Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Nawet 100 mld zł. Tyle będzie kosztować budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

48
Podziel się:

Koszt budowy pierwszego projektu jądrowego w Polsce wyniesie ok. 20 mld dol. - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Pierwsza elektrownia atomowa stanie na Pomorzu, a wybuduje ją amerykańskie Westinghouse.

Nawet 100 mld zł. Tyle będzie kosztować budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że pierwszą elektrownię jądrową wybudują Amerykanie (amb) PAP/Leszek Szymański (PAP, PAP/Leszek Szymański)

2 listopada rada ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Rząd wybrał amerykańską technologię Westinghouse AP1000. Według wstępnego projektu reaktor stanie w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu.

Harmonogram przewiduje budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Początek budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Ostatni reaktor w drugiej elektrowni ma być oddany do eksploatacji w 2043 r.

Orientacyjną sumę, bo ona na tym etapie jest dziś potrzebna, jest to ok. 20 mld dolarów, czyli kwota sięgająca 90-100 mld zł. Sposobów finansowania może być kilka i my dziś na radzie ministrów szczegółowo o tym rozmawialiśmy, natomiast na tym etapie ważne jest, żebyśmy mieli zabezpieczenie finansowe na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest - zapowiedział premier.

Ile kosztuje budowa energii jądrowej

Budowa reaktorów atomowych to gigantyczne przedsięwzięcie, które pochłonie miliardy złotych.

- Zobaczymy, jaki ten koszt naprawdę będzie, bo jak pokazują doświadczenia światowe, rozbieżności potrafią być tutaj dość potężne. To wynika z bardzo wielu czynników, w tym z tego, jak zaplanowana jest sama budowa i jak ma wyglądać finansowanie. To ma bardzo duże znaczenie, bo mówimy o kapitałochłonnej inwestycji, gdzie kapitał wykłada się już na samym początku. Koszt tego kapitału odgrywa kolosalną rolę. Tutaj ważna jest kwestia gwarancji państwowych, ile w tym projekcie jest rynku, czy jego elementem jest kontrakt długoterminowy - tłumaczył Rajewski.

Dodawał, że to "kosztowna inwestycja". Lecz później jest tanio i stabilnie.

Elektrownie jądrowe to instalacja, która na etapie projektu ma wytrzymywać 60 lat, a być może będzie działała dłużej. W USA są elektrownie, które były projektowane na 40 lat, a już w tej chwili mają wydłużoną eksploatację do 80 lat - przypomniał Rajewski.

Minister klimatu i ochrony środowiska Anna Moskwa dodała, że "Polska nigdy nie była tak blisko wybudowania elektrowni jądrowej. Dzisiejsza decyzja przybliża nas do tego stanu. Kolejny etap to umowa przyłączeniowa i pozwolenie na budowę. Polska jest gotowa do dalszych etapów realizacji projektu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Slayer
miesiąc temu
co roku dopłacamy do górnictwa około 10 mld zł, do tego płacimy za prąd dwa razy więcej niż francuzi którzy mają go prawie w całości z atomówek, jak to się zsumuję, to wyjdzie że elektrownia atomowa zamortyzuje się po mniej niż 10 latach!!!
Dawid
rok temu
Blok węglowy 1075MW taki jak w Kozienicach (budowa 2017 rok) kosztuje 6,5 mld,a tu zapłacimy 100mld za taką samą moc.
jan
2 lata temu
to jakieś 800 mln szczepionek. Spoko! Stać nas na wszystko
Hey
2 lata temu
Na Polski Ład dla Jarosława Kaczyńskiego pożyczyli z zagranicy 💯 miliardów złotych które są dopisane do Długu Publicznego Polaków!!! Można było zainwestować w Elektrownię Atomową przynajmniej Polacy by mieli jakiś pożytek
Koszmar
2 lata temu
Kupowanie od amerykanów jest dosyć ryzykowne: oni bardzo chętnie używają zależności od siebie do szantażowania, tzn nakładania sankcji, jeśli ktoś nie jest wystarczająco posłuszny. Szantażują w ten sposób ponad 70 krajów na świecie, czyli ponad 1/3 wszystkich krajów na Ziemi. Do tego mają obecnie najgorszą technologię w energetyce atomowej, bo nie powstał u nich od 30 lat żaden nowy projekt. W Polsce ma być testowany jakiś prototyp. Super.
...
Następna strona