Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
01.06.2020 15:49

Protokół z posiedzenia RPP. Rada obawia się spadku inflacji, ale nie jest jednomyślna

Poznaliśmy przebieg kwietniowego posiedzenia RPP, na którym zdecydowano o drugiej z rzędu obniżce stóp procentowych. Większość członków obawiała się spadku inflacji poniżej celu, ale były też przeciwne głosy. Były też wątpliwości co do samego cięcia oprocentowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
RPP trzy miesiące z rzędu obniża stopy procentowe.

Na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe z 1 do 0,5 proc. Od tamtego czasu doszło do jeszcze jednego, zaskakującego cięcia kilka dni temu. Niektórzy eksperci wskazywali, że być może protokół z kwietniowego posiedzenia wyjaśni pośpiech RPP. Pozostaje jednak wiele znaków zapytania.

Okazuje się bowiem, że już blisko dwa miesiące temu w radzie nie było jednomyślności. Zarówno jeśli chodzi o same obniżki stóp procentowych, jak i prognozy dotyczące zmian cen (inflacji).

Na kwietniowym posiedzeniu wskazywano, że w kolejnych miesiącach inflacja najprawdopodobniej wyraźnie się obniży. W kierunku obniżenia dynamiki cen miałby oddziaływać oczekiwany spadek globalnej aktywności gospodarczej oraz osłabienie popytu w kraju. A także niższe ceny surowców (np. ropy naftowej).

Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

"Biorąc to pod uwagę większość członków Rady oceniła, że mimo poluzowania polityki pieniężnej NBP w ostatnim okresie - utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP" - czytamy w raporcie.

Jednocześnie w notce wskazano, że niektórzy członkowie wyrażali opinię, że możliwe jest także, iż spadkowi aktywności gospodarczej będą w średnim okresie towarzyszyły coraz większe podwyżki cen.

Pojawiła się też opinia mniejszości członków, że choć polityka pieniężna powinna zostać złagodzona, powinno do tego dojść w inny sposób niż poprzez obniżkę stóp procentowych.

Członkowie RPP, którzy byli za obniżkami wskazywali, że taka decyzja przyczyni się bezpośrednio do dalszego obniżenia rat zaciągniętych wcześniej kredytów dla gospodarstw domowych i firm.

"Niższe koszty obsługi kredytów będą łagodziły negatywny wpływ restrykcji związanych z Covid-19 na sytuację finansową przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz będą ograniczały ryzyko ich niewypłacalności. W efekcie, obniżka stóp przyczyni się do ograniczenia efektów wtórnych epidemii Covid-19 - takich jak wzrost bezrobocia i silny spadek popytu konsumpcyjnego" - czytamy w protokole.

RPP przyznaje, że innym pozytywnym efektem będzie obniżenie rentowności obligacji skarbowych i kosztów obsługi długu publicznego. A to da rządowi większe możliwości finansowania tarczy antykryzysowej.

W protokole wskazano, że podobne, zdecydowane działania podejmują także inne banki centralne na całym świecie. Zaznaczono, że też były dokonywane szybko i na dużą skalę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: nbp, stopy procentowe, koronawirus, kryzys, protokół z posiedzenia rpp, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2020

MarepiStopy powinny być w okolicach inflacja a teraz są na świecie sztucznie zaniżone i do niczego dobrego nie taki stan nie doprowadza !

01-06-2020

KolotSzkoda tylko że nikt nie przewódzial,.ze spadek stóp spowodowuje ze bankom nie opłaca się ryzyko kredytów i podnoszą zabezpieczenia kredytobiorców

01-06-2020

Łon tu tryRada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.

Rozwiń komentarze (12)