Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uwaga - fałszywe hotspoty

0
Podziel się:

Przestępcy zakładają tymczasowe bezprzewodowe punkty dostępu do internetu, aby przechwytywać poufne informacje przesyłane siecią, takie jak loginy i hasła do kont bankowych, czy dane z kart kredytowych - alarmuje w swoim raporcie jedna z firm zajmujących się bezpieczeństwem przesyłania danych.

Uwaga - fałszywe hotspoty

*Przestępcy zakładają tymczasowe bezprzewodowe punkty dostępu do internetu, aby przechwytywać poufne informacje przesyłane siecią, takie jak loginy i hasła do kont bankowych, czy dane z kart kredytowych – alarmuje w swoim raporcie jedna z firm zajmujących się bezpieczeństwem przesyłania danych. *„Zakładanie fałszywych hotspotów to obecnie najgroźniejsze przestępstwa internetowe” - mówi Phil Cracknell, dyrektor w brytyjskim oddziale Capgemini, odpowiedzialny za bezpieczeństwo transakcji internetowych. Jak podkreśla fałszywy hotspot „można bardzo łatwo zainstalować, a atak za ich pomocą gwarantuje pozyskanie wartościowych dla przestępców danych w krótkim czasie”.

Dla potwierdzenia swojej tezy firma Capgemini UK zbudowała testowy system z laptopem, który naśladował powszechnie używane hotspoty, a przy okazji śledził co oglądają i co wpisują w pola przeglądarek użytkownicy. Wyniki były przerażające. Internauci - przekonani, że korzystają z legalnego urządzenia - bez zachowania jakichkolwiek środków ostrożności korzystali z dostępu do banków, czy dokonywali transakcji kartami kredytowymi.

Fałszywe hotspoty mogą być używane do kradzieży danych z kart kredytowych podczas transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem bezprzewodowego internetu.
Według raportu prawdopodobieństwo przechwytywania danych z kart kredytowych przy transakcjach za pośrednictwem hotspotów jest relatywnie wysokie. Wynika to z faktu, że fałszywe hotspoty pozwalają pozyskać dokładniejsze dane niż np. w przypadku fałszywych stron bankowych. Mniej jest także przesłanek, które powinny wzmocnić czujność użytkownika.

Okazuje się ponadto, że co czwarta firm w Londynie, Nowym Jorku czy Paryżu, wykorzystująca bezprzewodowe połączenia z internetem nie posiada jakichkolwiek zabezpieczeń. Potwierdzają to także podobne opracowania przygotowane przez firmę Kaspersky (producent oprogramowania antywirusowego). Firma ta ujawnia, że połowa londyńskich sieci komputerowych jest nie zabezpieczona.

internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)