Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nie tylko 300 plus. Czeka jeszcze dodatek szkolny

31
Podziel się:

Rodzice, których dzieci są w wieku szkolnym, mogą skorzystać nie tylko z 300 plus, czyli pieniędzy na wyprawkę szkolną, ale także z dodatku szkolnego. Niewielu rodziców wie o tej formie wsparcia. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Nie tylko 300 plus. Czeka jeszcze dodatek szkolny
Rodzice, których dzieci są w wieku szkolnym, mogą skorzystać także z dodatku szkolnego (East News, ZOFIA BAZAK)

Dodatek szkolny to stała kwota, która wynosi 100 zł. Jest przyznawany raz w roku dla dzieci w wieku szkolnym, jako wsparcie finansowe na zakup wyprawki szkolnej - czytamy w interia.pl.

Świadczenie to przysługuje dzieciom w wieku od 7 do 18 lat, które pochodzą z rodzin, otrzymujących zasiłek rodzinny. Jeżeli dziecko kontynuuje naukę, dodatek szkolny może być przyznawany aż do 21. roku życia, czyli przez kolejne trzy lata - informuje portal.

W przypadku dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, dodatek szkolny może być przyznawany aż do 24. roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Warto zauważyć, że dodatek szkolny nie jest przyznawany tylko od pierwszej klasy szkoły podstawowej, ale już od etapu przygotowania przedszkolnego, czyli w tzw. zerówce. To jest jedna z różnic między dodatkiem szkolnym a świadczeniem "Dobry Start", które jest przyznawane tylko z okazji rozpoczęcia nauki szkolnej.

Jak informuje Interia, dodatek szkolny nie jest samodzielnym świadczeniem, ale jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Jest przyznawany tylko w sytuacji, gdy rodzina już otrzymuje zasiłek rodzinny. Jest to podobne do innych dodatków, takich jak dodatek z tytułu urodzenia dziecka, samotnego wychowywania dziecka czy kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego.

Aby skorzystać z dodatku szkolnego, najpierw trzeba złożyć wniosek o zasiłek rodzinny.

Wzory wniosków są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem portalu Emp@tia. Można je pobrać w formie elektronicznej lub w formie papierowej w urzędach gminy.

Z informacji resortu rodziny wynika, że wniosek o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego trzeba złożyć do 31 października, czyli do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny lub przygotowanie dziecka do szkoły w "zerówce". Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego jest wypłacany raz w roku - czytamy w interia.pl.

Wniosek o 300 plus tylko drogą elektroniczną

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start". To 300 zł wyprawki szkolnej dla każdego uczącego się dziecka. Dokumenty można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Wsparcie przysługuje raz w roku - na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Jan
7 miesięcy temu
Już nie da się tego czytać ile dają,
Ja ja ja
7 miesięcy temu
Czekam na wincej, wybory idom to nam sypna groszem
wevf
7 miesięcy temu
kiedy dodatek na buty??? pis zabrał pieniądze na buty w podatkach na prąd i gaz zawyżonych 3 krotnie wiec niech daje teraz
Tia
7 miesięcy temu
Nierobstwo się cieszy.
Emeryt
7 miesięcy temu
Tym co mają zasiłki jeszcze dodać 100zł... A może do roboty nakaz a nie życie z zasiłków???? Robię całe życie i ręki nie wyciągam - dlaczego moje dziecko ma być biedniejsze, bo mi się zabiera na zasiłki dla nierobów???? 14mln pracujących - reszta korzysta.
...
Następna strona