Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Będą tańsze rozmowy na komórki?

0
Podziel się:

Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekuje, że operatorzy komórkowi sami dojdą do porozumienia w kwestii obniżenia stawek interkonektowych, czyli rozliczeń między operatorami. To ma z kolei wpływ na cenę połączenia z siecią stacjonarną. W tym roku stawki rozliczeń pomiędzy operatorami mają spaść o 30 proc.

Będą tańsze rozmowy na komórki?
(PAP / EPA)

Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekuje, że operatorzy komórkowi * *sami *dojdą do porozumienia w kwestii obniżenia stawek interkonektowych, czyli rozliczeń między operatorami. Ma to wpływ na cenę za połączenia z siecią stacjonarną.* *W tym roku stawki rozliczeń pomiędzy operatorami mają spaść o 30 proc. *

Urząd Komunikacji Elektronicznej już kilka miesięcy temu zasygnalizował, że stawki rozliczeń między operatorami są zdecydowanie za wysokie i muszą zostać obniżone do końca roku o co najmniej 30 proc. Jak na razie, odpowiedziała na to Telekomunikacja Polska, która na wszelki wypadek woli już sama obniżyć stawki niż czekać na to co zrobi Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dla klientów indywidualnych i biznesowych wykonujących połączenia z telefonu stacjonarnego na numery komórkowe ceny mogą być niższe nawet o 27 proc.

„Jak na razie Telekomunikacja Polska przedstawiła nam niższy cennik, który został zaakceptowany i wchodzi w życie wstecz od 1 listopada. Ich klienci już _ Dla klientów indywidualnych i biznesowych wykonujących połączenia z telefonu stacjonarnego na numery komórkowe ceny mogą być niższe nawet o 27 proc. _wiedzą, że taniej mogą dzwonić na numery komórkowe. Problem jednak w tym, że nie ma jeszcze podpisanych aneksów ze wszystkimi operatorami komórkowymi”- powiedział Money.pl, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Elektronicznej, Jacek Strzałkowski.

Według niego dotyczy to przede wszystkim dwóch operatorów: Ery GSM i Plus GSM. PTK Centertel, operator sieci Orange wstępnie już wyraził zgodę na obniżenie stawek z TPSA. Sieci komórkowe zdają sobie bowiem sprawę z tego, że radykalne obniżanie stawek przy połączeniach międzyoperatorskich wpłynie negatywnie na ich przychody. Lukę w obrotach można jednak wypełnić poprzez wzrost ruchu na sieci, jednak do tego by klienci sami chcieli więcej dzwonić potrzebne jest między innymi silne wsparcie marketingowe.

„Lepiej jeżeli operatorzy sami się porozumieją. Jeśli jednak tak się nie stanie_ Sieci komórkowe zdają sobie bowiem sprawę z tego, że radykalne obniżanie stawek przy połączeniach międzyoperatorskich wpłynie negatywnie na ich przychody. _ to jesteśmy zdeterminowani sami rozwiązać tę sytuację” – dodał Strzałkowski.

Jeżeli operatorzy uznają, że rozwiązanie nie jest dla nich korzystne, to będą mieli jednak prawo odwołać się od takich decyzji co z kolei negatywnie wpłynie na cały proces obniżenia stawek.

Strzałkowski nie chciał ujawnić jak długo Urząd Kontroli Elektronicznej zamierza jeszcze czekać na dobrowolne porozumienie między operatorami. Zaznaczył jednak, że UKE oczekuje obniżenia stawek interkonektowych jeszcze w tym roku.

„Oczekujemy, że w przyszłym roku stawki interkonektowe spadną o kolejne 30 proc.” – dodał Strzałkowski.

Urząd musi się jeszcze uporać z jednym problem. Dotyczy to wprowadzenia przez Era GSM nowej oferty pod nazwą Era Domowa łącząca telefonię komórkową ze stacjonarną.

„W tej chwili analizujemy czy Era właściwie wykorzystuje numerację, która przeznaczona jest wyłącznie dla telefonii stacjonarnej” – powiedział rzecznik UKE.

Na ostateczne rozstrzygnięcia wypada jednak poczekać. Niewątpliwie proponowane zmiany na pewno ucieszą klientów. Pytanie tylko kiedy dokładnie to nastąpi i co zrobią operatorzy komórkowi?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)