Notowania

Nie będzie "paragonu przed płatnością". Ministerstwo Finansów posłuchało przedsiębiorców i zrezygnowało z pomysłu

- Ministerstwo Finansów zrezygnowało z dalszych prac nad tzw. paragonem przed dokonaniem płatności. Wsłuchaliśmy się w krytyczne głosy przedsiębiorców. Będziemy rozważać inne sposoby uszczelnienia płatności – poinformował Jerzy Owczarek, przedstawiciel MF, w trakcie posiedzenia Rady Przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Pomysł resortu zgodnie krytykowali eksperci i przedsiębiorcy (Fot: ben_osteen)

Przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Finansów poinformowało, że chce zmienić sposób ewidencjonowania płatnościi zobowiązać przedsiębiorców do wystawiania paragonu jeszcze przed tym, jak klient dokona zapłaty. Stąd nazwa proponowanej regulacji – "paragon przed płatnością". W intencji Ministerstwa Finansów miałaby ona prowadzić do uszczelnienia rejestrowania obrotu i tym samym stanowić oręż w walce z szarą strefą.

O ile przedsiębiorcy również są zwolennikami eliminowania z rynku firm, które nie wystawiają paragonów (a tym samym, nie płacą podatków i stanowią nieuczciwą konkurencję), to sam pomysł "paragonu przed płatnością" został przez nich skrytykowany. Nakładałby na nich bowiem dodatkowe obowiązki oraz wiązał się z koniecznością zakupienia nowych systemów do ewidencjonowania płatności.

Rzecznik MŚP chciałby rewolucji w naliczaniu składek ZUS. "Wariant niemiecki to najlepsze rozwiązanie"

O rezygnację z prac apelowały do Ministerstwa Finansów różne organizacje zrzeszające przedsiębiorców, m.in. Business Centre Club. Po stronie przedsiębiorców stanął Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Omówienie konsekwencji wprowadzeni paragonu przed płatnością było jednym z punktów odbywającego się w czwartek 21 lutego działającego przy Rzeczniku posiedzenia rady Przedsiębiorców.

Ich argumenty przekonały resort finansów. W trakcie odbywającej się 21 lutego 2019 r. Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców Jerzy Owczarek, wicedyrektor w Departamencie Systemów Podatkowych poinformował, że ministerstwo rezygnuje z dalszych prac nad projektem.

- Wzięliśmy pod uwagę uwagi zgłaszane przez różne organizacje, np. Business Centre Club, jak i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – powiedział Owczarek.

Zapowiedział jednocześnie, że resort będzie zastanawiał się nad innym sposobem na uszczelnienie rejestrowania obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2019

dzidekFirmy Budowlane wcale nie płacą podatków od remontów i kto ich złapie?

23-02-2019

cghciekawe czy nastapi kiedys kres tych uszczelnien. Najciekawiej bedzie wtedy gdy nawet po osiagnieciu celu kasy bedzie brakowc dalej. Niestety … Czytaj całość

23-02-2019

jaa gdzie kasa dla prawników, lekarzy, dentystów?

Rozwiń komentarze (4)