Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Porównaj ceny roamingu - nowa oferta operatorów

0
Podziel się:

Europejscy operatorzy telefonii komórkowej otworzyli stronę internetową, na której można porównać ceny roamingu podczas wakacyjnego wyjazdu. To gest w kierunku Komisji Europejskiej, która domaga się przejrzystych zasad naliczania opłat a przede wszystkim obniżenia stawek.

Porównaj ceny roamingu - nowa oferta operatorów

Europejscy operatorzy telefonii komórkowej otworzyli stronę internetową, na której można porównać ceny roamingu podczas wakacyjnego wyjazdu. To gest w kierunku Komisji Europejskiej, która domaga się przejrzystych zasad naliczania opłat a przede wszystkim obniżenia stawek.

Komisja Europejska jednak nie rezygnuje z walki o niższe stawki. Nie wiadomo jednak, czy zgodnie z zapowiedziami już w środę przedstawi długo oczekiwane propozycje legislacyjne.

Na uruchomionej stronie są dane o połączeniach realizowanych przez europejskich operatorów, w tym polskich: Orange i Erę (Plus ma dołączyć w najbliższym czasie). Można sprawdzić, ile kosztuje - w zależności od wybranego lokalnego operatora - dwuminutowa rozmowa w szczycie np. z Londynu albo plaży w którymś z krajów nad Morzem Śródziemnym do Polski.

Dostępne są taryfy 75 operatorów we wszystkich 25 krajach członkowskich UE.

"Zrobiliśmy to w imię przejrzystości i troski o to, by nasi klienci mogli dokonać najlepszego wyboru operatorów w krajach, do których przyjeżdżają" _ Komisja Europejska wytknęła operatorom, że stronę, na której można porównać stawki różnych operatorów, otworzyła sama już rok wcześniej. Widać na niej jak na dłoni, że obecne stawki za połączenia wahają się od kilkudziesięciu centów za rozmowę z fińskiej komórki ze Szwecji do Finlandii, nawet do kilkunastu euro (Maltańczyk dzwoniący do domu z Łotwy) za 4-minutową rozmowę wychodzącą. _- tłumaczyła Eirini Zafeiratou z GSM Europe, organizacji zrzeszającej 137 firm z branży w 50 krajach.

Mimo wszystko dla Komisji otwarcie strony to dowód, że naciski na operatorów, by podawali stawki w sposób bardziej przejrzysty dla klientów, przyniosły efekty. Jednak dla KE celem pozostaje spadek cen połączeń.

Daleko idąca propozycja komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding, przewidująca m.in. zniesienie opłat za połączenia odebrane, napotkała jednak opór w gronie komisarzy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że po stronie operatorów opowiedział się m.in. komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu Guenter Verheugen.

Waży się ostateczny kształt propozycji - w szczególności, czy KE zgodzi się na opłatę za połączenia przychodzące w wysokości 0,10 euro za minutę (na tyle wyliczyła rzeczywisty koszt ponoszony przez operatorów). Niewykluczone, że koszt ten zostanie przerzucony na dzwoniących.

Wiadomo natomiast, że Reding nie forsuje już zasady kraju pochodzenia, zgodnie z którą za rozmowę lokalną w innym kraju UE płaciłoby się jak za połączenia lokalne u siebie w kraju. _ Firmy zrzeszone w GSM Europe zaciekle bronią wpływów z roamingu - rocznie w UE rynek ten wart jest ok. 8,5 mld euro. Twierdzą, że utracone zyski będą musiały zrekompensować sobie podwyżką cen usług krajowych. _ kolei koszt połączeń z numerami zagranicznymi byłby niezależny od miejsca pobytu w UE, więc za rozmowę z zagranicy do Polski płaciłoby się tyle, co za rozmowę zagraniczną w Polsce.

Teraz Komisja Europejska opowiada się raczej za obniżeniem hurtowych kosztów połączeń (na rynku między operatorami), co powinni odczuć konsumenci, a także ustaleniem maksymalnej marży na połączenia roamingowe w wysokości 27-30 proc.

Kwestią otwartą jest data wejścia w życie nowej legislacji - czy stanie się to już w przyszłym roku, jak chciałaby komisarz Reding, czy też po dwóch-trzech latach, które operatorzy dostaną na dostosowanie się do nowych przepisów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)