Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja przez USA. Obama rozmawiał z Cameronem

0
Podziel się:

Amerykański prezydent już kilka miesięcy temu zapowiedział reformę programów inwigilacji elektronicznej, by zapewnić Amerykanów, że stosowane przez wywiad USA metody nie są nadużywane.

Inwigilacja przez USA. Obama rozmawiał z Cameronem
(PAP/EPA)

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził wczoraj rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, w czasie której poruszył temat zmian w tajnych programach dotyczących inwigilacji elektronicznej.

Politycy mówili również o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Biały Dom podał, że rozmawiano o działaniach zmierzających do likwidacji arsenału chemicznego Syrii oraz rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu konferencji pokojowej. Oprócz tego Obama i Cameron omówili kwestię Afganistanu, który zwleka z podpisaniem z USA paktu dotyczącego bezpieczeństwa.

Kolejnym poruszonym tematem były rozmowy pokojowe w Irlandii Północnej z udziałem amerykańskiego wysłannika Richarda Haasa, które w zeszłym tygodniu zakończyły się fiaskiem. Według kancelarii Camerona teraz za postęp negocjacji odpowiadają liderzy północnoirlandzcy.

Amerykański prezydent już kilka miesięcy temu zapowiedział reformę programów inwigilacji elektronicznej, by zapewnić Amerykanów, że stosowane przez wywiad USA metody nie są nadużywane. W tym celu powołał grupę niezależnych ekspertów, która w grudniu przedstawiła 46 rekomendacji. Gdyby zostały wdrożone, to w zgodnej opinii komentatorów kontrowersyjne praktyki Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zostałyby znacząco ograniczone.

Reforma to odpowiedź na burzę, jaką wywołały ujawniane stopniowo od pół roku przez byłego konsultanta NSA Edwarda Snowdena przecieki o tym, że NSA zbiera na masowa skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Oburzenie wyrażali nie tylko obrońcy praw obywatelskich i inwigilowane rządy europejskie. Już dwóch federalnych sędziów oskarżyło NSA o naruszenie zapisów amerykańskiej konstytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
NSA zbiera 200 mln SMS-ów dziennie Jak podaje Guardian, każdego dnia przechwytywane alarmy roamingowe pozwalają na ustalenie szczegółów 1,6 mln przekroczeń granic państwowych.
"NSA radiowo szpieguje sto tys. komputerów" Z informacji, do jakich dotarł _ NYT _ wynika, że NSA wykorzystuje sekretną technologię, która umożliwia przechwytywanie informacji zamieszczonych i przechodzących przez monitorowane komputery.
Inwigilacja w USA. Obama zapowiada reformę Wśród zarekomendowanych zmian jest propozycja pozbawienia NSA zdolności do przechowywania danych telefonicznych Amerykanów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)