Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nauczyciele alarmują: nie ma przewidzianej podwyżki wynagrodzeń w subwencji oświatowej

179
Podziel się

Minister edukacji Dariusz Piontkowski obiecywał podwyżki dla nauczycieli od 2020 roku. Póki co obietnice pozostaną wyłącznie obietnicami, ponieważ dodatkowe fundusze na wynagrodzenia nie zostały przewidziane w subwencji oświatowej, a to z niej samorządy wypłacają pensje.

Nauczycie nie dostaną podwyżek, bo MEN musi sfinansować... ich podwyżki.
Nauczycie nie dostaną podwyżek, bo MEN musi sfinansować... ich podwyżki. (123RF)
bDAmRLMB

Projekt rozporządzenia MEN w sprawie sposobu podziału subwencji oświatowej w roku 2020 nie przewiduje żadnych podwyżek dla nauczycieli – informuje glosnauczyciela.pl. To wbrew obietnicom ministra edukacji, który zapewniał podniesienie pensji o 6 proc.

MEN argumentuje to tym, że w subwencji pojawiły się "nowe zadania oświatowe", które pochłaniają więcej środków, niż wcześniej przewidywano. Autorzy rozporządzenia powołali się m.in. na… podwyżkę dla nauczycieli, która miała miejsce we wrześniu 2019 roku (w wysokości 9,6 proc.).

Ministerstwo utrzymało również system dofinansowania samorządów na barkach których spoczywają małe szkoły. Przypomnijmy, że w 2019 roku nałożono na MEN obowiązek brania pod uwagę sytuacji finansowej miast, powiatów i gmin przy dokonywaniu podziału dodatkowych środków na subwencję oświatową.

bDAmRLMD
Zobacz także: Zobacz także: PKP – Wymiana taboru

Dotacje mają trafiać przede wszystkim do tych szkół, w których klasy liczą nie więcej niż 18 uczniów oraz których sytuacja jest trudniejsza niż w innych placówkach na tym terenie. W praktyce miasta alarmowały, że faworyzuje się tym mniejsze gminy, a dla nich może już zabraknąć kawałków z tortu o wartości 225 mln złotych (tyle przewidziano na ten cel w subwencji w 2020 roku).

bDAmRLMJ

W 2019 roku samorządy prowadzące małe szkoły, kwalifikujące się do nowego taryfikatora, otrzymały po 183 złote na ucznia miesięcznie. W 2020 roku dostaną trzy razy tyle – ok 599 złotych.

W nowym projekcie zabezpieczono natomiast ponad 18 mln złotych na świadczenie dla nauczycieli-stażystów, którzy mają otrzymać bonus na początek pracy w wysokości 1,2 tys. złotych brutto. Dodatek ten uwzględnia ok. 14,3 tys. edukatorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAmRLNe
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(179)
Citizen
rok temu
Zlikwidować oświatę! Dzieciarnia do roboty! W pole, ziemniaki sadzić, rowy kopać, domy budować!
gona
rok temu
W szkołach średnich nagminnym jest opuszczanie lekcji przez uczniów. Tłumaczenie rodzica: on nie wagarował tylko siedział w domu bo nie umiał na sprawdzian. Ręce opadają.
cmok
rok temu
Widać po komentarzach, że w MEN też jest farma trolli. Ale normalni w te wpisy nie uwierzą, Dla PiSu ludzie wykształceni to wielka przeszkoda. Ciemnotą łatwiej rządzić.
bDAmRLNf
normalnyjeste...
rok temu
no i git za nidługo będzie jak z lekarzami i pielęgniarkami chyba że zlikwiduje się wymagania i bedą uczyć wszyscy jak zakonnice, strażacy, policjanci itp. tylko czego ??? o zawodowcach nie wspomnę bo tych to już brakuje i się zatrudnia emerytów i studentów byle zapchać dziurę . W koncu czytać i pisac nauczą w podstawówce a resztę to na kursy i płatne szkoły i niech się martwią przedsiębiorcy ( czyżby chęc powrotu do szkół zakładowych z umowami o pracę w zamian za wiedzę ?).
Wiejska naucz...
rok temu
Farma trolli ma temat! Państwowe pieniążki płyną! W ogóle nie czuję się zraniona określeniem leń, a określenie, że nauczyciele wiejscy mają dobrze, szczególnie mi się podoba.Gratuję hejterom oryginalności.
...
Następna strona