Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Negocjacje w sprawie KPO. Premier: nie ma uzgodnień między Polską i Węgrami

9
Podziel się:

Między Polską i Węgrami nie ma żadnych uzgodnień dotyczących procedury negocjacyjnej w sprawie odblokowania środków z UE - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Oba kraje są w "zupełnie innych miejscach" jeśli chodzi o te negocjacje - dodał.

Negocjacje w sprawie KPO. Premier: nie ma uzgodnień między Polską i Węgrami
Premier Mateusz Morawiecki udał się na szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4) (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Premier był pytany na czwartkowym briefingu przed wylotem do Koszyc na szczyt Grupy Wyszehradzkiej, czy istnieje jakaś wspólna linia negocjacyjna Polski i Węgier w celu odblokowania środków unijnych.

Odpowiedział, że Polska i Węgry "są w zupełnie innych miejscach jeśli chodzi o negocjacje środków unijnychna Węgry została nałożona tak zwana procedura warunkowości, Polska nie ma żadnej procedury warunkowości".

Wiem, że niektórzy celowo, inni z braku wiedzy, mieszają ze sobą Krajowy Plan Odbudowy, procedurę warunkowości, ale ustalmy fakty. Zapraszam wszystkich, by poinformowali się jakie są fakty, pan minister Szynkowski vel Sęk bardzo chętnie każdemu na pewno to wyjaśni - dodał szef rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zrobił PiS w konia". Poseł komentuje nagły zwrot Orbana

Polska nadal czeka na pieniądze z KPO

Podkreślił, że między Polską i Węgrami nie ma "żadnych uzgodnień dotyczących procedury negocjacyjnej". "Toczą się rozmowy po naszej stronie, my za pół roku czy rok, czy półtora spokojnie te pieniądze dostaniemy, dlatego ruszyliśmy już z projektami, są one prefinansowane z Polskiego Funduszu Rozwoju, wszystko idzie tak jak powinno iść" - ocenił Morawiecki.

Jeśli Węgry nie zastosują się do zaleceń unijnych instytucji w sporze o praworządność, mogą nie otrzymać ok. 7,5 mld euro w ramach polityki spójności, a także blisko 6 mld euro z pakietu odbudowy ustanowionego w związku z pandemią koronawirusa. W połowie września Komisja Europejska zaproponowała Radzie UE wszczęcie mechanizmu warunkowości w stosunku do Węgier w związku z kwestią korupcji. Jak podała KE, ma to zapewnić ochronę budżetu UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech. Po tej decyzji Węgry zapowiedziały szereg zmian prawnych.

Polska prowadzi rozmowy dotyczące uruchomienia środków z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W ubiegłym tygodniu w Brukseli rozmowy, między innymi na ten temat prowadził minister ds. europejskich RP Szymon Szynkowski vel Sęk, który mówił później, że jego pobyt w Brukseli był okazją do kontynuowania konsultacji z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem oraz wiceprzewodniczącą Vierą Jourovą w sprawie wyjaśniania wątpliwości KE co do niektórych elementów realizacji pozostałych kamieni milowych.

Polski KPO ma zielone światło z Brukseli

Na początku czerwca KE zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że przyjęta przez Sejm ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną SN jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".

TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
***** ***
rok temu
nie ma konsultacji bo pis słucha bezkrytycznie poleceń z Budapesztu w to nie konsultacje.
dek
rok temu
Może niech premier jest przecież historykiem przyjrzy się szalikowi swojego przyjaciela Orbana i zobaczy tam kawałek Polski!!! Aż dziwi, że nie zareagował jak premier Słowacji!!! I kto tu jest jak to mówi PIS prawdziwym patriotą
katoliczka
rok temu
NIE WIERZĘ, ŻE KACZYŃSKI, i MORAWIECKI NIE WIEDZĄ, ŻE SĄ NIEWYKONANE TAKIE KAMIENIE MILOWE JAK::: 1 ). BRAK USTAWY O WIATRAKACH - NIE MA!!! 2). NIE JEST POWOŁANY KOMITET, KTÓRY MA MONITOROWAĆ WYDAWANE PIENIĄDZE Z KPO, GDZIE IDĄ- NIE MA. 3). ŚRODKI FINANSOWE WYDAWANE POZA BUDŻETEM MAJĄ WRÓCIĆ DO BUDŻETU, I KONTROLOWANE PRZEZ SEJM - NIE MA!!! 4). IZBA DYSCYPLINARNA MA BYĆ NOWA A NIE ZMIENIONO TYLKO NAZWĘ?????? 5). SĘDZIOWIE ZAWIESZENI BEZ PODSTAW PRAWNYCH MAJA WRÓCIĆ DO PRACY NIE MA!!! I CO PANOWIE PYTACIE SIĘ UNII CO MACIE ROBIĆ???
polak
rok temu
powiem prawdę dobrze ze niedostsniemy tych pieniędzy z KPO bo wyszedł by premier i powiedział weźmiemy te pieniądze ale damy je ukraińcom bo im się należą tak jak to chce zrobić Blaszczak z patriotami od niemców
olo
rok temu
Putin, Orban dwa bratanki...A co z Jarkiem ? Nie chce do trójkąta ?? Waha się ?!