Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Emerytury. Tylko waloryzacja i już. Sejm podjął decyzję

89
Podziel się:

Zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji od 1 marca najniższa emerytura wzrośnie o 50,88 zł. Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która gwarantowała wzrost świadczeń o 70 zł. Zmiany w wysokości wypłat wejdą w życie 3 marca.

Emerytury. Tylko waloryzacja i już. Sejm podjął decyzję
Wskaźnik waloryzacji od 1 marca 2021 roku wyniesie 104,24 proc. To oznacza wzrost emerytur o 4,24 proc. (money.pl, Rafał Parczewski)

Senat zaproponował poprawkę do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która zakładała, że podwyżka najniższych świadczeń byłaby wyższa i wynosiłaby 70 zł. W środę Sejm jednak poprawkę Senatu odrzucił - informuje Polska Agencja Prasowa.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślał niedawno, że efektem tegorocznej waloryzacji będzie podwyżka w wysokości co najmniej 50,88 zł.

- Poprawka, którą zaproponował Senat (dodatkowe 20 zł na świadczenie - red.), spowodowałaby dodatkowy koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł - uzasadnił odrzucenie senackiej poprawki. Zdaniem ministra budżet państwa nie udźwignąłby dodatkowego wzrostu świadczeń.

Przypomnijmy, że sam wskaźnik waloryzacji podniesie wysokość najniższych świadczeń do poziomu 1250,88 zł. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł, a renta rodzinna 1250,88.

Rokrocznie świadczenia podlegają waloryzacji wraz z początkiem marca. Sam proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez tzw. wskaźnik waloryzacji. Mechanizm uwzględnia również dynamikę zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz także: Gwiazdy żalą się, że mają niskie emerytury. Prezes ZUS odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Sawa
rok temu
Najgorzej mają Ci na tuskowych emeryturach kapitałowych. Nie dość, ze z kapitału przelicznikiem okradli, to z OFE sprzeniewierzyli, bo wymyślili sobie emerytury socjalne za nasze ciężko wypracowane składki. Kapitał, którego ZUS nie jeszcze wypłacił nie jest rewaloryzowamy, jak pracujących. Dlaczego? Przecież od wzrostu płac rewaloryzacja jest znikoma lub jej nie ma. Można podziękować PO i Lewiatanowi. Banda drani od rozrób w dobie wiadomym interesie.
Polka
rok temu
Przetarg podwyżek emerytalnych trwa i partie polityczne mają swoje 5 minut, emeryci także. A jakie podwyżki dostawaliście za PO pytają zwolennicy PIS-u? A ta waloryzacja, którą dostaniecie, to jest "śmiech na sali, bo wszystko drożeje w zastraszającym tempie, odpowiadają zwolennicy opozycji. Emeryci z długoletnim stażem pracy, oburzają się na tych, którzy mają minimalny staż pracy, ponieważ ich emerytury są tylko niewiele niższe od tych z długoletnim stażem. A my także pracowaliśmy, tyle, że bez umowy o pracę, bądź na umowę zlecenie, albo za granicą, odpowiadają drudzy.Ja mam kilkoro dzieci i ciężko pracowałam, a teraz mam emeryturę, niewiele wyższą od tych matek, które nigdy nie pracowały, jak ma tyle dzieci, to niech ją w podzięce utrzymują na starość, że ich urodziła, żali się emerytka. Jeszcze inni emeryci, którzy wpłacają kilkakrotnie wyższe składki emerytalne do ZUS-u od tych z KRUS-u , oburzają się, że nie tylko mają niewiele wyższe emerytury, to wiele osób nigdy nie będąc rolnikami, pobiera emerytury z KRUS-u. I niestety wszyscy mają rację, ponieważ system emerytalny jest zły i wymaga gruntownej zmiany. Przede wszystkim należy oddzielić socjal od funduszu emerytalnego, a o wysokości emerytury powinna decydować odprowadzana składka emerytalna, ponieważ nie da się połączyć socjalizmu z kapitalizmem. Kiedyś trzeba wreszcie przerwać ten żałosny spektakl. Albo ustalamy minimalną emeryturę państwową z wymaganym stażem pracy i ją nie tylko waloryzujemy, ale także rewaloryzujemy, natomiast za dalsze lata pracy powinny wypłacać emerytury fundusze emerytalne z poręczeniem państwa, do których każdy z nas chce odprowadzać składki, albo dalej utrzymujemy ten niesprawiedliwy dla wszystkich Polaków niewydolny system.
Abc
rok temu
Zapomnieli ,że PO dawało po 2-3zl.
TrackMen
rok temu
Za POPSL zakup pralki automatycznej,kredyt z banku,za POPSL kupno za gotówkę pralki za półtora tygodnia pracy,taka jest roznica
Maro
rok temu
W kwietniu 13ka ba jesień 14ka pienidze są jednak
...
Następna strona