Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Mateusz Madejski
|

NFZ nie ma na leki. Mówi, że zapłaci szpitalom "potem"

57
Podziel się

NFZ jest winny szpitalom setki milionów za leki, z których refundacją nie powinno być problemów. Gdy placówki domagają się pieniędzy, Fundusz odpowiada, że "nie dysponuje środkami". Albo, że "zapłaci potem".

NFZ mówi, że zapłaci "potem". Ale pieniądze są potrzebne teraz - odpowiadają szpiale
NFZ mówi, że zapłaci "potem". Ale pieniądze są potrzebne teraz - odpowiadają szpiale (Grzegorz Dembinski/Polska Press/East News, Grzegorz Dembinski/Polska Press/East News)
bDnzOzVN

NFZ jest winny szpitalom setki milionów złotych za leki, które podają najciężej chorym pacjentom - na przykład tym, zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Niektóre szpitale muszą wstrzymać leczenie - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

"GW" podaje przykład Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. W maju 2018 r. szpital prosił NFZ o 2,4 mln zł – już w tym momencie o milion złotych przekroczył kwotę na leki zapisaną w kontrakcie na cały rok. Co na to Fundusz? - Aktualnie nie dysponuje wolnymi środkami umożliwiającymi finansowanie świadczeń zdrowotnych przekraczających określone w umowie ilości - miał odpowiedzieć dyrektor oddziału NFZ.

Podobne sytuacje są zresztą w całej Polsce. - Kiedy jesienią jeden z prywatnych warszawskich szpitali dopominał się o 10 milionów zł, fundusz odpisał, że aktualnie nie ma pieniędzy i zapłaci tylko 41 tys. zł. - opisuje "Wyborcza".

bDnzOzVP

Tymczasem środki powinny się znaleźć, gdyż leki stosowane w programach lekowych i chemioterapii są finansowane przez NFZ bez limitów.

Zobacz także: Guzy mózgu. Uważaj na te wczesne objawy. Zobacz wideo:

Niektóre szpitale stają nieraz przed dramatycznymi wyborami, bo bez refundacji z NFZ nie mają środków na leczenie.

bDnzOzVV

– Potem ma być reszta, ale kiedy będzie to „potem”, skoro już tyle czekamy? Te programy to same straty. Gdyby tu nie chodziło o ludzkie życie, dawno byśmy z nich zrezygnowali – mówi "GW" Anna Knysok, dyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Wydatki NFZ na całe leczenie wzrosły w zeszłym roku o ponad 4 mld zł, przypomina dziennik. Jednak większość pieniędzy poszła na podwyżki. Tymczasem na listę refundacyjną wpisano bardzo dużo nowych drogich leków. "GW" zauważa, że resort zdrowia obiecuje dużo, ale z realizacją ambitnych programów przez NFZ są już gigantyczne problemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnzOzVW
bDnzOzWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
pracujący na ...
2 lata temu
najpierw pieniądze dla bezrobotnych500+, a dla ludzi chorych nie ma forsy. To jest to państwo socjalne, nie ma na leczenie, a jest na rozpustę dla patologii.
boro
2 lata temu
to są skutki rozdawnictwa na prawo i lewo
On
2 lata temu
PiS rujnuje Polskę przez wszystko + Nie ma na leczenie
bDnzOzWr
pann
2 lata temu
A na kiełbasę wyborczą podobno bez problemu znajdą 30 mld.
real
2 lata temu
no teraz, po kolejnych obietnicach wyborczych do zrealizowania to będzie zupełny dramat z NFZ
...
Następna strona