Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NBP przekazał do budżetu prawie 7,5 mld zł. Po dwóch latach przerwy

W ostatnich latach rząd nie mógł liczyć na zysk z NBP. Na szczęście akurat w kryzysowym roku bank dorzuci niemałą kwotę do budżetu. Mowa o prawie 7,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Adam Glapiński kieruje bankiem centralnym i stoi na czele Rady Polityki Pieniężnej. (Fot: Leszek Szymański)

Narodowy Bank Polski dokonał w poniedziałek wpłaty do budżetu państwa na ponad 7,4 mld zł. To 95 proc. zysku wypracowanego przez NBP w 2019 roku.

NBP zakończył ubiegły rok z dodatnim wynikiem - na poziomie dokładnie 7 mld 828,5 mln zł. Zgodnie z ustawą o NBP, kwota ta podlega podziałowi na wpłatę do budżetu państwa w wysokości 7 mld 437,1 mln zł oraz odpis na fundusz rezerwowy NBP (5 proc. zysku) w kwocie 391,4 mln zł.

RPP trzy miesiące z rzędu obniża stopy procentowe.
Protokół z posiedzenia RPP. Rada obawia się spadku inflacji, ale nie jest jednomyślna

Taka wpłata do budżetu w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem spadła rządowi z nieba. A w ostatnich latach nie był to standard. Przypomnijmy, że 2018 rok NBP zakończył z bilansem równym zero, a w 2017 roku miał nawet 2,5 mld zł straty.

Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Niecałe 8 mld zł to duża kwota, choć NBP mógł się wcześniej pochwalić wyższymi zyskami. W 2015 roku przekraczały 8 mld zł, a rok później sięgnęły rekordowych 9,2 mld zł.

- Wpłata tak znacznej kwoty do budżetu państwa jest możliwa dzięki skutecznym działaniom NBP, w tym dobrym decyzjom inwestycyjnym dotyczącym lokowania rezerw dewizowych - wyjaśnia w komunikacie prasowym Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jednocześnie wskazuje, że w ubiegłym roku jedną z ważniejszych decyzji NBP był zakup 100 ton złota.

Na rynek powraca optymizm. Kurs dolara spadł poniżej 4 zł.
Na rynek powraca optymizm. Kurs dolara spadł poniżej 4 zł

- Zasilenie budżetu państwa tak istotną kwotą oraz tegoroczne działania NBP będą wspierać polską gospodarkę i Polaków. W ostatnich miesiącach NBP podjął bowiem wiele kroków nakierowanych na łagodzenie negatywnych skutków ekonomicznych pandemii Covid-19 - podkreśla Glapiński.

Główny wpływ na prawie 8 mld zł zysku za 2019 rok miały: wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi w kwocie 7,6 mld zł oraz dodatni wynik z różnic kursowych w wysokości 5,6 mld zł.

Minister Finansów Tadeusz Kościński.
Tarcza antykryzysowa pochłania miliardy złotych. Budżet państwa wciąż ma jednak środki

Na wynik finansowy NBP miały wpływ również m.in: koszty utworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych (2,8 mld zł), koszty prowadzenia polityki pieniężnej (1,4 mld zł), a także koszty działania i amortyzacji (1,2 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2020

ciekawaZnów dodrukował?

01-06-2020

Obywatelpan Glapiński to istny cudotwórca w ciągu dwóch lat wypracować prawie 3 mld zysku to hoho.Ciekawe na jak długo starczy złota w skarbcu?

01-06-2020

sitwaTo kto podpalił tyłki pisgangowi,szykuja sie do ewakuacji na san escobar?i potrzebuja kase na zagospodarowanie?

Rozwiń komentarze (19)