Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

9 polskich firm w rankingu spółek technologicznych Europy Środkowej

0
Podziel się:

W rankingu 'Fast 50', pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Europie Środkowej, znalazło się dziewięć polskich firm. W zeszłorocznej edycji rankingu polskich firm było 21.

Opracowany przez firmę konsultingową Deloitte & Touche Central Europe ranking 'Fast 50' jest coroczną oceną najszybciej rozwijających się spółek sektora technologicznego. Pozycja spółek w rankingu zależy od skumulowanego procentowego wzrostu obrotów w ciągu trzech lat.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła węgierska spółka Hirek ze wzrostem obrotów o 1853 proc. Drugie miejsce zajęła również węgierska firma Sense/Net ze wzrostem o 1223 proc. Na trzecim miejscu jest czeski Internet Info (wzrost o 1137 proc.).

Pierwszą polską firmą w rankingu 'Fast 50' jest spółka e-point SA, która ze wzrostem obrotów o 921 proc. znalazła się na szóstej pozycji.

Jest to jedyna polska firma w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w regionie.

W całym rankingu znalazło się dziewięć polskich firm. Wśród nich jest m.in. SPIN (wzrost obrotów o 468 proc.), Aram (o 288 proc.), Emax Group (o 111 proc.) oraz Infovide (także o 111 proc.).

Ogółem w tegorocznym rankingu znalazło się 15 firm z Czech, 14 z węgier, dziewięć z Polski, siedem z Łotwy, trzy z Estonii, dwie ze Słowacji i jedna z Litwy.

Większość szybko rozwijających się firm w Europie Środkowej ma niewielkie aktywa. W ponad 50 proc. badanych spółek wartość aktywów nie przekracza 1 mln USD. Tylko 10 proc. firm ma aktywa większe niż 6 mln USD.

Dwie trzecie firm z rankingu Deloitte & Touche w ciągu trzech najbliszych lat zamierza pozyskać nowy kapitał emitując akcje, instrumenty dłużne bądź skorzysta z obu form pozyskania kapitału. Prawie połowa firm potrzebuje od 1 do 5 mln USD na sfinansowanie dalszego rozwoju.

Listę 50 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych Europy Środkowej sporządzono na podstawie wyników szczegółowych badań ponad 200 firm. Wstępną kwalifikacją objęto jednak ponad 10 tys. tys. firm z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii.

Program 'Fast 50' zapoczątkowano w 1995 roku w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. W kolejnych latach Deloitte & Touche dołączał do programu firmy z całego świata.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)