Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edukacja
29.10.2019 13:39

Nauczyciele alarmują: nie ma przewidzianej podwyżki wynagrodzeń w subwencji oświatowej

Minister edukacji Dariusz Piontkowski obiecywał podwyżki dla nauczycieli od 2020 roku. Póki co obietnice pozostaną wyłącznie obietnicami, ponieważ dodatkowe fundusze na wynagrodzenia nie zostały przewidziane w subwencji oświatowej, a to z niej samorządy wypłacają pensje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Nauczycie nie dostaną podwyżek, bo MEN musi sfinansować... ich podwyżki.

Projekt rozporządzenia MEN w sprawie sposobu podziału subwencji oświatowej w roku 2020 nie przewiduje żadnych podwyżek dla nauczycieli – informuje glosnauczyciela.pl. To wbrew obietnicom ministra edukacji, który zapewniał podniesienie pensji o 6 proc.

MEN argumentuje to tym, że w subwencji pojawiły się "nowe zadania oświatowe", które pochłaniają więcej środków, niż wcześniej przewidywano. Autorzy rozporządzenia powołali się m.in. na… podwyżkę dla nauczycieli, która miała miejsce we wrześniu 2019 roku (w wysokości 9,6 proc.).

Ministerstwo utrzymało również system dofinansowania samorządów na barkach których spoczywają małe szkoły. Przypomnijmy, że w 2019 roku nałożono na MEN obowiązek brania pod uwagę sytuacji finansowej miast, powiatów i gmin przy dokonywaniu podziału dodatkowych środków na subwencję oświatową.

Zobacz także: PKP – Wymiana taboru

Dotacje mają trafiać przede wszystkim do tych szkół, w których klasy liczą nie więcej niż 18 uczniów oraz których sytuacja jest trudniejsza niż w innych placówkach na tym terenie. W praktyce miasta alarmowały, że faworyzuje się tym mniejsze gminy, a dla nich może już zabraknąć kawałków z tortu o wartości 225 mln złotych (tyle przewidziano na ten cel w subwencji w 2020 roku).

Strajk nauczycieli. Niskie pensje sprawiają, że młodzi ludzie nie chcą pracować w szkołach
Nauczyciele coraz starsi. Niedługo nie będzie miał kto uczyć

W 2019 roku samorządy prowadzące małe szkoły, kwalifikujące się do nowego taryfikatora, otrzymały po 183 złote na ucznia miesięcznie. W 2020 roku dostaną trzy razy tyle – ok 599 złotych.

W nowym projekcie zabezpieczono natomiast ponad 18 mln złotych na świadczenie dla nauczycieli-stażystów, którzy mają otrzymać bonus na początek pracy w wysokości 1,2 tys. złotych brutto. Dodatek ten uwzględnia ok. 14,3 tys. edukatorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: edukacja, men, strajk nauczycieli, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2019

JohnDajcie sobie siana! Dostaliście najwyższa podwyżkę płac w tym roku, i na pewno dostaniecie swoje w przyszłym roku. PiS spełnia obietnice, a nie tak … Czytaj całość

29-10-2019

MirjonOjejku jacy oni biedni, a te leksy, beemki, merce, przeważnie nówki wypasione, stojące na szkolnych parkingach podczas zajęć lekcyjnych to są może ich … Czytaj całość

29-10-2019

cmokWidać po komentarzach, że w MEN też jest farma trolli. Ale normalni w te wpisy nie uwierzą, Dla PiSu ludzie wykształceni to wielka przeszkoda. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (179)