Notowania

europa
20.11.2008 08:35

Unia Europejska uruchomiła cyfrową bibliotekę

Znajdą się w niej 2 miliony książek, map, fotografii, arcydzieł malarstwa i filmów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziś zostanie uruchomiona pierwsza, unijna biblioteka cyfrowa. Na stronie www.europeana.eu znajdą się zeskanowane książki, manuskrypty, mapy, fotografie, arcydzieła europejskiego malarstwa, oraz archiwalne filmy. Na początek 2 miliony takich plików z całej Unii, choć z Polski niewiele.

Angielska Wielka Karta Swobód, dzieła Picassa, _ Boska komedia _ Dantego i filmydokumentalne z najważniejszych wydarzeń XX wieku - to tylko niektóre pozycje w wersji cyfrowej dostępne w bibliotece. Zgromadzono w niej zbiory z prawie tysiąca organizacji kulturalnych z całej Europy.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Polska biblioteka 2.0 ]( http://manager.money.pl/hitech/artykuly/artykul/polska;biblioteka;2;0,232,0,223208.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Największy wkład w utworzenie Europeany miała Francja, skąd pochodzi ponad połowa zarchiwizowanych w sieci pozycji. Polska zaoferowała między innymi rękopisy Chopina, ale na razie jej udział jest skromny - zaledwie 0,1% wszystkich zbiorów pochodzi z naszego kraju.

Zasoby unijnej biblioteki cyfrowej to na razie 2 miliony dzieł i każdy będzie miał do nich swobodny dostęp. Szybko i łatwo będzie można przejrzeć na przykład Biblię Gutenberga, czy znaleźć dzieła Rembrandta bez konieczności wyjazdu za granicę. Do 2010 roku ma być 10 milionów zbiorów w sieci.

Tagi: europa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR, e-biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz