Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Hojne premie dla najlepiej zarabiających prezesów w Polsce. Wszystkich zdystansował Szwed

128
Podziel się

Prezesi największych spółek zarabiają rocznie miliony złotych. To wiadomo. Rzadziej mówi się, że kwoty te pompują ogromne premie, często większe od podstawowego wynagrodzenia. Rekordzista w 2019 roku zainkasował w bonusie 20 mln zł, przy podstawie na poziomie 1 mln zł.

Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, zdystansował innych prezesów pod względem premii.
Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, zdystansował innych prezesów pod względem premii. (East News)
bDAOaCUR

Wśród dwudziestki najlepiej zarabiających szefów z pięćdziesięciu największych firm z GPW ogromny udział w zarobkach mają premie. W wielu przypadkach stanowią nawet połowę lub więcej kwoty wypłaconej im w 2019 roku.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że często gigantyczne premie nie idą w parze z np. zyskami wypracowanymi w danym roku przez całą spółkę. Ponad to, przeglądając wiele sprawozdań finansowych trudno jednoznacznie zidentyfikować za co dokładnie zostało wypłacone dodatkowe wynagrodzenie.

Należy podkreślić, że pod pojęciem premii rozumiemy wynagrodzenie poza podstawą, które w niektórych przypadkach spółki wprost nazywały w sprawozdaniu premią, a czasami wynagrodzeniem zmiennym. Do tego braliśmy pod uwagę m.in. wypłacone w 2019 roku świadczenia zależne od wartości akcji.

bDAOaCUT
Zobacz także: "Opłata covidowa" nie zawsze uczciwa. UOKiK bada sprawę

Pokaźne premie

Ubiegły rok należał przede wszystkim do szefa największej spółki deweloperskiej Echo Investment. Po czterech latach prezesury Nicklas Lindberg doczekał się sowitej premii. Zarobił w 2019 roku w sumie prawie 25 mln zł. To oznacza 484 proc. podwyżki, choć formalnie jego podstawowe wynagrodzenie spadło do około miliona złotych. Nieco ponad dwa miliony zarobił w spółkach zależnych, a premii wyszło prawie 21 mln zł.

Z raportu Echo Investment dowiadujemy się, że "bonus motywacyjny" dla Nicklasa Lindberga wynikał ze sprzedaży większościowego pakietu akcji Echo Investment, ale więcej szczegółów na ten temat brak. Być może premia mniej rzucałaby się w oczy, gdyby spółka w ubiegłym roku np. wyraźnie poprawiła wyniki. Tymczasem zyski były niższe niż w 2018 roku.

bDAOaCUZ

Warto w tym momencie zaznaczyć, że wielu prezesów premiowanych jest nie za bieżący rok, a za poprzedni lub nawet kilka lat wstecz, co zaburza możliwość oceny zasadności nagradzania przez postronne osoby. Nie zawsze jednak wynika to wprost z informacji przekazywanych przez spółki.

Dobrym przykładem jest prezes Banku Handlowego Sławomir S. Sikora, dla którego premie wypłacone w 2019 roku stanowiły 46 proc. całego rocznego wynagrodzenia. W raporcie znajdziemy nawet szczegółową rozpiskę nagród pieniężnych i kapitałowych za lata 2015-2018.

bDAOaCVa

Bank Handlowy tak jak Echo Investment nie mógł się pochwalić w 2019 roku wzrostem zysków. Podobnie w analizowanych przez nas: Banku Millennium, mBanku, Budimeksie, GTC czy PCC Rokita.

Ostatnia z wymienionych spółek zaliczyła największy spadek zysków - o blisko 60 proc, po tym jak w 2018 wzrosły o 25 proc. Jednocześnie prezes Wiesław Klimkowski dostał premię w wysokości 3,3 mln zł. To pięciokrotnie więcej niż jego podstawowe roczne wynagrodzenie, które wyniosło 563 tys. zł.

Niemal identyczny stosunek podstawy do premii ma prezes CD projekt Adam Kiciński, ale firma odpowiadająca za stworzenie trylogii gier Wiedźmin i Cyberpunka może się pochwalić rosnącymi zyskami. W 2019 roku były wyższe niż w 2018 o około 60 proc.

bDAOaCVb

Problem wynagrodzeń w spółkach z GPW

Regularnie informacje na temat wynagrodzeń w spółkach giełdowych analizuje Kazimierz Sedlak, który wskazuje, że systemy wynagradzania zarządów w spółkach giełdowych w Polsce nie zawsze są oparte na jasnych i wcześniej określonych regułach, a to jest podstawą efektywnego nagradzania.

Zwraca uwagę, że np. w kilkudziesięciu mniejszych spółkach z GPW z raportów wynika, że prezes zarabia poniżej średniej krajowej.

- Przecież nikt w to nie uwierzy. Dodatkowo tylko niewielki procent spółek giełdowych w pełni informuje o swoich programach motywacyjnych, a wśród tych co informują, znaczny procent nie podaje na jakich zasadach działają te programy - podkreśla.

bDAOaCVc

Założyciel pierwszej polskiej firmy doradztwa HR (Sedlak & Sedlak) przyznaje, że w teorii wynagrodzenie powinno być powiązane z efektami pracy. Tym samym nie neguje samego faktu premii. Ma jednak wiele zastrzeżeń do ich wyliczania. W praktyce badania na 500 największych amerykańskich spółkach pokazały, że nie ma silnej korelacji między wynikami firmy, a płacą prezesa.

- W przypadku pracownika na taśmie montażowej w fabryce jest to stosunkowo łatwe. Tylko jak ocenić szefa motoryzacyjnej spółki, która teraz notuje 80-procentowe spadki sprzedaży, ale nie z jego winy, tylko w związku ze światowym kryzysem? - zastanawia się Kazimierz Sedlak.

Ekspert wskazuje, że np. w USA podstawa to około 12 proc. wynagrodzenia całkowitego, co w znacznej części wynika z rozwiązań podatkowych. W Europie część zmienna, czyli np. premie to około 40 proc. wynagrodzenia menedżerów. Niestety trudno jednoznacznie powiedzieć jak to jest w polskich spółkach giełdowych.

- Dane zawarte w raportach rocznych nie zawsze są kompletne i wyczerpujące. Większość spółek nie przykłada zbyt dużej wagi do obowiązku precyzyjnego informowania o poszczególnych składnikach wynagrodzenia - podsumowuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDAOaCVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
MARO
8 miesięcy temu
Jeśli są to spółki prywatne to już sprawa ich zarządów rad nadzorczych i to nie nasza sprawa ! Ale jeśli jest to spółka państwowa to już jest to nasza sprawa !
Tyy
8 miesięcy temu
Dobra zmiana hehe, żenada.
nemo
8 miesięcy temu
Prywatne firmy - nic do nich nie mam.Nie podoba się nie kupuje nie zatrudniam sie w danej firmie. Inna sprawa to państwowe spólki- do rozpaczy doprowadza mnie jak takie spółki wszystkie pensje ,dywidendy , darowizny utajniają. Przecież to z moich podatków powstały firmy które teraz mówią - nie podamy danych bo to tajemnica.
bDAOaCVv
OKA
8 miesięcy temu
TO ZGODNE Z TYM CO WPROWADZIŁA PARTIA RZĄDZĄCA - ZŁODZIEJE NA SWOIM
bida
8 miesięcy temu
popatrzcie na PIS , Kkurski rok do roku generuje straty a Duda klepnął mu 2 mld dotacji - z czyjej kasy ano z emerytur, pomocy dla rolników w suszy, onkologii, górnictwa, pielęgniarek.... po co patrzeć co robi ktoś co rzeczywiście zarabia lepiej popatrzcie na ręce politykom PIS bo już głośno o kasie Szumowskiego, wydatkach Sasina..... a o ta kasę będą mniejsze wasze świadczenia
...
Następna strona