Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Niedziela bez handlu w Wigilię. Związkowcy nie chcą jej odpracować

19
Podziel się:

Kalendarz wbił klin w rozwiązania ograniczające handel w niedzielę. Dwie ostatnie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie są dniami handlowymi, ale w tym roku ostatnia niedziela handlowa przypadałaby w Wigilię. Jest decyzja, by jednak w tym roku 24 grudnia był wolny od handlu.

Niedziela bez handlu w Wigilię. Związkowcy nie chcą jej odpracować
Przewodniczacy handlowej Solidarnosci Alfred Bujara. (East News, Piotr Molecki)

– Jesteśmy za wpisaniem Wigilii jako dnia dodatkowo wolnego w handlu – powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności. Podkreślił jednak, że związkowcy nie wyobrażają sobie, żeby dodatkowo za tę Wigilię wprowadzać inną niedzielę w grudniu jako pracującą.

Przypomnijmy, że właśnie takie rozwiązanie brane jest pod uwagę. Skoro w tym roku Wigilia miałaby być bez handlu, pojawił się pomysł na "wynagrodzenie" takiego stanu rzeczy klientom i branży. Na miejsce Wigilii niedzielą handlową miałaby być inna niedziela poprzedzająca Boże Narodzenie, np. ta przypadająca na 10 grudnia.

Jak przypomniał Bujara, zgodnie z obecnymi przepisami praca w Wigilię ograniczona jest tylko do godziny 14.

- Jest to okres bardzo trudny dla pracowników, bo pracują nie tylko w niedzielę. W tym okresie naprawdę wzmożona to jest praca, od rana do późnych godzin wieczornych. Pracowników w handlu jest ciągle za mało - zaznacza w rozmowie z "WH".

Skąd problem?

Problem zakazem handlu i tegoroczną Wigilią ma związek z kalendarzem. Co do zasady dwie ostatnie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie są dniami handlowymi, ale w tym roku ostatnia niedziela handlowa wypada właśnie Wigilię.

Jak pisaliśmy w money.pl, zamiana niedziel handlowych przed Wigilią ma być jednorazowa, a nie systemowa. Oznacza to, że w kolejnych latach, gdy 24 grudnia wypadnie w inny dzień tygodnia, sklepy będą czynne do godz. 14, jak ma to miejsce obecnie.

Jak przekazała money.pl Renata Juszkiewicz, prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, to branża handlowa wyszła z inicjatywą do rządu w tej sprawie.

W gabinetach ministerialnych trwają ożywione dyskusje na ten temat, a zdania są podzielone. - Kierunek jest tutaj jeden. Trzeba ten przepis zmienić, bo Wigilia musi być dniem wolnym – podkreślił Waldemar Buda.minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Sawa
4 miesiące temu
Nawet nie zdajecie sobie sprawy jaki jest zapierdziel w każdą sobotę i pracującą niedzielę. Snujecie się po tych sklepach do 22 -23 Jak te mary.....te paniusie, stare i młode takie prostaczki, udające księżniczki....i faceci biedni idą jak na ścięcie za swoimi paniami.....kultury ZERO!
Bolek
6 miesięcy temu
Najbardziej na udręczeniu innych ludzi zależy tym, którzy wolne mają w każdy długi weekend... i cenią sobie prawo do odpoczynku (czy też, w nomenklaturze rozleniwionych pracowników budżetówki - tzw. reasetu). Tym właśnie przejawia się społeczny egoizm.
Jetrzy
6 miesięcy temu
Naprawdę nie umiecie się zastosować do paru prostych zasad? Za PRL jak 1 września był w piątek to po prostu przychodziło się w ten piątek. Bo takie były zasady. Teraz "przesuwa" się wszystko nie szanując zasad. Myślicie, że dobrobyt rodzi się z siedzenia w domu?
mmmm
6 miesięcy temu
ja chciałabym mieć każdy poniedziałek wolny
Mysz
6 miesięcy temu
Tak się spieszyli by kupić ludzi, że nawet kalendarza nie sprawdzili.