Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ptc
11.02.2005 07:02

Deutsche Telekom przejmie operatora Ery po zaniżonej cenie?

Deutsche Telekom zdecydowało o wykonaniu opcji kupna należących do Elektrimu udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Oznacza to, że DT przejmie udziały w PTC od Elektrimu po ich wartości nominalnej, znacznie niższej niż obecna wartość rynkowa tych udziałów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wartość nominalna udziałów Elektrimu w PTC, posiadanych za pośrednictwem Elektrimu Telekomunikacja, szacowana jest na około 250 mln euro.

"DT oświadczyło, powołując się na par. 16.1 i 16.4 Umowy Wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej, że wykonuje opcję kupna poprzez przyjęcie zawartej w par. 16.1 Umowy Wspólników PTC nieodwołalnej oferty Elektrimu nabycia wszystkich udziałów PTC stanowiących własność Elektrimu" - napisano w czwartkowym komunikacie Elektrimu.

Decyzja Deutsche Telekom o wykonaniu opcji kupna stała się możliwa po tym, jak Elektrim w ciągu dwóch miesięcy nie zdołał zarejestrować zmian w księdze udziałowców PTC, do czego był zobowiązany wyrokiem wiedeńskiego sądu arbitrażowego.

Sąd arbitrażowy uznał w grudniu, że przeniesienie przed pięciu laty udziałów Elektrimu do Elektrimu Telekomunikacja było nieskuteczne i zobowiązał Elektrim do wniesienia zmian w księdze udziałowców potwierdzających, że Elektrim jest bezpośrednim udziałowcem PTC.

Obecnie bezpośrednim udziałowcem PTC jest Elektrim Telekomunikacja, spółka należąca do francuskiego Vivendi i Elektrimu. ET ma 51 proc. udziałów w PTC.

"Zarząd Elektrimu analizuje obecnie dopuszczalność i skutki prawne pisma DT" - napisano w komunikacie.

Rzeczniczka prasowa Elektrimu Ewa Bojar odmówiła komentarza w tej sprawie.

Przez ostatnie dni przedstawiciele Elektrimu i Vivendi próbowali znaleźć rozwiązanie, które zablokowałoby możliwość skorzystania z opcji kupna udziałów w PTC przez Deutsche Telekom.

Jedno z rozwiązań, przedstawione przez Elektrim Telekomunikacja podczas rady nadzorczej PTC kilka dni temu, zostało zablokowane przez reprezentantów DT.

Elektrim Telekomunikacja zaproponował wtedy, że Elektrim kupi 49 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, za pożyczone przez siebie pieniądze, a zaraz potem ponownie sprzeda je ET. Powinno to - zdaniem ET - rozwiązać spór o udziały w PTC.

Od wielu miesięcy spółki Elektrim i Vivendi próbowały sprzedać należące do nich udziały w PTC Deutsche Telekom za 1,3 mld euro. Transakcja ta została jednak zablokowana przez obligatariuszy, którzy uznali tę cenę za zbyt niską, a dodatkowo Deutsche Telekom czekał na rozstrzygnięcie postępowania przed sądem arbitrażowym w Wiedniu.

Elektrim jest winien obligatariuszom około 430 mln euro, a kwotę tę powinien spłacić do końca 2005 roku. Środki na spłatę obligatariuszy miały pochodzić ze sprzedaży udziałów w PTC.

Tagi: ptc, era, mobile, elektrim, vivendi, wiadomości, gospodarka, telekomunikacja, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz