Notowania

NFZ nie ma na leki. Mówi, że zapłaci szpitalom "potem"

NFZ jest winny szpitalom setki milionów za leki, z których refundacją nie powinno być problemów. Gdy placówki domagają się pieniędzy, Fundusz odpowiada, że "nie dysponuje środkami". Albo, że "zapłaci potem".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Dembinski/Polska Press/East News)
NFZ mówi, że zapłaci "potem". Ale pieniądze są potrzebne teraz - odpowiadają szpiale (Fot: Grzegorz Dembinski/Polska Press/East News)

NFZ jest winny szpitalom setki milionów złotych za leki, które podają najciężej chorym pacjentom - na przykład tym, zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Niektóre szpitale muszą wstrzymać leczenie - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

"GW" podaje przykład Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. W maju 2018 r. szpital prosił NFZ o 2,4 mln zł – już w tym momencie o milion złotych przekroczył kwotę na leki zapisaną w kontrakcie na cały rok. Co na to Fundusz? - Aktualnie nie dysponuje wolnymi środkami umożliwiającymi finansowanie świadczeń zdrowotnych przekraczających określone w umowie ilości - miał odpowiedzieć dyrektor oddziału NFZ.

Podobne sytuacje są zresztą w całej Polsce. - Kiedy jesienią jeden z prywatnych warszawskich szpitali dopominał się o 10 milionów zł, fundusz odpisał, że aktualnie nie ma pieniędzy i zapłaci tylko 41 tys. zł. - opisuje "Wyborcza".

Tymczasem środki powinny się znaleźć, gdyż leki stosowane w programach lekowych i chemioterapii są finansowane przez NFZ bez limitów.

Guzy mózgu. Uważaj na te wczesne objawy. Zobacz wideo:

Niektóre szpitale stają nieraz przed dramatycznymi wyborami, bo bez refundacji z NFZ nie mają środków na leczenie.

– Potem ma być reszta, ale kiedy będzie to „potem”, skoro już tyle czekamy? Te programy to same straty. Gdyby tu nie chodziło o ludzkie życie, dawno byśmy z nich zrezygnowali – mówi "GW" Anna Knysok, dyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Wydatki NFZ na całe leczenie wzrosły w zeszłym roku o ponad 4 mld zł, przypomina dziennik. Jednak większość pieniędzy poszła na podwyżki. Tymczasem na listę refundacyjną wpisano bardzo dużo nowych drogich leków. "GW" zauważa, że resort zdrowia obiecuje dużo, ale z realizacją ambitnych programów przez NFZ są już gigantyczne problemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2019

pracujący na 500+najpierw pieniądze dla bezrobotnych500+, a dla ludzi chorych nie ma forsy. To jest to państwo socjalne, nie ma na leczenie, a jest na rozpustę dla … Czytaj całość

04-03-2019

boroto są skutki rozdawnictwa na prawo i lewo

04-03-2019

OnPiS rujnuje Polskę przez wszystko + Nie ma na leczenie

Rozwiń komentarze (57)