Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Eksport zboża. Ukraina stawia nowe warunki

Podziel się:

Władze Ukrainy chcą rozszerzyć listę portów, z których będzie można wysyłać zboże do innych krajów, o obwód mikołajowski. Obecnie transportowane jest ono jedynie z obwodu odeskiego. Rozmowy na ten temat prowadzone są w ramach Centrum Koordynacyjnego w Stambule.

Eksport zboża. Ukraina stawia nowe warunki
Ukraina będzie mogła wyeksportować w tym roku około 50 mln ton (Getty, 2022 Anadolu Agency)

Denys Marczuk, wiceszef Ukraińskiej Rady Rolniczej (WAR) wskazał, że porty w obwodzie mikołajowskim mogłyby przyspieszyć proces eksportu zbóż.

Głównym zadaniem jest dziś zapewnienie eksportu pozostałości zbiorów z ubiegłego sezonu i rozpoczęcie eksportu nowego urodzaju. Zebrano go już z prawie 30 proc. pól. Jest to 12 mln ton nowego zboża i dlatego, z uwzględnieniem wskaźników na terytorium Ukrainy, w tym roku marketingowym będziemy mogli wyeksportować około 50 mln ton – powiedział Marczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wywiezienie za granicę 50 mln ton tegorocznych zbiorów zbóż zajmie aż trzy lata. Powód? Wiceszef Ukraińskiej Rady Rolniczej wskazał na ograniczone możliwości transportu kolejowego, drogowego i rzecznego. Dlatego ukraińskie władze prowadzą rozmowy o rozszerzeniu listy portów. Toczą się one w ramach Centrum Koordynacyjnego w Stambule z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Wiceprzewodniczący WAR wskazał, że konieczne jest też przyspieszenie kontroli statków, przewożących ukraińskie zboże.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

– Zadaniem, które stawiamy przed naszymi partnerami, jest szybsza kontrola i przyjmowanie statków. Wcześniej cykl eksportu rozpisany był na dni i miesiące i to pozwalało nam na eksport 5-6 mln ton zbóż na miesiąc – powiedział Marczuk.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W poniedziałek, na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż, z portu w Odessie wypłynął masowiec (statek przeznaczony do przewozu suchych ładunków – przyp. red.) Razoni pod banderą Sierra Leone. Jest to pierwsza jednostka przewożąca taki ładunek od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie. Na jego pokładzie znajduje się 26 tys. ton kukurydzy, która płynie do portu w libańskim Trypolisie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP