Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Negatywne zaskoczenie. Spadek produkcji budowlano-montażowej większy od prognoz

44
Podziel się

Produkcja budowlano-montażowa spadła w maju o 5,1 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To spore zaskoczenie, ekonomiści prognozowali, że spadek wyniesie 1,6 proc. Sektor budowlany z opóźnieniem zaczyna odczuwać skutki pandemii i najprawdopodobniej najgorsze dopiero przed nim.

Negatywne zaskoczenie. Spadek produkcji budowlano-montażowej większy od prognoz.
Negatywne zaskoczenie. Spadek produkcji budowlano-montażowej większy od prognoz. (Pixabay)
bEpxJfKJ

Przypomnijmy, że rok temu odnotowano ponad 9-proc. wzrost. Teraz ekonomiści spodziewali się ujemnego odczytu, ale oceniali, że sektor budowlany jest raczej oazą w kryzysie. W kwietniu produkcja budowlano-montażowa spadła bowiem o niecały 1 proc. w skali roku, podczas, gdy np. sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa zaliczyły ponad 20-proc. spadki.

W poniedziałek odczyt sprzedaży detalicznej w maju pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Zamiast prognozowanych -13 proc. rok do roku było -8,6 proc. Natomiast produkcja przemysłowa w maju spadła o 17 proc. w skali roku. To wprawdzie dużo gorzej niż rok temu, ale lepiej niż w kwietniu. Tym bardziej dzisiejsze dane o produkcji budowlano-montażowej mogą być negatywnym zaskoczeniem.

- Sektor budowlany, jak wiele na to wskazuje, z opóźnieniem zaczyna odczuwać skutki pandemii i najprawdopodobniej najgorsze dopiero przed nim. Aktualnie jeszcze realizowane są projekty rozpoczęte lub zakontraktowane przed pojawieniem się koronawirusa, natomiast głębokie wyhamowanie zobaczymy wraz z brakiem rozpoczynania nowych inwestycji - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

bEpxJfKL
Zobacz także: Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Zdaniem Moniki Kurtek, ograniczeniem dla sektora budowlanego pozostanie popyt po stronie gospodarstw domowych i firm, z jednej strony ze względu na ich większą ostrożność w związku z pogorszeniem sytuacji finansowej, a z drugiej – z trudniejszym dostępem do kredytów bankowych.

bEpxJfKR

Jak podaje GUS, w porównaniu z majem ubiegłego roku zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano we wszystkich działach budownictwa: w jednostkach zajmujących się budową budynków (- 5,3 proc.), wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (- 5,1 proc.) oraz realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (- 4,9 proc.). Należy podkreślić, że dotyczy to przedsiębiorstw budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób, które raportują szczegółowe informacje na ten temat.

Porównując dane miesiąc do miesiąca, w maju wprawdzie widać wzrost produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z kwietniem, ale jest on niewielki (+0,8 proc.). W porównaniu z kwietniem 2020 roku zwiększenie wartości robót zanotowano w przedsiębiorstwach realizujących roboty związane z budową budynków (+4,6 proc.) oraz specjalizujących
się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+0,3 proc.).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpxJfLm
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
sas
rok temu
pracuję w branży i spadku nie zauważyliśmy
Su2
rok temu
Nareszcie ktoś zaczyna pisać prawdę. Do tej pory autorzy tekstów próbowali zaczarować rzeczywistość.
mieszkania ta...
rok temu
bo wszystko drożeje. ta zasada jest stara jak Świat! ;-))
bEpxJfLn
Erty
rok temu
Ludzie którzy wzięli kredyt rok temu na mieszkanie na górce spłaca go razy trzy, a wartość mieszkania spadnie 30-40 procent Janusze biznesu pobrali kredyty na mieszkania pod wynajem i każdy chciał byc rentierem no to teraz będzie bankrutem
Bs
rok temu
Starostwa powiatowe nie pracowały w pandemii nie na pozwoleń na budowę. Wszystko jest opóźnione.
...
Następna strona