Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Niedziela handlowa 31 marca - czy dzisiaj sklepy są otwarte?

1
Podziel się:

Niedziela handlowa w tym roku staje się coraz większą rzadkością. Sprawdź, czy dzisiaj (niedziela 31 marca) sklepy są otwarte.

Niedziela handlowa 31 marca - czy dzisiaj sklepy są otwarte?
Niedziela handlowa 31 marca - czy dzisiaj sklepy są otwarte? (123RF)

Niedziela handlowa 31 marca - czy dzisiaj sklepy są otwarte?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele od nowego roku została dodatkowo zaostrzona. Zakupy możemy zrobić najczęściej w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkami są miesiące, w które przypadają ważne święta m.in. Boże Narodzenie i Wielkanoc wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Dzisiejsza niedziela 31 marca jest więc niedzielą handlową. Zdecydowana większość sklepów, galerii handlowych i supermarketów będzie otwarta według zapowiadanych godzin.

Niedziele handlowe marzec 2019:

  • niedziele niehandlowe: 3,10,17, 24 marca;
  • niedziela handlowa: 31 marca.

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Początkowo zakupy mogliśmy zrobić zazwyczaj w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od nowego roku zakaz został zaostrzony, a od 2020 r. wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

We wskazane niedziele zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, m.in. przeładunki, magazynowanie, logistyka oraz dystrybucja. Wyłączone z zakazu są m.in. apteki, piekarnie, stacje benzynowe, kwiaciarnie i sklepy związane z obsługą turystów. Do wymienionych dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Jak wynika z badań przedstawionych przez Dziennik Gazetę Prawną, całkowity zakaz handlu w niedziele ma coraz mniej zwolenników. Tylko 19 proc. Polaków jest za ograniczeniem handlu we wszystkie niedziele. Jak jednak komentował zakaz wiceminister Stanisław Szwed podczas dyskusji w parlamencie - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedzielę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Olo
5 lata temu
Ja nie otwieram. Niech pracownicy odpoczną.