Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa pochłania miliardy złotych. Budżet państwa wciąż ma jednak środki

Program pomocowy w związku ze skutkami pandemii oraz transfery socjalne to poważne obciążenie. Jednak na rachunkach budżetowych wciąż państwo ma około 100 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister Finansów Tadeusz Kościński.

- Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec maja wyniósł ok. 100 mld zł, przy w pełni sfinansowanych potrzebach pożyczkowych wynikających z ustawy budżetowej - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

- Oznacza, że budżet jest płynnościowo przygotowany na oczekiwane zwiększenie tych potrzeb w stosunku do założeń wynikających z ustawy - poinformował wiceminister w komentarzu do informacji o podaży papierów skarbowych na czerwiec.

Zobacz również: Dla kogo miliardy z Unii? Polska stworzy nowe programy pomocowe

Przypomnijmy, że w czerwcu planowane są dwa przetargi zamiany obligacji. Resort nie planuje przetargów sprzedaży hurtowych obligacji skarbowych ani bonów skarbowych.

- W kwietniu zadłużenie w obligacjach skarbowych na rynku krajowym wzrosło o 46,5 mld zł. Zaangażowanie banków krajowych (w tym NBP) zwiększyło się o 57,5 mld zł, a krajowych inwestorów pozabankowych o 2,3 mld zł, podczas gdy zaangażowanie inwestorów zagranicznych zmniejszyło się o 13,3 mld zł - tłumaczy Nowak.

Dodatkowo, jak zaznaczył, wyemitowane zostały bony skarbowe o wartości 17,7 mld zł, z których 13,9 mld zł objął sektor bankowy, 3,4 mld zł sektor pozabankowy, a 0,4 mld zł inwestorzy zagraniczni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo, budżet
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2020

alenstan na jakich kontach? Żony Morawieckiego czy Szymowskiego? A może kota Kaczyńskiego? Bo raczej nie w budżecie

30-05-2020

WyborcaTo są nasze pieniądze państwo nie ma żadnych swoich pieniędzy a skoro ma 100mld to starczy na miesiąc może półtora

30-05-2020

obserwatorDrukowana kasa przez NBP na potrzeby PIS-U.To wszystko na socjal,darmozjadow,nierobow ,młodych emerytow poniżej 60/65 roku zycia, na 500 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)