Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Miliard życzeń SMS-em

0
Podziel się:

W zeszłoroczne święta Polacy wysłali 751 milionów SMS-ów. Czy w tym roku przekroczymy granicę miliarda?

Miliard życzeń SMS-em
(PAP/ITAR TASS)

W zeszłoroczne święta Polacy wysłali 751 milionów SMS-ów. Jeśli utrzyma się tendencja z ubiegłych lat - w tym roku przekroczymy granicę miliarda.

Popularność i niska cena krótkich wiadomości tekstowych powoduje, że co święta Polacy biją rekordy w ilości wysyłanych SMS-ów. W ubiegłym roku od 23 do 26 grudnia użytkownicy telefonów komórkowych wysłali do siebie ponad 751 milionów SMS-ów. To prawie dwa razy więcej, niż rok wcześniej. W 2005 roku - również rekordowym - wysłaliśmy ich 388 milionów. Głównie - choć oczywiście nie tylko - Polacy składali sobie w ten sposób świąteczne życzenia.

Rekord pada co roku

Ubiegłorocznym liderem była Polska Telefonia Cyfrowa. Abonenci Ery i Heyah wysłali w sumie około 345 milionów wiadomości. W samą Wigilię - 150 milionów. Niewiele mniej, niż przez całe święta w 2005 roku. Użytkownicy sieci Orange wysłali 231 milionów SMS-ów, ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Dwukrotny wzrost przesłanych wiadomości - 175 milionów - odnotował również Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi.

W tym roku pierwszy raz w podziale świątecznego, SMS-owego tortu konkurować będzie Play, który na rynku pojawił się wiosną. Choć operator zdaje sobie sprawę, że na miejsce w czołówce jeszcze tym razem liczyć nie może, zakłada że osiągnie dobry wynik. "W tej chwili mamy około 900 tysięcy klientów. Jeśli osiągniemy poziom 10 milionów wysłanych wiadomości, będzie to nasz sukces" - podkreśla Marcin Gruszka z Play.

Najwięcej SMS-ów wysyłamy w Wigilię. No najgorętszy pod wym względem dzień w roku. Nawet w Sylwestra i Nowy Rok liczba wysłanych wiadomości jest mniejsza. "W 2006 roku, między godziną 14. a 15. nasi użytkownicy wysyłali 2300 SMS-ów na sekundę" - podkreśla Elżbieta Sadowska, rzecznik sieci Plus.

"SMS-y stały się bardzo ważnym sposobem komunikacji, a jak wskazują statystyki ich popularność wciąż rośnie" - mówi Agata Borowska z Polskiej Telefonii Cyfrowej.-"Dla porównania nasi klienci w Wigilię w ubiegłym roku wysłali az o 40% więcej SMS-ów niż w tym samym czasie w roku 2005."

Słowa mówią więcej

Skąd taka popularność SMS-ów? Operatorzy sieci komórkowych podkreślają, że to szybki i wygodny sposób na przesłanie życzeń dużej liczbie znajomych. "SMS-y czy multimedialne wiadomości MMS zastępują tradycyjne kartki. Dzięki SMS-om możemy przesłać życzenia dużej liczbie osób, dając w ten sposób sygnał, że o nich pamiętamy" - wyjaśnia Agata Borowska. - "Często wysyłamy po kilkadziesiąt, a niektórzy użytkownicy i po kilkaset SMS-ów z życzeniami. Dlatego własnie w okolicy Świąt i Nowego Roku odnotowujemy ich rekordowe ilości."

Dynamicznie rośnie również liczba wysyłanych w czasie świąt wiadomości multimedialnych MMS. Ilości są jednak znacznie mniejsze, niż w przypadku wiadomości tekstowych, a różnice między poszczególnymi operatorami nie są tak duże. "MMS-y są droższe od SMS-ów. To prawdopodobnie przyczyna ich mniejszej popularności" - ocenia Marcin Gruszka.

Liderami wysyłanych MMS-ów również są abonenci Ery i Heyah. W ubiegłym roku wysłali sobie 1,5 miliona multimedialnych życzeń. Niewiele mniej MMS-ów przesłali abonenci Orange - 1,2 miliona. Przez Plus i Sami Swoi Polacy wysłali takich wiadomości 900 tysięcy.

Miliardowe prognozy

Jeśli dotychczasowy trend zostanie zachowany, Polacy przekroczą w tym roku liczbę milarda przesłanych w święta wiadomości. Operatorzy są jednak ostrożni w prognozach. "Mamy więcej klientów niż rok temu, a SMS jest coraz atrakcyjniejszą formą przekazywania informacji. Ale to nie od nas zależy, ile życzeń zostanie wysłanych w ten sposób w tym roku. Nie podejmujemy się takich szacunków" - mówi Elżbieta Sadowska z Plusa.

źródło: Gazeta Prawna, Telepolis.pl

Jak szacuje "Gazeta Prawna" do końca grudnia liczba aktywnych kart SIM we wszystkich sieciach komórkowych w Polsce osiągnie 42 miliony. Oznacza to wzrost o prawie 5 milionów kart w porównaniu z rokiem 2006. Większe są zatem szanse na ustanowienie kolejnych rekordów, ale jednocześnie oznacza to jeszcze większe obciążenie sieci w gorącym, świątecznym okresie.

"Technicznie jesteśmy przygotowani, nie powinno być problemów" - obiecywał przed świętami Marcin Gruszka z Play. PTC, Polkomtel i PTK Centertel również zapewniali, że zarówno w święta, jak i w Sylwestra nie powinno być problemów z przepustowością ich sieci.

Czy udało się ustanowić kolejny rekord i przekroczyć historyczną liczbę miliarda przesłanych wiadomości? Odpowiedź poznamy 27 grudnia. Tego dnia operatorzy podadzą świąteczne statystyki.

ZOBACZ TAKŻE:

telefonia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)