Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
09.08.2005 09:00

Sondaż wyborczy według WP

Lech Kaczyński z 19-procentowym poparciem jest liderem najnowszego rankingu prezydenckiego przeprowadzonego podczas ostatniego weekendu przez TNS OBOP na zlecenie portalu Wirtualna Polska. Gdyby wybory do Sejmu przeprowadzono w ostatnią niedzielę wygrałaby Platforma Obywatelska zdobywając 20% głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybory prezydenckie Lech Kaczyński uzyskał 19% procent głosów i z minimalną przewagą odzyskał pozycję lidera. Drugie miejsce w wyścigu do fotela prezydenckiego zajął Włodzimierz Cimoszewicz z 18%-owym poparciem. Tuż za nim z jednoprocentową stratą znalazł się lider PO Donald Tusk (17%). Za pierwszą trójką uplasowali się: Andrzej Lepper - 7% głosów, Zbigniew Religa - 6%, Maciej Giertych - 4% i Marek Borowski - 3%. Poparcie w granicach błędu statystycznego odnotowali: Maria Szyszkowska, Jarosław Kalinowski, Henryka Bochniarz, Liwiusz Ilasz oraz Stanisław Tymiński.

Aż 16% respondentów jeszcze nie wie na kogo odda głos, a 2% odpowiedziało, że zagłosowałoby na inną osobę, niż zgłoszeni kandydaci. 5% deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach.

Wyniki wśród osób, które nie wykluczyły udziału w wyborach prezydenckich i które mają sprecyzowane preferencje: Lech Kaczyński - 24%, Włodzimierz Cimoszewicz - 23%, Donald Tusk - 22%, Andrzej Lepper - 8%, Zbigniew Religa - 7%, Maciej Giertych - 5%, Marek Borowski - 4%. Poparcie w granicach błędu statystycznego: Jarosław Kalinowski, Henryka Bochniarz, Janusz Korwin-Mikke, Stanisław Tymiński, Liwiusz Ilasz, Maria Szyszkowska.

Wybory do Sejmu Wybory do Sejmu wygrałaby w niedzielę Platforma Obywatelska, która zyskałaby 20% głosów. O jeden procent głosów mniej zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Po 7% uzyskałyby: Liga Polskich Rodzin, Samoobrona i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Krajowa Partia Emerytów i Rencistów ma obecnie 3%-owe poparcie. 2% głosów zgromadziło Polskie Stronnictwo Ludowe oraz koalicja Socjaldemokracja Polska, Unia Pracy, Zieloni. 2%-owe poparcie uzyskałaby także Unia Polityki Realnej. Tylko 1% Partia Demokratyczna - Demokraci.pl.

Spośród ankietowanych 21% jeszcze nie wie, na kogo odda głos, zaś 1% respondentów odpowiedziało, że zagłosowałoby na inną partię, niż podane w ankiecie OBOP. 8% zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach.

Symulacja podziału mandatów w Sejmie Wyniki wśród osób, które nie wykluczyły udziału w wyborach parlamentarnych i które mają sprecyzowane preferencje: Platforma Obywatelska - 28%, Prawo i Sprawiedliwość - 27%, Liga Polskich Rodzin - 10%, Samoobrona - 10%, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 10%, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 5%, Polskie Stronnictwo Ludowe - 3%, koalicja Socjaldemokracja Polska, Unia Pracy, Zieloni - 3%, Unia Polityki Realnej - 2%, Partia Demokratyczna - Demokraci.pl - 1%. Na inną partię zagłosowałoby 1% respondentów.

Symulacja podziału mandatów: PO - 152, PiS - 142, LPR - 49, Samoobrona - 48, SLD - 48, KPEiR - 19, Przedstawiciele niemieckiej mniejszości narodowej*) - 2.

*Podziału głosów dokonano przy założeniu, że przedstawiciele niemieckiej mniejszości narodowej uzyskają dwa mandaty. Różnica w liczbie mandatów przyznanych ugrupowaniom, które uzyskały tyle samo procent poparcia w badaniu, wynika z uwzględnienia rezultatu z miejscem po przecinku.

Sondaż został zrealizowany w dniach 5-6 sierpnia na ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18 roku życia. Sondaż przeprowadzono za pośrednictwem wywiadów telefonicznych.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,7738741,wiadomosc.html?ticaid=1and_ticrsn=3

Tagi: internet, wiadomości, gospodarka, e-biznes
Źródło:
ebiznes.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz