Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

3,2 mln komputerów uwolnił Europol. Europejska policja zatrzymała hakerów

0
Podziel się:

Hakerzy kontrolowali komputery na całym świecie. Na razie nie podano gdzie dokonano zatrzymań e-przestępców.

3,2 mln komputerów uwolnił Europol. Europejska policja zatrzymała hakerów
(Yuri Samoilov / Flickr (CC BY 2.0))

Na razie nie wiadomo skąd przestępcy pochodzili. Ujawniono, że Europol wpadł na ich trop dzięki współpracy z firmami technologicznymi. Przez kontrolowane komputery hakerzy korzystali z sieci TOR.

Operacja - przeprowadzona z udziałem policji w Niemczech, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii oraz firm Anubisnetwork, Microsoft i Symantec - była koordynowana z Hagi przez Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości przy Europolu.

Akcja była wymierzona w liczący 3,2 mln komputerów botnet (sieć zainfekowanych komputerów używanych przez hakerów do nadużyć) Ramnit, który infekował komputery od 2012 r. W nocy z wtorku na środę wyłączono siedem serwerów wykorzystywanych przez hakerów.

_ Współpracowaliśmy w celu zamknięcia serwerów command and control zarządzających siecią (komputerów) w różnych krajach Unii Europejskiej. Przestępcy stracili kontrolę nad infrastrukturą, której używali _ - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Centrum Paul Gillen.

Zainfekowane komputery znajdowały się na całym świecie, ale większość z nich była w Wielkiej Brytanii - powiedział Gillen.

W listopadzie ub. roku Europol poinformował, że podczas wspólnej operacji służb 16 krajów europejskich i USA zamknął ponad 400 nielegalnych portali działających w zapewniającej dużą anonimowość wirtualnej sieci TOR.

W sieci TOR działają tysiące czarnych rynków, na których handluje się narkotykami, bronią, udostępnia dziecięcą pornografię, łamie prawa autorskie, organizuje fałszowanie dokumentów itp. Zagnieździło się tam również wiele portali ekstremistycznych ugrupowań. Dla wyszukiwarek internetowych te miejsca w sieci są niewidoczne. TOR jest też jednak wykorzystywany m.in. przez aktywistów w krajach, w których władze wprowadziły cenzurę internetu.

Czytaj więcej w Money.pl
Hakerzy wykradli z banków miliard dolarów Firma Kaspersky Lab twierdzi, że przestępcza grupa działa przynajmniej od końca 2013 roku i od tego czasu zinfiltrowała ponad 100 banków w 30 krajach. cybernetycznym i ochroną przed wirusami komputerami. Ofiarą przestępców mogło paść ponad 100 banków. Większość zaatakowanych banków znajdowało się w Rosji, USA, Chinach i na Ukrainie.
Hakerzy zaatakowali strony rządu Holandii To drugi tego typu atak w ostatnich latach. W maju 2013 roku strony rządowe również padły ofiarą cyberataku dokonanego przez hakerów.
Facebook i inne serwisy zostały zhakowane Serwisy społecznościowej Facebook, Instagram i Tinder padły ofiarą hakerów. Strony nie działały przez kilkadziesiąt minut, a do ataku przyznała się grupa Lizard Squad.
Malaysia Airlines w kłopotach! Stracili kontrolę Przewoźnik zapewnia jednak, że funkcjonowanie serwerów firmy nie zostało zakłócone.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)