Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Za cyfrową telewizję zapłacimy 4 mld złotych

0
Podziel się:

Trzeba będzie wymienić albo wyposażyć w dekodery około 13 milionów telewizorów.

Za cyfrową telewizję zapłacimy 4 mld złotych
(Monkey Business Images</br>/Dreamstime.com)
Dziś w Sejmie zaprezentowany zostanie rządowy program _ cyfryzacji Polski. _Wiadomo, że zakończenie nadawania analogowego powinno nastąpić do 2015 roku. Cyfryzacja w Polsce wiązać się będzie z koniecznością zakupu dekoderów i często z wymianą anten.

Zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami całkowite wyłączenie analogowego nadawania telewizyjnego (tzw. _ switch-off _) musi nastąpić najdalej do dnia 17 czerwca w 2015 roku. Warto dodać, że zdecydowana większość krajów UE, w tym wszystkie kraje członkowskie sąsiadujące z Polską planują switch-off na 2012 rok. Dlatego też pełne pokrycie telewizją cyfrową powinno być także w Polsce osiągnięte w roku 2012, także ze względu na EURO2012. Aby to osiągnąć rozpoczęcie procesu cyfryzacji musi nastąpić już w tym roku.

| Niektórzy już mają cyfrę |
| --- |
| Wprawdzie Polska jest opóźniona w realizacji procesu cyfryzacji w stosunku do innych państw europejskich, zarówno liderów tego procesu (Wielka Brytania, Niemcy, Francja) jak i państw naszego regionu - Czechy, Słowacja, kraje bałtyckie. Jednak cyfrowy sygnał telewizyjny w ramach testów technicznych dostępny jest już w kilku miastach. Warszawiacy mogą odbierać w cyfrowej jakości wszystkie ogólnopolskie kanały telewizyjne poza TV Puls. W innych miejscowościach - m.in. Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu - dostępnych kanałów jest mniej, po trzy - cztery. Ilość odbiorców telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV w Polsce określa się na ok. 380 tys., co stanowi 3 procent gospodarstw domowych. Przewiduje się, że na całym świecie do końca 2008 r. HD będzie odbierało 4 procent gospodarstw, w 2012 r. zaś liczba ta wzrośnie do 16 procent. |

Jak wyliczył Money.pl, opierając się na danych przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Komunikacji Elektronicznej przełączenie się na telewizję cyfrową będzie nas kosztowało 4 mld 160 mln złotych.

Obecnie wyłącznie z analogowej telewizji naziemnej korzysta około 40-50 procentZOBACZ TAKŻE: Telewidzów w Polsce czekają ciężkie czasy

gospodarstw domowych. W wielu domach są drugie i trzecie odbiorniki telewizyjne i te w zdecydowanej większości odbierają telewizję naziemną, jak szacuje Ministerstwo Infrastruktury w Polsce trzeba będzie wymienić albo wyposażyć w dekodery 13 mln telewizorów.

Obecnie średnia cena dekodera umożliwiająca odbiór sygnału w standardzie MPEG4, który będzie u nas obowiązywał wynosi 400 złotych. Jak szacuje Ministerstwo Infrastruktury w ciągu najbliższych trzech lat cena spadnie do około 280 złotych.

Jak powiedział Money.pl inż. Przemysław Katulski specjalista w dziedzinie cyfryzacji, część gospodarstw domowych będzie też musiała wymienić stare anteny, na dostosowane do możliwości odbioru nowego sygnału. To dodatkowy koszt - średnio 80 złotych. Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury to blisko połowa gospodarstw.

Liczba telewizorów analogowych Standard kompresji Cena dekodera w złotych* Koszt zakupu dekoderów Cena nowej anteny Koszt wymiany anten** Całkowity koszt cyfryzacji
13 mln MPEG4 280 zł 3 640 mln zł 80 zł 520 mln zł 4 160 mln

_ * Prognoza Ministerstwa Infrastruktury **Przy założeniu, że wymiana anteny będzie potrzebna w połowie gospodarstw _

_ źródło: UKE, Ministerstwo Infrastruktury _

Prostszym sposobem jest wymiana telewizora na przystosowany do odbioru w MPEG4. W sklepach pojawiły się telewizory firm Sony, Sharp, Samsung z wbudowanymi już dekoderami w tym standardzie. Jednak to opcja najdroższa, średnia cena takiego telewizora wynosi 3 tysiące złotych.

Abonenci kablówek i platform cyfrowych już dziś dekodery do telewizji cyfrowej mogą dostać w ramach abonamentu. Ich problem ceny nie dotyczy - spłacają dekoder w ratach, w postaci miesięcznego abonamentu.

|

| *Czy w 2015 roku telewizja i radio zamilkną? * Eksperci z Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej apelują do prezydenta i premiera o podjęcie szybkich działań dotyczących cyfryzacji radia i telewizji. zobacz raport Money.pl |

Kto za to zapłaci ?

Każdy, kto ma _ stary _ telewizor. Ponieważ jednak mamy do czynienia ze zmianą wymuszoną, pozostaje grupa społeczna, której na taką zamianę nie będzie stać.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zwraca uwagę, że w związku z powyższym w zależności od przebiegu cyfryzacji, może okazać się konieczne przygotowanie odpowiedniego rządowego programu pomocy społecznej, umożliwiającego wsparcie zakupu dekoderów przez rodziny ubogie: wielodzietne, niepełne oraz rodziny emerytów i rencistów. Dla biednych rodzin potrzebne będzie wsparcie, łącznie ok. 350 mln zł. Prezes UKE planuje powołanie fundacji Cyfrowa Polska, która miałaby się m.in. zająć prowadzeniem kampanii promocyjno-informacyjnej. W tej chwili ten pomysł jest w fazie międzyresortowych konsultacji.

Według Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce, w roku 2007, było łącznie ponad 1,396 mln rodzin. Przy założeniu, że kwota dofinansowania do zakupu dekodera przez jedną rodzinę, przyznawana w ramach programu, będzie wynosiła 250 zł, to szacuje się wstępnie, że realizacja pomocy finansowej w ramach programu może wynieść prawie 350 mln zł - wylicza UKE_ . _

_ Jak wsparcie państwa wyglądało u innych Powołanie ciała, które zajęłoby się finansowaniem zakupu dekoderów najbardziej potrzebującym nie jest nowy. Wcześniej wykorzystali go Brytyjczycy i Austriacy, którzy ustanowili tzw. digital fund - fundusz, na który składają się nadawcyi operatorzy. Są też kraje, w których koszt kampanii wziął na siebie budżet państwa - tak było np. w Finlandii czy w Niemczech, które w czasie przechodzenia na nadawanie cyfrowe zrobiły kapitalny materiał nadawany przez wszystkie telewizje. Finowie zorganizowali m.in. publiczne dyskusje i wykłady na uniwersytetach oraz wolontariuszy - studentów uczelni technicznych, którzy chodzili po domach i pytali: Czy ma pani set-top-boksa? Jeśli nie, to proszę kupić, jeśli tak, to czy nie ma z nim problemów? W Austrii państwo zdecydowało się subsydiować 300 tys. set-top-boksów dla najuboższych. Chorwacja zdecydowała się dać każdemu, kto płaci abonament radiowo-telewizyjny, talon na dekoder. W tym kontekście należy zauważyć, że na przykład w Stanach
Zjednoczonych, na dofinansowanie zakupu dekoderów przez gospodarstwa domowe, przeznaczono, w ramach pomocy rządowej, kwotę 990 mln USD. _

Słownik najważniejszych terminów związanych z cyfrową telewizją

*DVB-T *(ang. digital terrestrial broadcasting) - cyfrowy następca tradycyjnej analogowej telewizji, jaką teraz można odebrać za darmo przez zwykłą antenę. Cyfryzacja oznacza zwiększenie liczby kanałów z dotychczasowych siedmiu do maksymalnie 42 za kilka lat.

MPEG2/MPEG4 - system kodowania cyfrowej telewizji. Bardziej rozpowszechniony jest MPEG-2, ale stopniowo wypiera go nowocześniejszy MPEG-4, w którym będzie działać cyfrowa telewizja w Polsce. Odpowiednie kodowanie MPEG musi obsługiwać zewnętrzny dekoder (STB) lub telewizor.

Set-top-box (stb) - urządzenie, za pośrednictwem którego telewizor może odbierać sygnał cyfrowej telewizji różnego typu. Będzie niezbędny dla widzów, których telewizor samodzielnie nie odbiera cyfrowego sygnału.

multipleks - zakres częstotliwości radiowych, w których nadawane będą cyfrowe kanały telewizyjne. Nazwa pochodzi stąd, że dzięki cyfryzacji w tym zakresie częstotliwości zamiast jednego kanału analogowego można nadawać siedem - osiem kanałów cyfrowych. Docelowo mówi się o sześciu multipleksach telewizji cyfrowej.

HD (ang. high definition) - system telewizji wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu obraz jest dokładniejszy i bardziej naturalny.

*hd-ready *- oznaczenie telewizora przystosowanego do odbierania programu telewizyjnego w jakości HD, ale w rozdzielczości 720 linii w pionie, i z określoną częstotliwością odświeżania obrazu. Oznacza to jakość obrazu nieco gorszą od standardu full-HD. Niektóre telewizory bez logo HD-ready i tak obsługują ten standard.

full-hd - oznaczenie telewizora przystosowanego do odbierania programu telewizyjnego w jakości HD w rozdzielczości 1080 linii w pionie, czyli lepszej jakości niż HD-ready.

*VoD - (ang. video on demand) *wideo na życzenie. Możliwość zamawiania filmów z katalogu nadawcy do natychmiastowego obejrzenia.
multicast- okres, w którym dostępne będą równolegle cyfrowe i analogowe kanały telewizyjne. Po tym okresie (najpóźniej w 2015 r.) kanały analogowe zostaną wyłączone.

*Switch-off *- wyłączenie analogowego nadawania telewizji naziemnej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)