Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkielet Plusa

0
Podziel się:

Plus GSM ukończył budowę najdłuższej sieci szkieletowej w Polsce

Sieć Plus GSM zamknęła główny etap budowy własnej sieci szkieletowej. Jest to najdłuższa i najbardziej zaawansowana technologicznie sieć szkieletowa w technologii radiowej SDH w Polsce. Nowoczesna sieć szkieletowa zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług oraz jest podstawą bezawaryjnego działania całej sieci komórkowej. Pozwala również na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji poprzez ograniczenie, a nawet rezygnację z dzierżawy łącz od innych operatorów telekomunikacyjnych.

Podstawą sieci szkieletowej Plus GSM jest ponad 160 linii radiowej sieci transmisyjnej SDH o długości 4350 km, oraz 9300 km kanałów STM 1 o przepustowości 155 Mb/s każdy. Sieć szkieletowa połączyła już ponad 160 miejscowości, w 16 województwach, w tym wszystkie (19) centrale MSC sieci Plus GSM i już teraz przenosi 80 % ruchu generowanego w tej sieci. Dostawcami infrastruktury sieci szkieletowej są Lucent Technologies oraz norweska firma Nera.

Kolejnym równie istotnym elementem infrastruktury technicznej stanowiącym uzupełnienie sieci szkieletowej jest radiowa sieć dostępowa w technologii PDH. Do dziś w sieci Plus GSM zainstalowano około 2750 linii radiowych PDH, o długości ponad 25 tysięcy kilometrów, zawierających ok. 370 tysięcy kilometrów strumieni o przepustowości 2 Mbit/s. Sieć ta już dziś łączy około 90% stacji bazowych z ich kontrolerami.

Na ukończeniu jest też budowa sieci światłowodowej, która wspomagać będzie łącza najbardziej obciążone, oraz stanowić będzie zabezpieczenie na wypadek awarii sieci radiowej.

Własna sieć szkieletowa jest bardzo istotnym elementem infrastruktury sieciowej telefonii komórkowej. Łączy poszczególne jej elementy jak np. centrale i kontrolery stacji bazowych, zapewnia również dostęp do punktów styku z innymi operatorami telekomunikacyjnymi.

'Inwestycja w sieć szkieletową to kolejny krok na drodze do zaoferowania usług trzeciej generacji, w których szczególną rolę odgrywać będą usługi oparte na transmisji danych' - powiedział John Treuge - Członek Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych Polkomtel S.A. - 'Dzięki elastycznej architekturze sieci szkieletowej możliwa jest jej rozbudowa i dostosowywanie do wciąż zmieniających się usług oraz technologii. '

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)