Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Protokół z posiedzenia RPP. Rada obawia się spadku inflacji, ale nie jest jednomyślna

12
Podziel się:

Poznaliśmy przebieg kwietniowego posiedzenia RPP, na którym zdecydowano o drugiej z rzędu obniżce stóp procentowych. Większość członków obawiała się spadku inflacji poniżej celu, ale były też przeciwne głosy. Były też wątpliwości co do samego cięcia oprocentowania.

RPP trzy miesiące z rzędu obniża stopy procentowe.
RPP trzy miesiące z rzędu obniża stopy procentowe. (PAP)

Na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe z 1 do 0,5 proc. Od tamtego czasu doszło do jeszcze jednego, zaskakującego cięcia kilka dni temu. Niektórzy eksperci wskazywali, że być może protokół z kwietniowego posiedzenia wyjaśni pośpiech RPP. Pozostaje jednak wiele znaków zapytania.

Okazuje się bowiem, że już blisko dwa miesiące temu w radzie nie było jednomyślności. Zarówno jeśli chodzi o same obniżki stóp procentowych, jak i prognozy dotyczące zmian cen (inflacji).

Na kwietniowym posiedzeniu wskazywano, że w kolejnych miesiącach inflacja najprawdopodobniej wyraźnie się obniży. W kierunku obniżenia dynamiki cen miałby oddziaływać oczekiwany spadek globalnej aktywności gospodarczej oraz osłabienie popytu w kraju. A także niższe ceny surowców (np. ropy naftowej).

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

"Biorąc to pod uwagę większość członków Rady oceniła, że mimo poluzowania polityki pieniężnej NBP w ostatnim okresie - utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP" - czytamy w raporcie.

Jednocześnie w notce wskazano, że niektórzy członkowie wyrażali opinię, że możliwe jest także, iż spadkowi aktywności gospodarczej będą w średnim okresie towarzyszyły coraz większe podwyżki cen.

Pojawiła się też opinia mniejszości członków, że choć polityka pieniężna powinna zostać złagodzona, powinno do tego dojść w inny sposób niż poprzez obniżkę stóp procentowych.

Członkowie RPP, którzy byli za obniżkami wskazywali, że taka decyzja przyczyni się bezpośrednio do dalszego obniżenia rat zaciągniętych wcześniej kredytów dla gospodarstw domowych i firm.

"Niższe koszty obsługi kredytów będą łagodziły negatywny wpływ restrykcji związanych z Covid-19 na sytuację finansową przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz będą ograniczały ryzyko ich niewypłacalności. W efekcie, obniżka stóp przyczyni się do ograniczenia efektów wtórnych epidemii Covid-19 - takich jak wzrost bezrobocia i silny spadek popytu konsumpcyjnego" - czytamy w protokole.

RPP przyznaje, że innym pozytywnym efektem będzie obniżenie rentowności obligacji skarbowych i kosztów obsługi długu publicznego. A to da rządowi większe możliwości finansowania tarczy antykryzysowej.

W protokole wskazano, że podobne, zdecydowane działania podejmują także inne banki centralne na całym świecie. Zaznaczono, że też były dokonywane szybko i na dużą skalę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Raper z wwa
4 lata temu
Dobra ściemę walą a wystarczy popatrzeć na Chiny że tam inflacja wyraźnie wzrosła
H2o żenada
4 lata temu
W horyzoncie mojego chodzenia na zakupy nie widzę by inflacja miała spadać a wręcz przeciwnie bo słynny raper obiecuje kolejne plusy a więc należy spodziewać się hiperinflacji :(
ssssssssssss
4 lata temu
pieprzenie, ceny żywności idą w górę o 20 % a ci panowie mówią o celu inflacyjnym 3,5 %- chore głowy
logiczny
4 lata temu
Już tylko w ten sposób można oskubać Polaków bo chętnych na kredyt z dodrukowanych biletów brak !
Marcin
4 lata temu
Dobre sobie. Oto fani Wenezuelskiej drogi. Ich celem jest inflacja i okradanie społeczeństwa.