Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje PTC znacząco wyższe niż w ubiegłym roku

0
Podziel się:

Inwestycje PTC, operatora sieci komórkowych Era i Heyah, w 2006 roku będą znacząco wyższe niż 827,5 mln złotych zainwestowanych w roku 2005.

Inwestycje PTC, operatora sieci komórkowych Era i Heyah, w 2006 roku będą znacząco wyższe niż 827,5 mln złotych zainwestowanych w roku 2005 - poinformował rzecznik spółki Witold Pasek. W 2007 roku spółka chce dołączyć kolejnych 10 miast do sieci UMTS.

"To, że inwestycje będą znacząco wyższe w tym roku niż w ubiegłym jest całkowicie oczywiste, rozpoczęliśmy budowę sieci UMTS i same te dwie umowy na budowę sieci w 10 największych miastach Polski już na pewno sprawią, że ta wielkość inwestycji będzie większa niż w ubiegłym roku" - powiedział PAP Pasek.

"Budowa sieci rozpoczęła się w ubiegłym roku, ale podejrzewam, że cała rozbudowa sieci będzie zaksięgowana w tym roku. Generalnie ten wydatek będzie poniesiony w tym roku, ale w przyszłym roku będzie rozbudowa tej sieci o kolejne miasta" - dodał.

Rzecznik powtórzył, że w 2006 roku PTC musi wypełnić to co narzuca koncesja, czyli objąć zasięgiem sieci UMTS 20 proc. potencjalnych klientów. Do końca 2006 r., czyli do zakończenia pierwszego etapu budowy sieci UMTS, w zasięgu sygnału UMTS Ery znajdzie się zatem ponad 8 milionów mieszkańców Polski.

"Z tym sobie bez problemu poradzimy" - powiedział Pasek.

Obecnie UMTS jest komercyjnie dostępny w Warszawie i okolicach, w Łodzi i okolicach, w Poznaniu, we Wrocławiu oraz w Zakopanem i Szczyrku. Wkrótce, czyli w ciągu paru tygodni, ma zostać uruchomiony w Krakowie, Trójmieście i na Śląsku.

W kolejnych miesiącach, najprawdopodobniej w ostatnim kwartale 2006 roku, UMTS ma być dostępny w Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy i Lublinie.

Pasek powiedział, że w 2007 roku PTC chce dołączyć kolejnych blisko 10 miast do zasięgu działania sieci UMTS.

"W przyszłym roku to będzie głównie zależało od tego, jak klienci przyjmą te nowe usługi oparte na UMTS. Jeżeli się okaże, że ruch w UMTS jest znaczącym odsetkiem tego, co uzyskujemy dzięki GSM, to na pewno ta rozbudowa będzie prowadzona szybciej, a jeśli się okaże, że rynek jeszcze nie dojrzał do tego typu usług, to będzie spowolnienie" - powiedział Pasek.

"Na razie wygląda na to, że nie w takiej skali jak w tym roku, ale być może podobna grupa, jeśli chodzi o ilość miast, będzie rozważana, czyli myślę, że w pobliżu 10. Podejrzewam, że rozpocznie się też dalsza rozbudowa UMTS w tych miastach, w których teraz jest uruchamiany, czyli będzie to tzw. dogęszczanie" - dodał.

PTC, który spodziewa się, że w pierwszym roku działalności zdobędzie do 150.000 klientów UMTS, miał w 2005 roku ok. 6,7 mld złotych przychodów ze sprzedaży oraz ok. 1,15 mld złotych zysku netto.

PTC jest liderem na polskim rynku telefonii komórkowej pod względem liczby użytkowników, a jej udział w rynku na koniec 2005 roku wynosił 35,1 proc.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)