Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dostawcy internetu domagają się od TP SA obniżki cen

0
Podziel się:

Koalicja dostawców Internetu oraz portali internetowych domaga się od TP obniżki cen za ruch przychodzący oraz wprowadzenie polityki peeringowej, określającej warunki wymiany ruchu między operatorami na zasadzie wzajemności - poinformował Tomasz Chlebowski z NASK.

"Chcemy osiągnąć warunki wymiany ruchu podobnych do tych jakie funkcjonują w innych państwach" - powiedział Chlebowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że dopóki TP SA nie zmieni swojej polityki w tym względzie to cena internetu w Polsce będzie bardzo wysoka.

Koalicja zarzuca TP SA, że zmusza ich do zapłaty 400 euro miesięcznie za 100 Mbps ruchu przychodzącego do sieci np. portali internetowych. Tymczasem na świecie obowiązuje zasada, że to operator telekomunikacyjny płaci za dostęp do zasobów, a cena za 100 Mbps miesięcznie wynosi 60-80 euro.

Ponadto w Polsce TP SA nie prowadzi polityki peeringowej, która oznacza, że ruch przychodzący i wychodzący do poszczególnych operatorów jest rozliczany na zasadzie wzajemności.

Jacek Świderski z portalu Tlen.pl uważa, że taka polityka TP SA powoduje, że polscy operatorzy portali internetowych nie są wstanie konkurować o polskich użytkowników z zachodnimi portalami.

"Ta sytuacja jest dziwna także dlatego, że im więcej TP SA ma klientów którym dostarcza łącze internetowych i im więcej korzystają oni z polskich portali tym więcej płacić muszą ich operatorzy" - powiedział Rafał Budweil z firmy GTS.

Obecna na konferencji Barbara Górska, rzecznik TP SA poinformowała, że firma będzie wprowadzała politykę peeringową. Nie podała jednak żadnych terminów.

internet
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)