Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowe dane o produkcji. Ciągle dużo do nadrobienia

5
Podziel się:

Trzeci miesiąc z rzędu GUS informuje o spadku produkcji przemysłowej. Tym razem dane nie zaskoczyły ekonomistów, jak miesiąc temu. Produkcja przemysłowa w maju była, zgodnie z prognozami, niższa o 17 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Produkcja przemysłowa w maju. Ciągle dużo do nadrobienia.
Produkcja przemysłowa w maju. Ciągle dużo do nadrobienia. (Pixabay)

Ekonomiści spodziewali się spadku produkcji o dokładnie 16,8 proc. rok do roku, czyli niemal dokładnie tyle, ile pokazały dane GUS-u. Po eliminacji czynników sezonowych, spadek produkcji w maju wyniósł natomiast 15,5 proc. w skali roku. W porównaniu z kwietniem, odnotowano wzrost o 10,1 proc.

W ubiegłym miesiącu dane o produkcji przemysłowej zaskoczyły ekonomistów. Zamiast prognozowanych minus 10 proc., odnotowano spadek aż o 25 proc.

W porównaniu z fatalnymi danymi z kwietnia, w maju jest więc lepiej. Jednak wciąż bardzo daleko np. do sytuacji sprzed roku, kiedy statystyki pokazywały wzrost o ponad 7 proc.

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce. Koronawirus zabiera pracę. Minister zabrała głos

- Do nadrobienia pozostaje jeszcze bardzo dużo. To, co silnie pospadało, równie silnie porosło - oceniają ekonomiści mBanku.

W porównaniu z kwietniem, wzrost odnotowano w 25 na 34 działy przemysłu. Największy, bo aż 109-proc. dotyczył kategorii "samochody, przyczepy i naczepy", która miesiąc temu zaliczyła najmocniejszy spadek.

Może to dawać nadzieję, że najgorsze już minęło. Jednak kiedy porównamy dane rok do roku widać, w jakim dołku znalazł się polski przemysł: "Według wstępnych danych w maju bieżącego roku, w stosunku do maja ubiegłego roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu" - czytamy w komunikacie GUS.

Największy, bo aż 58-proc. spadek dotyczył kategorii "samochody, przyczepy i naczep". W wyniku zamrożenia gospodarki ucierpiały także takie obszary przemysłu jak m. in.: wydobycie węgla kamiennego i brunatnego (-27 proc.), produkcja maszyn i urządzeń (-24 proc.) oraz mebli (-20 proc.). Wzrost odnotowano tylko w czterech kategoriach, jedną z nich jest produkcja wyrobów tytoniowych (+8 proc.).

- Odmrażanie gospodarki w maju przyniosło poprawę wyników sektora przemysłowego. Spadek produkcji w ujęciu rocznym pozostał wprawdzie wciąż duży, ale był on jednak już wyraźnie mniejszy od kwietniowego - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

- Po dwóch miesiącach drugiego kwartału mamy pewność, że polska gospodarka znalazła się w recesji i że dane dotyczące PKB za ten okres będą słabe. Opublikowane dziś dane za maj rodzą jednak pewną "nadzieję”, że spadek PKB będzie jednak w drugim kwartale bieżącego roku bliższy 8,0 proc. rok do roku niż 10.0 proc. - dodaje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Obywatel
4 lata temu
Nowy prezydent, a stary rząd. Czy będzie lepiej? Zobaczymy. Nowy prezydent nie będzie miał dużo możliwości. Stary nie pokazał żadnych. Tylko podpisywał głupie rozdawnictwo. Gdzie te innowacje rządu PiS? Gdzie te mieszkania, drogi, nowe zakłady produkcyjne? Tylko rozdawanie. Zobaczymy na ile starczy. Bo ten rząd tylko to potrafi.
Prezes
4 lata temu
Wina tuska i jego pobratymców
Pracownik
4 lata temu
Biuro na produkcję. Trzeba PKB podnieść .
Tusku
4 lata temu
Przyjdzie czaskoski to zaraz wzrośnie.hahaha.
Hehehe
4 lata temu
Sypie się wszędzie z wyjątkiem ilości urzędników biurokracji, zysków bankierów. Jak Ibisz niezmiennie