Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nauczyciele alarmują: nie ma przewidzianej podwyżki wynagrodzeń w subwencji oświatowej

179
Podziel się

Minister edukacji Dariusz Piontkowski obiecywał podwyżki dla nauczycieli od 2020 roku. Póki co obietnice pozostaną wyłącznie obietnicami, ponieważ dodatkowe fundusze na wynagrodzenia nie zostały przewidziane w subwencji oświatowej, a to z niej samorządy wypłacają pensje.

Nauczycie nie dostaną podwyżek, bo MEN musi sfinansować... ich podwyżki.
Nauczycie nie dostaną podwyżek, bo MEN musi sfinansować... ich podwyżki. (123RF)
bEhvDOER

Projekt rozporządzenia MEN w sprawie sposobu podziału subwencji oświatowej w roku 2020 nie przewiduje żadnych podwyżek dla nauczycieli – informuje glosnauczyciela.pl. To wbrew obietnicom ministra edukacji, który zapewniał podniesienie pensji o 6 proc.

MEN argumentuje to tym, że w subwencji pojawiły się "nowe zadania oświatowe", które pochłaniają więcej środków, niż wcześniej przewidywano. Autorzy rozporządzenia powołali się m.in. na… podwyżkę dla nauczycieli, która miała miejsce we wrześniu 2019 roku (w wysokości 9,6 proc.).

Ministerstwo utrzymało również system dofinansowania samorządów na barkach których spoczywają małe szkoły. Przypomnijmy, że w 2019 roku nałożono na MEN obowiązek brania pod uwagę sytuacji finansowej miast, powiatów i gmin przy dokonywaniu podziału dodatkowych środków na subwencję oświatową.

bEhvDOET
Zobacz także: Zobacz także: PKP – Wymiana taboru

Dotacje mają trafiać przede wszystkim do tych szkół, w których klasy liczą nie więcej niż 18 uczniów oraz których sytuacja jest trudniejsza niż w innych placówkach na tym terenie. W praktyce miasta alarmowały, że faworyzuje się tym mniejsze gminy, a dla nich może już zabraknąć kawałków z tortu o wartości 225 mln złotych (tyle przewidziano na ten cel w subwencji w 2020 roku).

bEhvDOEZ

W 2019 roku samorządy prowadzące małe szkoły, kwalifikujące się do nowego taryfikatora, otrzymały po 183 złote na ucznia miesięcznie. W 2020 roku dostaną trzy razy tyle – ok 599 złotych.

W nowym projekcie zabezpieczono natomiast ponad 18 mln złotych na świadczenie dla nauczycieli-stażystów, którzy mają otrzymać bonus na początek pracy w wysokości 1,2 tys. złotych brutto. Dodatek ten uwzględnia ok. 14,3 tys. edukatorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhvDOFu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(179)
foka
2 lata temu
Ja jestem nauczycielem 30 lat, mam 22-letniego nissana i czekam na promocję kaszanki w Lidlu. Ziejącym jadem polecam kilka godzin pracy w szkole. Pozdrawiam
Nick
2 lata temu
Nauczyciele się zwalniają i dobrze robią. Od 2020 r. dajmy na to taki nauczyciel matematyki na start zarobi o około 100zł więcej od najniższej krajowej... Ludzie gdzie my żyjemy, człowiek któremu powiezamy wykształcenie naszych dzieci i wnuków ZAROBI O 100ZŁ WIĘCEJ NIŻ NAJNIŻSZA KRAJOWA!
Nick
2 lata temu
Chyba ich pogrzało.... a dlaczego dzień nauczyciela był wolny od jakichkolwiek zajeć ? Nawet apeli nie było .... a skąd namnożyło się tych dni wolnych ? Dzień wolny przed świętem zmarłych ... przed wigilią ? z JAKIEJ PAKI ???? Takie mają powołanie ??? chyba do siedzenia na wolnym
bEhvDOFv
morcos
2 lata temu
Ludzie co wy z tymi 18 godzinami , przecież to pensum przy tablicy a gdzie cała reszta , moja żona pracuje po 50 godzin w tygodniu i jeszcze szkoli sie za swoje
vbvnb
2 lata temu
Bardzo dobrze że finansują małe szkoły a takie jak w Warszawce sami winni się finansować bo to bogata gmina .. . W dużych miastach samorządy są bogate niech inaczej gospodarują kasą to starczy a nie zakupują rydwany i różnego rodzaju palety
...
Następna strona