Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Ukraińskie zboże dotarło do celu. Liban podjął jednak niespodziewaną decyzję

Podziel się:

W lipcu Ukraina i Rosja podpisały lustrzane porozumienia z Turcją oraz ONZ, które odblokowały trzy ukraińskie porty czarnomorskie. Po to, by umożliwić eksport zboża z kraju zaatakowanego przez reżim Władimira Putina. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że próba generalna wznowionych dostaw żywności się nie udała.

Ukraińskie zboże dotarło do celu. Liban podjął jednak niespodziewaną decyzję
Masowiec z ukraińskim zbożem wypłynął do Libanu na początku sierpnia (PAP, AA/ABACA)

Na początku sierpnia z Odessy wypłynął pierwszy statek z ukraińskim zbożem. Pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie, w trakcie której rosyjskie okręty zablokowały porty Ukrainy nad Morzem Czarnym.

Pierwszy masowiec, który wypłynął z Odessy, miał dostarczyć zboże do Trypolisu w Libanie. Sukces operacji oznaczałby, że próba generalna wznowionego eksportu zakończyła się pomyślnie. Pojawiły się jednak problemy.

W ostatnich dniach statek co prawda dotarł do portu, ale - jak informuje "DGP" - nie został przyjęty. Źródła dziennika twierdzą, że odbiorca odmówił przyjęcia 26 tys. ton kukurydzy. Nie podają jednak przyczyn tej decyzji.

Trwają teraz poszukiwania nowego miejsca dostawy żywności z Ukrainy. Jednym z najbardziej prawdopodobnych kierunków jest Syria, która uznawana jest za sojusznika Rosji.

Przed rozpoczęciem wojny ukraińskie porty morskie obsługiwały około 80 proc. eksportu produktów rolnych. Ze względu na rosyjską blokadę na Morzu Czarnym, eksport ten był ograniczony do portów na Dunaju, linii kolejowych i dróg lądowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl