Notowania

dostęp do internetu
14.02.2012 15:55

Darmowy internet w każdym domu. Taki pomysł ma SLD

Kalisz: proponujemy budowę ogólnonarodowego programu dostępu do sieci. Przedstawił też propozycję w sprawie ulgi na internet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Wprowadzenie w całej Polsce dostępu do powszechnego i bezpłatnego internetu zaproponowali dziś politycy SLD: Ryszard Kalisz i Dariusz Joński. Sojusz chce również przywrócenia zlikwidowanej w ubiegłym roku ulgi na internet. *

Wiceszef klubu SLD Ryszard Kalisz podkreślił, że dobrze się stało, iż w ostatnim czasie sprawa umowy ACTA _ wypłynęła w tak bardzo kategoryczny sposób W Polsce rozpoczęła się na ten temat dyskusja, bo w sprawie ACTA to nie jest spór pomiędzy obrońcami praw autorskich i praw niemajątkowych, a tymi, którzy te prawa naruszają w internecie, jak to chciał na początku przedstawić rząd. Spór jest zupełnie inny _ - ocenił Kalisz.

Jego zdaniem, spór dotyczy tego _ w jaki sposób doprowadzić do tego, żeby kontynuować ten model edukacyjny, socjologiczny, kształtujący, partycypacyjny, koncyliacyjny internetu. Tak, żeby ludzie za pomocą internetu się uczyli, brali udział w życiu publicznym, decydowali i mogli wypełniać podstawowe relacje z organami władzy państwowej, z administracją _ - zaznaczył wiceszef klubu SLD. Dlatego Sojusz zgłasza pomysł _ wolnego internetu dla wszystkich _.

_ - Poziom życia w Polsce jest dużo niższy niż w wielu krajach UE i dlatego też chcemy dogonić te kraje, które się najszybciej rozwijają. Jednym z takich sposobów jest między innymi właśnie wolny, dostępny dla wszystkich internet. Dlatego też wychodzimy z budową ogólnonarodowego programu dotyczącego dostępu do internetu _ - podkreślił rzecznik SLD Dariusz Joński.

SLD jeszcze w lutym chce zaprosić ekspertów do budowy programu. W ciągu najbliższych kilku dni ruszyć ma specjalna strona internetowa: chcemydarmowegointernetu.pl. _ Tam wszyscy internauci nie tylko będą mogli razem z nami i z ekspertami konsultować ten program, ale będą też mogli zgłaszać swoje propozycje, uwagi tak, abyśmy przedstawiając później na komisji, bądź też w Sejmie mieli już konsultacje za sobą _ - dodał Joński.

Sojusz chce również przywrócenia od 2013 r. zlikwidowanej w ubiegłym roku ulgi na internet. _ Uważamy, że wycofanie się z tej ulgi to był błąd premiera Donalda Tuska. Dlatego też zgłosimy propozycję, by ta ulga wróciła do momentu, kiedy internet nie będzie dostępny i bezpłatny w całej Polsce _ - podkreślił Joński.

Program SLD zakłada też upowszechnienie darmowej, bezprzewodowej sieci w całym kraju. Politycy Sojuszu biorą pod uwagę trzy warianty realizacji tego projektu. _ Jeden z nich dotyczy dotowania z budżetu państwa samorządów lokalnych poprzez budowę przez jednostki samorządu terytorialnego tzw. hot spotów - punktów dostępu i oferowanie przez nie bezpłatnej usługi dostępu do sieci ze szczególnym uwzględnieniem gmin wiejskich, gdzie internetu w ogóle nie ma, mówimy nawet o takim syndromie "e-wykluczenia" _ - mówił rzecznik Sojuszu.

Drugi wariant upowszechnienia bezpłatnego dostępu internetu zakłada zapewnienie go przez operatora, który wygrałby przetarg na odpowiednie częstotliwości radiowe. Trzeci model to bezpośrednie zaangażowanie się państwa w budowę ogólnopolskiego, bezprzewodowego i darmowego internetu. _ _

_ - To jest możliwe - w kilku krajach to się udało, ale oczywiście to kosztuje najwięcej. Będziemy więc proponowali i sugerowali pierwsze dwa rozwiązania, ale to poddajemy też pod dyskusję _ - zaznaczył Joński.

Zapowiedział też, że Sojusz w tej sprawie zwróci się o poparcie do PO. _ Jeśli PO tego nie poprze, to poczekamy do następnych wyborów, będziemy chcieli wprowadzić program już skonsultowany i przygotowany w kolejnej kadencji _ - dodał.

Czytaj więcej o internecie w Money.pl
Atak hakerów na Polskę. Padła nawet strona MON Anonymus: _ Zaczyna się rewolucja _. Twierdzą, że to za zgodę rządu na kontrolę internetu. Graś: _ Jeszcze nic nie jest przesądzone _.
To wirus, który może sparaliżować internet Część komputerów została zainfekowana koniem trojańskim. Jednego dnia stracą kontakt z internetem, przestaną też działać zastępcze serwery.
W Polsce też może dojść do buntu internautów Minister Michał Boni, poprosił premiera o dyskusję ws. ACTA, czyli międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki z piractwem w sieci.
Tagi: dostęp do internetu, darmowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, e-biznes
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz