Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Telekomy będą ciąć ceny

0
Podziel się:

Pod koniec 2010 roku minuta połączenia krajowego w telefonii stacjonarnej wyniesie 1,75 eurocenta - ocenia UKE.

Telekomy będą ciąć ceny
(Bartłomiej Zborowski/PAP)

Pod koniec 2010 roku minuta połączenia krajowego w telefonii stacjonarnej wyniesie 1,75 eurocenta, ocenia Urząd Komunikacji Elektronicznej, w raporcie dotyczącym strategii regulacyjnej na lata 2008-2010.

- _ Mimo spadku zainteresowania telefonią stacjonarną, jej atrakcyjność może wzrosnąć dzięki rozwiązaniom wspierającym konkurencyjność na rynku. Jednym z podstawowym sposobów na utrzymanie rentowności tego sektora będzie świadczenie przez operatorów wielu nowych usług _ - czytamy w części raportu poświęconej telefonii stacjonarnej. UKE ocenia, że średni czas oczekiwania na przyznanie numeru wyniesie 10 dni roboczych.

Udział abonentów korzystających z oferty alternatywnych operatorów ma pod koniec 2010 roku wynosić 30% wobec 20% na koniec III kwartału 2007 roku. Udział abonentów zmieniających operatora w ciągu roku ma wynieść 7-10%. Czas przeniesienia numeru stacjonarnego do innego operatora ma wynieść do 10 dni roboczych.

- _ Krajowi operatorzy świadczyli usługi telefoniczne w sieci stacjonarnej dla nieco ponad 10 mln użytkowników końcowych (dane na koniec trzeciego kwartału 2007 r.). Liczba klientów zmniejszyła się o ok. 10% w stosunku do 2006 r. A liczba obsługiwanych linii telefonicznych wyniosła ponad 8 mln, co oznaczało spadek w stosunku do 2006 r. o ok. 8,6% _ - głosi raport.

Pod koniec 2010 roku średnia cena połączenia krajowego w telefonii stacjonarnej za minutę ma wynieść 1,75 eurocentów za minutę, a średnia cena połączenia F2M (z sieci stacjonarnej do komórkowej) nie więcej niż 13 eurocentów za minutę.

UKE poinformował, że będzie koncentrował działania na sześciu polach. Są to: stymulowanie konkurencyjności, ochrona konsumenta, rozwój nowych produktów i technologii, obniżenie cen, wzrost fizycznej dostępności usług poprzez stymulowanie inwestycji w infrastrukturę i promocja Polski jako kraju przyjaznego inwestycjom.

Urząd chce m.in. zapewnić wzrost udziału operatorów alternatywnych w rynku, a także stworzyć warunki do wejścia nowych przedsiębiorców na rynek.

Spadną ceny rozmów z komórek

Cena połączenia M2M (mobile to mobile) do końca 2010 roku spadnie z kolei o 30% - ocenia Urząd Komunikacji Elektronicznej.

- _ W przypadku telefonii komórkowej działania Prezesa UKE polegają na monitorowaniu i obniżaniu stawek MTR oraz na pośrednim wspieraniu nowych operatorów MVNO planujących rozpoczęcie działalności biznesowej na rynku polskim _ - czytamy w raporcie.

UKE ocenia, że udział wirtualnych operatorów mobilnych w rynku na koniec 2010 roku wyniesie 5-10% według wartości rynku i 10-15% pod względem liczby abonentów. Udział abonentów zmieniających w ciągu roku operatora wyniesie 7-9%, a czas przeniesienia numeru wyniesie do 3 dni.

Na koniec 2007 roku penetracja usług telefonii komórkowej wyniosła 108,9% wobec 96,3% rok wcześniej i 76,4% dwa lata wcześniej. UKE zwraca jednak uwagę na znaczącą liczbę nieaktywnych przedpłaconych kart SIM.

- _ Wg wstępnych szacunków UKE liczba tego typu nieaktywnych kart SIM oscyluje w przedziale 4 - 6 mln, co przy przyjętych przez UKE założeniach wstępnych (nieaktywny użytkownik - nie zrealizował żadnych płatnych usług wychodzących, ani nie odebrał żadnych usług przychodzących w okresie 3 kolejnych miesięcy) może obniżać penetrację o 10,5-15,5% na koniec 2007 r. _ - głosi raport Urzędu.

telekomunikacja
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)