Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Echo Investment hojnie wynagrodziło prezesa. Premia 20-krotnie większa od podstawy

Po czterech latach prezesury Nicklas Lindberg doczekał się sowitej premii. Prezes jednego z największych polskich deweloperów zarobił w 2019 roku w sumie prawie 25 mln zł. To oznacza 484 proc. podwyżki, choć formalnie jego podstawowe wynagrodzenie spadło do około miliona złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Nicklas Lindberg od czterech lat stoi na czele spółki Echo Investment.

Niedawno publikowaliśmy ranking najlepiej zarabiających prezesów w największych spółkach Skarbu Państwa. Niektórych mogły zszokować zarobki lidera - prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełło, które w 2019 roku sięgały prawie 2,5 mln zł.

Okazuje się, że to nic przy kwocie, jaką zainkasował w ubiegłym roku prezes Echo Investment Nicklas Lindberg. Szefa największego polskiego banku przebił 10-krotnie. Prezes jednego z największych polskich deweloperów zarobił dokładnie 24 mln 972 tys. 867 zł.

Choć jeszcze wiele spółek giełdowych nie opublikowało raportów rocznych, można zaryzykować tezę, że Nicklas Lindberg będzie najlepiej zarabiającym prezesem, a na pewno będzie w ścisłej czołówce. Rok temu w rankingu money.pl numerem jeden był szef Comarchu Janusz Filipiak z wynagrodzeniem na poziomie 12,4 mln zł, a więc o połowę niższym w porównaniu z obecną wypłatą Lindberga.

Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że tak gigantyczna suma w głównej mierze wynika z wielkiej premii przyznanej prezesowi. Sama podstawa to "zaledwie" 1 mln 76 tys. zł. Dwukrotnie więcej dostał wynagrodzenia ze spółek zależnych od Echo Investment. Za to premia wyniosła dokładnie 20 mln 861 tys. 365 zł.

Spółka o premiach

Z raportu rocznego spółki dowiadujemy się, że kontrakt menedżerski Nicklasa Lindberga z 18 kwietnia 2016 roku przewiduje wynagrodzenie premiowe składające się z dwóch części. Podstawowa była wypłacona za rok 2019. Na tym może się nie skoczyć. Zgodnie z kontraktem zawartym 4 lata temu może liczyć na premię dodatkową, zależną od wzrostu kursu akcji Echo Investment powyżej pewnej wartości bazowej.

Spółka w raporcie w komentarzu do systemu premiowego prezesa wskazuje, że w 2017 roku Nicklas Lindberg, na podstawie podpisanego aneksu do umowy, otrzymał już jednorazową płatność na poczet dodatkowego wynagrodzenia premiowego w wysokości 3 mln 392 tys. zł brutto.

"W związku ze sprzedażą większościowego pakietu akcji Echo Investment, bonus motywacyjny został wypłacony w grudniu 2019 roku w wysokości 19 mln 579 tys. zł" - czytamy w raporcie.

Wiadomo też, że w styczniu 2020 roku prezes Nicklas Lindberg podpisał nowy kontrakty menedżerski na okres 5 lat.

"Warunki zatrudnienia będą zbliżone do dotychczasowych, natomiast warunki wypłaty wynagrodzenia premiowego zostaną określone do czerwca 2020 roku" - informuje Echo Investment.

Zarobki a wyniki

Warto zauważyć, że nie tylko prezesowi została wypłacona premia. Również pięciu członków zarządu Echo Investment dostało dodatki z tego tytułu. Były to jednak znacznie mniejsze kwoty - z przedziału od 125 do 386 tys. zł.

Jak mają się zarobki prezesa do wyników zarządzanej przez niego firmy? Tu odpowiedź nie jest prosta. Wiadomo na pewno, że w 2019 roku zysk netto spółki był niewiele, ale jednak niższy niż w 2018 roku. Spadł z 305 do 299 mln zł. Jednocześnie deweloper zwiększył sprzedaż mieszkań, podpisując 1357 umów przedwstępnych, co oznacza 38 proc. wzrostu.

Z kolei wynagrodzenie prezesa w porównaniu z 2018 rokiem z jednej strony wzrosło prawie 6 krotnie. Pomijając jednak premię, podstawa spadła - z 1 mln 642 tys. 625 zł do 1 mln 76 tys. 227 zł.

Kim jest Nicklas Lindberg?

Obecny prezes Echo Investment przez 15 lat związany był ze szwedzką firmą Skanska, gdzie w ostatnim okresie swej pracy zajmował stanowisko prezesa jednostki Commercial Development Europe (CDE), odpowiedzialnej za komercyjne projekty deweloperskie w Europie Środkowo-Wschodniej. Był także był szefem Skanska Property Poland, podmiotu zależnego Commercial Development Europe.

Wcześniej pracował m.in. w jednostkach Residential Development w Skandynawii. W latach 2005 - 2008 był prezesem i dyrektorem finansowym Skanska w Rosji.

Funkcję prezesa Echo Investment pełni od 18 kwietnia 2016 roku. W 2001 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Lund (Szwecja).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: echo investment, Nicklas Lindberg, zarobki, wynagrodzenia, prezes, praca, premia, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2020

BumbajI to jest kasa o jaką można dostać szczękościsku, państwowe spółki i ich prezesi zarabiają grosze na tym tle.

04-05-2020

morenowow i to juz robi wrazenie. szkoda, ze prywaciarze jak zwykle goruja nad panstwowymi spolkami pod wzgeldem zarobkow

04-05-2020

obiektywnyA mowilem januszom przy okazji jagielly ze takie zarobki to norma i w odniesieniu do reszty swiata wrecz marne grosze. ale wiadomo, zazdrosc zawsze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)