Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
23.06.2020 10:53

Negatywne zaskoczenie. Spadek produkcji budowlano-montażowej większy od prognoz

Produkcja budowlano-montażowa spadła w maju o 5,1 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To spore zaskoczenie, ekonomiści prognozowali, że spadek wyniesie 1,6 proc. Sektor budowlany z opóźnieniem zaczyna odczuwać skutki pandemii i najprawdopodobniej najgorsze dopiero przed nim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Negatywne zaskoczenie. Spadek produkcji budowlano-montażowej większy od prognoz.

Przypomnijmy, że rok temu odnotowano ponad 9-proc. wzrost. Teraz ekonomiści spodziewali się ujemnego odczytu, ale oceniali, że sektor budowlany jest raczej oazą w kryzysie. W kwietniu produkcja budowlano-montażowa spadła bowiem o niecały 1 proc. w skali roku, podczas, gdy np. sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa zaliczyły ponad 20-proc. spadki.

W poniedziałek odczyt sprzedaży detalicznej w maju pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Zamiast prognozowanych -13 proc. rok do roku było -8,6 proc. Natomiast produkcja przemysłowa w maju spadła o 17 proc. w skali roku. To wprawdzie dużo gorzej niż rok temu, ale lepiej niż w kwietniu. Tym bardziej dzisiejsze dane o produkcji budowlano-montażowej mogą być negatywnym zaskoczeniem.

- Sektor budowlany, jak wiele na to wskazuje, z opóźnieniem zaczyna odczuwać skutki pandemii i najprawdopodobniej najgorsze dopiero przed nim. Aktualnie jeszcze realizowane są projekty rozpoczęte lub zakontraktowane przed pojawieniem się koronawirusa, natomiast głębokie wyhamowanie zobaczymy wraz z brakiem rozpoczynania nowych inwestycji - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Zdaniem Moniki Kurtek, ograniczeniem dla sektora budowlanego pozostanie popyt po stronie gospodarstw domowych i firm, z jednej strony ze względu na ich większą ostrożność w związku z pogorszeniem sytuacji finansowej, a z drugiej – z trudniejszym dostępem do kredytów bankowych.

Jak podaje GUS, w porównaniu z majem ubiegłego roku zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano we wszystkich działach budownictwa: w jednostkach zajmujących się budową budynków (- 5,3 proc.), wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (- 5,1 proc.) oraz realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (- 4,9 proc.). Należy podkreślić, że dotyczy to przedsiębiorstw budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób, które raportują szczegółowe informacje na ten temat.

Porównując dane miesiąc do miesiąca, w maju wprawdzie widać wzrost produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z kwietniem, ale jest on niewielki (+0,8 proc.). W porównaniu z kwietniem 2020 roku zwiększenie wartości robót zanotowano w przedsiębiorstwach realizujących roboty związane z budową budynków (+4,6 proc.) oraz specjalizujących
się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+0,3 proc.).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, gus, produkcja budowlano-montażowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-06-2020

aaaaaaWidzę że specjaliści zawsze są zaskoczeni. To chyba normalne że w czasie kryzysu ludzie podchodzą ostrożniej do tego typu inwestycji. Kolejna sprawa … Czytaj całość

23-06-2020

AdaCiekawe że to zaskoczenie. Przecież co kryzys to branże budowlano montażowa przechodzi serię bankructw. Ten system żyje na kredytach i widzi zyski po … Czytaj całość

23-06-2020

Gorszy sortCo wy piszecie przecież według tvpis oraz słońca narodu jesteśmy liderami a reszta ma nam zazdrościć.

Rozwiń komentarze (44)