Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Prajsnar
|

Nie tylko wcześniejsza emerytura. Mundurowi mają też przywileje mieszkaniowe

104
Podziel się:

Temat przywilejów dla pracowników służb mundurowych jest kojarzony przede wszystkim z kwestiami emerytalnymi. Trudno się dziwić, bo to najbardziej kosztowny aspekt związany z przywilejami "mundurowych". Dokładniejsza analiza portalu RynekPierwotny.pl pokazuje jednak, że pracownicy służb mundurowych (podobnie jak np. sędziowie oraz prokuratorzy) mogą liczyć na pewne specjalne świadczenia i benefity dotyczące zamieszkania.

Nie tylko wcześniejsza emerytura. Mundurowi mają też przywileje mieszkaniowe
Bialystok, 15.08.2014. Wojewodzkie uroczystosci Swieta Wojska Polskiego odbyly sie w poludnie przed pomnikiem Jozefa Pilsudskiego; N/z zolnierze. (Anatol Chomicz / Forum, RM, Anatol Chomicz / Forum)

Mieszkaniowe przywileje warto sprawdzić przede wszystkim w kontekście dwóch służb mundurowych o największym stanie zatrudnienia. Chodzi oczywiście o Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej oraz Policję.

Przywileje mieszkaniowe dla pozostałych pracowników służb mundurowych w pewnych aspektach funkcjonują bardzo podobnie, jak benefity dla żołnierzy oraz policjantów. Chodzi między innymi o system dopłat do lokum dla funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz strażaków zawodowych. Przypomina on rozwiązania stosowane w Policji.

Dla żołnierzy kluczowa jest odprawa mieszkaniowa

Jeżeli natomiast chodzi o żołnierzy, to najbardziej medialną kwestią wydaje się odprawa mieszkaniowa. Jest to świadczenie przysługujące m.in. żołnierzowi służby stałej zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej, który zamieszkuje w kwaterze i nabył prawo do emerytury/renty lub otrzymał wypowiedzenie przed upływem okresu wymaganego do nabycia uprawnień do emerytury wojskowej.

Zobacz także: Sąd Najwyższy ws. frankowiczów. Banki i klienci czekają na 11 maja

Odprawę otrzymują także żołnierze służby stałej, którzy do dnia zwolnienia ze służby wojskowej nie otrzymali decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego i mają prawo do emerytury wojskowej/wojskowej renty inwalidzkiej albo otrzymali wypowiedzenie przed nabyciem praw emerytalnych.

Żołnierze służby kontraktowej po odejściu również otrzymują wspomniane świadczenie, o ile nabyli prawo do emerytury lub renty. W pewnych okolicznościach, odprawa mieszkaniowa przysługuje członkom rodziny zmarłego żołnierza.

Sposób jej wyliczenia jest na tyle skomplikowany, że warto posłużyć się kalkulatorem dostępnym na stronie Agencji Mienia Wojskowego. Ten kalkulator online wskazuje, że w średnim wariancie (4 normy mieszkaniowe, 63% wysługi) odprawa mieszkaniowa powinna wynosić 251 594,38 zł.

Nie można także zapominać, że aktualne przepisy przewidują obowiązek zapewnienia żołnierzowi zawodowemu zakwaterowania w ramach jednego z trzech wariantów: przydziału kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, przydziału miejsca w internacie albo kwaterze internatowej lub wypłaty świadczenia mieszkaniowego. Wspomniane świadczenie mieszkaniowe zależy od lokalizacji garnizonu i obecnie wynosi od 360 zł do 900 zł miesięcznie.

Policjanci otrzymują m.in. dopłatę do zakupu "M" …

System pomocy mieszkaniowej dla policjantów prezentuje się skromniej niż benefity przysługujące żołnierzom. Ważnym elementem tego systemu jest równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego. Przysługuje on funkcjonariuszom nie posiadającym w danej okolicy własnego lokum, prawa do wynajmu mieszkania za preferencyjną stawkę lub tymczasowej kwatery.

Aktualna wysokość opisywanego równoważnika wynosi 7,30 zł dziennie lub 14 zł dziennie (w przypadku posiadania członków rodziny). Policjant nie otrzyma tego równoważnika jeśli wcześniej przyjął jednorazową pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu. Mowa o kwocie 5192 zł w przeliczeniu na członka rodziny. Zwolnienie ze służby w ciągu pierwszych dziesięciu lat skutkuje koniecznością częściowego zwrotu opisywanej dopłaty do zakupu mieszkania.

Trzecim przykładem świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy Policji jest równoważnik pieniężny za remont (przyznawany jeśli policjant nie otrzymuje równoważnika za brak lokalu). Wysokość remontowego równoważnika oblicza się z uwzględnieniem liczby członków rodziny. Chodzi o kwotę wynoszącą 164 zł rocznie w przeliczeniu na jednego domownika.

Przykłady opisywanych świadczeń potwierdzają, że pomoc mieszkaniowa w Policji jest skromniejsza niż benefity dla żołnierzy. Policyjni związkowcy zwracają uwagę na fakt, że wspomniana dysproporcja wynika głównie z poziomu żołnierskich odpraw mieszkaniowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(104)
Petent
3 lata temu
Czyli jak straz czy policja tak poszkodowana jest to niech wf zaliczają taki sam jak w wojsku. Zapraszamy do armii.
Aaaaa
3 lata temu
Dokładnie jak wam gul skoczył to idźcie do wojska lub policji. Wszyscy tacy mądrzy to dlaczego nie idziecie?? Poza tym nie łykajcie tak wszystkiego co piszą na portalach. Bo jakby się zastanowić to każdy polak zarabia bardzo dobrze, w kraju jest dobrobyt itd. Zastanawiam się czasem skąd się biorą te wszystkie sumy i kolosalne wynagrodzenia
jan
3 lata temu
A Straż Miejska nie ma żadnych przywilejów i daje radę, można -można.
ddlkh'j \
3 lata temu
szkoda to idźcie do pracy w służbach mundurowych. Każdy może, lecz czy się nadaje? ile wyrzeczeń - nie ma życia prywatnego - tylko służba. ile rodzin mundurowych rozpadło się.
markotny
3 lata temu
Zaniżyliście kwotę za tzw. remontówkę policyjną ..... to nie jest mizerne 164 zł na osobę..... zapomnieliście również o pieniądzach na umundurowanie - a przecież cywil z własnych pieniędzy się ubiera..... itd.
...
Następna strona