Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przemysł w głębokim dołku. Produkcja spadła o blisko 25 procent

402
Podziel się:

Drugi miesiąc z rzędu GUS informuje o spadku produkcji przemysłowej. Aż tak złych wyników jednak nikt się nie spodziewał. Zamiast prognozowanych 10 proc. jest aż 25 proc. na minusie.

Produkcja przemysłowa w Polsce spada.
Produkcja przemysłowa w Polsce spada. (PAP)
bEDMkllx

Koronawirus w kwietniu z pełną mocą uderzył w polską gospodarkę. Widać to po środowych danych z rynku pracy, a teraz z informacji płynących z kluczowego sektora jakim jest przemysł. Produkcja w kwietniu spadła rok do roku aż o 24,6 proc.

To już drugi miesiąc, gdy GUS odnotowuje spadki. W marcu był on jednak znacznie płytszy - wyniósł nieco ponad 2 proc.

bEDMkllz

Do takich danych będzie trzeba się przyzwyczaić, bo do kilkuprocentowych wzrostów z okresu sprzed epidemii możemy szybko nie wrócić. Np. rok temu statystyki pokazały wzrost produkcji o ponad 9 proc.

Najnowsze dane są dużym zaskoczenie dla ekonomistów, którzy wprawdzie spodziewali się załamania w przemyśle właśnie w kwietniu, ale średnia prognoz wskazywała dokładnie na 10-procentowy spadek produkcji. Jest ponad dwukrotnie mocniejszy.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Nie tylko w skali roku, ale także w porównaniu z marcem odnotowujemy gigantyczny zjazd w przemyśle. Jest nawet minimalnie większy - na poziomie 25,5 proc.

bEDMkllF

"Jako uzasadnienia spadku produkcji sprzedanej, część respondentów wskazywała spadek liczby zamówień w związku z COVID-19 (przede wszystkim w produkcji wyrobów z metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz w produkcji mebli)" - czytamy w komunikacie GUS.

Innymi przyczynami wskazywanymi częściej przez respondentów były: zmiana wymiaru etatów pracowników oraz przebywanie pracowników "na postojowym" (głównie w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz produkcji mebli).

"W przypadku raportowania wzrostu produkcji sprzedanej, nieliczne podmioty wskazywały jako przyczynę wzrost liczby zamówień związany z COVID-19, m.in. w produkcji odzieży, chemikaliów i wyrobów chemicznych, niemniej jednak nie przełożyły się one na wyniki uzyskane na poziomie agregatów, w których odnotowano spadki" - wskazuje GUS.

bEDMkllG

Według wstępnych danych w kwietniu, w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 78,9 proc., maszyn i urządzeń - o 34 proc., urządzeń elektrycznych - o 28,1 proc.

Do tego produkcja spadła w przypadku wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 25,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 23,2 proc., metali - o 20 proc. czy wyrobów z metali - o 18,6 proc.

Wzrost produkcji w skali roku wystąpił tylko w 4 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 14,8 proc., przy czym w porównaniu z marcem obserwowany był spadek o 37,2 proc.

bEDMkllH

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDMklma
przemysł
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(402)
jacek
rok temu
W maju, czerwcu wyniki będą zdecydowanie lepsze. Odmrożenie gospodarki zadziała.
nam też 33000...
rok temu
Czy krzywomordy, po kilku prawomocnych wyrokach za kłamstwa, to potwierdzi??
majtek
rok temu
bul,bul,bul,bul okręt idzie na dno............
bEDMklmb
dfdfd
rok temu
Gdyby PIS przez ostatnie 5 lat nie okradał firm i ich pracowników to byłoby lepiej. Ale oni woleli zabierać firmom i płacić za głosy rolnikom.
zazer
rok temu
po to byla pandemia aby zniszczyc resztki polskiej przedsiebiorczosci Brawo pis brawo mateuszek i budyn
...
Następna strona