować również to, czy pracownicy nie są pod wpływem narkotyków. W tej chwili jest to praktycznie niemożliwe.

Narkotyki w pracy. Pracodawcy czekają na zmiany w prawie
Pracodawcy będą mogli sprawdzać czy pracownicy nie są pod wpływem narkotyków (Adobe Stock)

Pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy pracownicy są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Na nowe rozwiązania prawne czekali wszyscy. Projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Prace nad rozwiązaniami prawnymi przyspieszyły w 2020 roku po serii wypadków autobusów komunikacji miejskiej w Warszawie. Okazało się, że kierowcy byli pod wpływem narkotyków.

W tej chwili pracodawcy mogą prowadzić kontrolę stanu trzeźwości w bardzo ograniczonym zakresie i dotyczy to praktycznie wyłącznie alkoholu. Zbadanie pracownika pod kątem obecności narkotyków jest praktycznie niemożliwe. Stan trzeźwości pracownika może zostać sprawdzony przez pracodawcę tylko w sytuacji, kiedy jest już podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu. Ze względu na ochronę danych osobowy, regularne badanie trzeźwości, może w tej chwili firmę bardzo dużo kosztować.

Po wejściu nowelizacji ustawy w życie pracodawcy będą mogli kontrolować pracowników nie tylko pod kątem obecności alkoholu, ale także narkotyków, informuje ”Rzeczpospolita”.

Pracodawca będzie mógł skontrolować stan trzeźwości nie tylko etatowych pracowników, ale także zleceniobiorców i współpracowników pracujących w modelu B2B. Kontrole będą mogły być regularne lub wyrywkowe. Z proponowanych zmian zadowoleni są pracodawcy.

Zobacz także: Siłownia na NFZ. Branża rozmawia z rządem. "Jest zainteresowanie"

Projekt ustawy powinien trafić do Sejmu już w trzecim kwartale 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo powinno zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Mixter
3 lata temu
Pamiętam jak pracowałem w consultingu. Tam waliło się nosy co noc. Piękne czasy!
Tegawi
3 lata temu
Przed kursem na prawo jazdy, każdy kandydat musi opłacić i dać się zbadać na zawartość narkotyków. W rejestrze kierowców powinno się prowadzić rejestr kontroli narkomanów.
WiCiU
3 lata temu
Ciekawe jak to prawo będzie się miało do przypadków na Home Office ? Co wtedy będzie mógł pracodawca ?
Maa
3 lata temu
Teraz pytanie, kokaina itp okej, ale jak ktoś sobie dzień wcześniej jointa po pracy zapali test w ślinie pokaże ok 24 godziny wynik pozytywny od spożycia, mocz nawet do 2 miesięcy. Test będzie pozytywny pomimo tego że nie jesteś pod wpływem. Ot ciekawostka
%%%%
3 lata temu
A co z kiperam?🤣