Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szykuje się obniżka cen SMS-ów?

0
Podziel się:

Komisja Europejska wezwała operatorów sieci komórkowych do obniżenia stawek roamingu za wiadomości SMS i przesył danych.

Szykuje się obniżka cen SMS-ów?
(PAP/Tomasz Gzell)

Nie wykluczyła wprowadzenia przepisów takich jak te, które doprowadziły już do obniżenia cen za połączenia głosowe w roamingu nawet o 60 proc.

_ Według wyliczeń przedstawionych przez komisarza ds. telekomunikacji cena połączeń wykonywanych za granicą spadła średnio o 57 proc., zaś połączeń odbieranych - o 60 proc. _"Operatorzy wiedzą, że analizujemy rynek przesyłu danych i wiadomości SMS. Wiedzą, że w powszechnym odczuciu stawki są wygórowane i że Parlament Europejski będzie od nas oczekiwał zaproponowania rozwiązań prawnych. Teraz mają szansę stanąć na wysokości zadania i dobrowolnie obniżyć swoje stawki" - poinformowała komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

Z zadowoleniem podsumowała wejście w życie unijnego rozporządzenia o obniżeniu stawek za roaming. Przekonywała, że sprawdziło się ono znakomicie, bowiem operatorzy wprowadzili nowe stawki w terminie i teraz 400 mln użytkowników komórek płaci za roaming nawet o 60 proc. mniej.

ZOBACZ TAKŻE:
Nadciąga tani roamingDo 30 sierpnia na eurotaryfę (maks. 49 eurocentów plus VAT za minutę w przypadku połączeń wybieranych i 24 eurocentów plus VAT w przypadku połączeń odbieranych za granicą) przeszło ok. 200 milionów konsumentów, którzy zażądali tego od swoich operatorów.

Od 30 września eurotaryfa obejmuje wszystkich, automatycznie zastępując wcześniejsze stawki. Nie korzystają z niej jedynie ci konsumenci, którzy zdecydowali się na inne, bardziej atrakcyjne dla nich plany taryfowe.

Eurotaryfa jest obecnie standardową stawką za usługi roamingowe w UE, zgodnie z intencją europejskiego prawodawcy. Konsumenci dostali to, do czego mieli prawo - cieszyła się Reding.

ZOBACZ TAKŻE:

Taniej do Orange, Plusa i EryWedług wyliczeń przedstawionych przez komisarza ds. telekomunikacji cena połączeń wykonywanych za granicą spadła średnio o 57 proc., zaś połączeń odbieranych - o 60 proc. Najniższa stawka była oferowana w Holandii (20 eurocentów za połączenia zarówno wychodzące, jak i przychodzące), Wielkiej Brytanii (31,57 eurocentów za połączenia wychodzące i 12,63 eurocentów za połączenia przychodzące), Irlandii (32,23 / 15,70 eurocentów), Belgii (37,19 / 23,14 eurocentów) i Austrii (37,50 / 20,83 eurocentów).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)