Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Boni w Sejmie o otwartych zasobach

0
Podziel się:

Wielkość zasobów wiedzy w posiadaniu instytucji publicznych jest niewyobrażalna.

Minister Boni w Sejmie o otwartych zasobach
(Iwanczuk/Reporter)
bETEQdTV

Wielkość zasobów wiedzy w posiadaniu instytucji publicznych jest niewyobrażalna; udostępnijmy je - mówił w dziś w Sejmie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego resort pracuje nad projektem ustawy o otwartych zasobach.

Chodzi m.in. o bazy danych, artykuły naukowe, ekspertyzy, zdjęcia, nagrania filmowe i muzyczne oraz książki będące w posiadaniu instytucji publicznych lub wytworzone za publiczne pieniądze. Minister Boni chce zobowiązać ustawowo instytucje do udostępniania swoich zasobów w formie cyfrowej, bo - jak mówił w Sejmie - dostęp do nich może być kluczem do polskiej innowacyjności.

- _ Chcemy doprecyzować sposoby wykorzystywania tych zasobów publicznych i wprowadzić normy udostępniania ich _ - mówił minister na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Jak podkreślił, w przygotowywanym projekcie zostanie określony mechanizm udostępniania tych zasobów, które instytucje publiczne już posiadają. Ministerstwo chce też opracować możliwości udostępniania treści nowych, dopiero nabywanych, jednak _ tylko za obopólną zgodą obu stron _ - instytucji i twórcy.

bETEQdTX

W posiedzeniu wzięło udział liczne grono przedstawicieli organizacji zbiorowego zarządzania i zrzeszeń twórców, m.in. Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Polskiej Izby Książki, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Izby Wydawców Prasy, Izby Producentów Audiowizualnych. Wcześniej założenia do projektu ustawy wzbudziły wśród nich kontrowersje; o pomyśle otwierania zasobów mówili, że ma on na celu wywłaszczenie twórców.

Odnosząc się do tego, Boni powiedział, że _ lekcja, jaka płynie z dyskusji o otwieraniu zasobów, każe nieco zawęzić ten projekt i na pewno bardzo precyzyjnie opisywać wszystkie obszary _. Jak jednak podkreślił, w założeniach do projektu ustawy i w przygotowywanym projekcie _ nie było i nie będzie żadnych chęci odebrania twórcom prawa autorskiego _. - _ Jeśli ktoś ma dalej ochotę czynić ze mnie mordercę polskiej kultury i polskich twórców, to bardzo proszę, ja to wytrzymam, bo istota tego projektu polega na czymś zupełnie innym _ - mówił Boni.

Jako przykład dobrych praktyk minister podał warszawską Zachętę. Narodowa Galeria Sztuki kupuje część praw autorskich do prac artystów, a potem umieszcza ich cyfrowe kopie w internecie i opracowuje na ich podstawie materiały edukacyjne dla nauczycieli. Dzięki temu uczniowie mogą na lekcjach w szkole zapoznawać się ze sztuką współczesną.

Minister zaznaczył, że otwieranie zasobów będzie wymagało przygotowania technicznego, m.in. zaprojektowania repozytoriów cyfrowych, w których zasoby mogłyby być dostępne. Środki na finansowanie digitalizacji można pozyskiwać z UE.

bETEQdUd

Wiceprzewodniczący komisji Jan Kaźmierczak (PO) pytał szefa resortu, czy od zobowiązania do udostępniania swoich zasobów instytucje będą mogły odstąpić w wyjątkowych przypadkach. Mówił o mapach aktualizowanych na bieżąco przez kartografów, za dostęp do których się płaci, ponieważ ich zaprojektowanie wymaga dużego nakładu pracy i środków.

Minister cyfryzacji podkreślił, że wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jak powiedział, mapy sieci teleinformatycznych w Polsce, które MAC opracowuje wspólnie z Instytutem Łączności, a które są finansowane ze środków unijnych, muszą i będą dostępne publicznie. Natomiast - według ministra - nie musi to dotyczyć np. map wykonywanych przez samorządy, na których aktualizację przeznaczają one 380 mln zł rocznie. - _ Pewien katalog wyjątków musi się pojawić _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie łatwiej zbierać pieniądze? Do przeprowadzenia zbiórki nie będzie potrzebne pozwolenie resortu, a jedynie jej zgłoszenie.
1 proc. podatku dla placówek naukowych? To nie jedyna propozycja wsparcia dla polskiej nauki, opracowana we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
60 mln złotych na nową inwestycję w Łodzi Inwestycja w dydaktykę poprzez infrastrukturę, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naukowy i badawczy.
bETEQdUy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)