Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Nawet 2500 zł ekstra do pensji. Rząd chce przekonać mundurowych do pozostania w służbie

530
Podziel się

Co roku mundurówka traci doświadczonych funkcjonariuszy. W niektórych służbach jest po 5 tys. wakatów. Rząd przygotował specjalne bonusy, aby zatrzymać tych, którzy myślą o wcześniejszej emeryturze. Koszt? Na samą policję będzie to kilkaset milionów złotych rocznie.

Rząd chce przekonać mundurowych do pozostania w służbie
Rząd chce przekonać mundurowych do pozostania w służbie (East News, Andrzej Zbraniecki)
bDzAcvhN

Projekt ustawy powstał po ponad roku od protestów służb mundurowych. Jednym z warunków porozumienia było wypracowanie rozwiązań, które sprawią, że funkcjonariusze przestaną przechodzić na wcześniejsze emerytury.

Dziś jest to możliwe już po 25 latach służby. W efekcie, co roku tylko z policji odchodzi nawet 5 tys. najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, którzy później – jak czytamy na forach internetowych, które prowadzą aktywni i byli policjanci – dorabiają w prywatnych firmach, np. związanych z ochroną czy windykacją.

- Wielokrotnie zarzucano zarówno nam, jak i innym służbom, że produkujemy młodych emerytów. Funkcjonariusze po 50- ce odchodzili do cywila, a mogliby zostać w służbie – mówi money.pl Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, który dodaje, że popiera zapisy projektu ustawy.

bDzAcvhP
Zobacz także: Obejrzyj: Zadłużenie Polaków. Seniorzy najbardziej solidni

Co dokładnie znajdziemy w projekcie MSWiA? Ci, którzy pracują najdłużej i zbliżają się do stażu uprawniającego ich do odejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogli dostać dodatek do pensji. Minimalna kwota świadczenia dla funkcjonariusza, który ma co najmniej 25 lat wysługi, wyniesie 1500 zł brutto miesięcznie.

Z kolei funkcjonariusze mający wysługę powyżej 28 lat i 6 miesięcy dostawaliby dodatek w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie. Co ważne, świadczenie nie będzie wliczać się do emerytury, odprawy jubileuszowej czy odprawy związanej z odejściem z pracy.

bDzAcvhV

Obecnie w polskiej policji pracuje ponad 97,5 tys. funkcjonariuszy. Niemal 70 proc. z nich to policjanci ze stażem pracy od 3 do 21 lat. Osób, których wysługa wynosi od 25 do 30 lat, jest ponad 11 tys. i to one mogłyby liczyć na ustawowy dodatek.

Uśredniony koszt takiego bonusu? 264 mln zł w skali rocznej. A mówimy o samych policjantach. Do tego mamy inne służby, które obejmuje emerytura mundurowa, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Graniczna, Służba Ochrony Państwa, Państwowa Straż Pożarna, Służba Celno-Skarbowa i Służba Więzienna.

- Mało kto sobie zdaje sprawę z tego, że jest to duża oszczędność dla MSWiA, ale też i "zysk" dla formacji. Policjant, który ma 25 lat służby odchodzi i jest mu wypłacana emerytura. Na jego miejsce trzeba przyjąć nowego policjanta, wyszkolić go i wypłacać pensję. A tak zatrzymujemy doświadczonego i wyszkolonego policjanta, który dostaje gratyfikację finansową. Jest to zachęta, by wartościowi ludzie pozostali w służbie – komentuje Rafał Jankowski.

bDzAcvhW

Jednak niskie pensje to niejedyny powód, dla którego mundurowi myślą o pracy "w cywilu". W Wirtualnej Polsce pisaliśmy o realiach takiej pracy. Pani Agnieszka (20 lat w policji) napisała do nas po publikacji materiału o dodatku żywieniowym dla policjantów.

Przypomnijmy, że na profilu społecznościowym dolnośląskiego zarządu związku zawodowego mundurowych pojawił się skan pisma od zastępcy Komendanta Miejskiego, z którego dowiedzieliśmy się, za ile policjant ma się wyżywić. Na podstawie "pogłębionych analiz" oszacowano, że policjantowi, który pracuje "na ulicy", powinno wystarczyć 2,71 zł za dzień.

- 99 proc. patroli jest w terenie i co roku zastanawiamy się, co można kupić do zjedzenia ciepłego za te pieniądze. Patrol pieszy może liczyć tylko na kanapki w radiowozie, chyba że ma stację paliw w rejonie, ale i tak za te pieniądze z równoważnika nic się nie kupi – napisała kobieta.

Inne mankamenty? Ciągła gotowość, stykanie się z agresją i niebezpieczeństwem czy częsta nieobecność w domu. "Służby w świątki, piątki i niedziele. Również w nocy, co niejednemu życie rodzinne szybciej rozbiło, niż wyjazd do pracy za granicą" – napisał jeden z użytkowników forum.

bDzAcvhX

Z innego wpisu dowiadujemy się: "Dziś młody człowiek, który ma perspektywę co najmniej 25 lat w - delikatnie mówiąc - średnich warunkach pracy, przy absurdach wymyślanych przez zwierzchników, przy roszczeniowym społeczeństwie, po kilku latach rzuci to w cholerę i pójdzie do cywila, gdzie często za większe pieniądze i spokój, będzie mógł pracować w godziwych warunkach".

Jednak niektórzy użytkownicy zwracają uwagę, że dla mundurowych odnalezienie się w prywatnym sektorze, wcale nie jest łatwe: "Kolega wyjechał na emeryturze dorobić za granicę. 'Wycięli' go cywile z jego miasta, znając jako byłego gliniarza. Dokuczali mu, twierdząc, że ma wysoką emeryturę policyjną".

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski jest jednak dobrej myśli. - Docierają do mnie sygnały o tym, że część policjantów, która planowała odejście, rezygnuje z tego i chce pozostać w służbie. Myślę, że jak ktoś chciał być policjantem to będzie nim dalej, a nie będzie szukał innej roboty – podsumowuje.

bDzAcvhY

Dziennik "Fakt" podał, że projekt ustawy wpisano właśnie do wykazu legislacyjnego prac rządu. Ma zostać przyjęty w I połowie roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzAcviq
KOMENTARZE
(530)
jerry
11 miesięcy temu
Osoby z średnią inteligencją szympansa zastanowiły by się o co chodzi, około 5000zł wypłaty, 25 lat emerytura, dodatkowe 1500zł premii. A tu brak chętnych do pracy około 30% osób po przyjęciu w pierwszych 5 latach rezygnuje, ogromne braki kadrowe obniżone do minimum wymagania przyjęcia. Potraficie tylko szczekać i pisać bzdury ale najbliższa przyszłość to taka jak w "Flint Town" przyjazd do rozboju po 24h od zgłoszenia a nie w max 8min. Zanim napiszecie jakieś bzdury podrapcie się w głowę a najbliższa przyszłość to "Polaku broń się sam"
Ja
11 miesięcy temu
Ci co tak skowyczą że mundurowi mają wczesne emerytury mogli sami włożyć mundur skoro służba w policji, wojsku, straży pożarnej itd. to taki miód. A teraz płaczą ze mundyrowy ma po 15 latach emeryturę. To też jest część prawdy bo wtedy jest tylko albo aż jak kto woli 40 procent ostatniego uposażenia, mało kto odchodzi tak wcześnie.Mundurowym wczesne emerytury się należą bo młode lata oddali służbie, kiedy inni zaczynali kariery zawodowe w cywilu. Łaski bez, coś za coś. Przywileje dla mundurowych są we wszystkich formacjach na świecie. Zawistnicy, nie płakać.
Polak
11 miesięcy temu
Przecież każdy miał wybór, trzeba było zostać policjantem czy innym mundurowym, a nie teraz jęczeć.
bDzAcvir
Patrol
11 miesięcy temu
Jak tak ludzie chcą żeby policja jak u reszta służb pracowała do 60 to Oki. Tylko na takich warunkach jak Pan czesiu na fabryce. Weekendy wolne święta, sylwestra. I po 8h do domu a nje że ktoś mi powie że mam pilnować bandziorow czy gasic komuś dom w weekend czy święta. Jakoś tego nikt nje liczy ile świat weekendów taki policjant traci. Także coś za coś kochani rodacy.
emeryt
11 miesięcy temu
Problem w mundurówce to niekompetentni ludzie zarzadzajacy.Uciekaja na emeruture ludzie dojezdzani niedoceniani i czesto twórczy a pozostaja mierni ale wierni z gumowymi uszami
...
Następna strona