Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Niedzielski dla "Faktu": Zwiększanie presji na społeczeństwo przeciwskuteczne

58
Podziel się:

Firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników nie będą miały obostrzeń. Niezaszczepieni pracownicy mogą być przesuwani na inne stanowiska - mówi w wywiadzie dla "Faktu" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski dla "Faktu": Zwiększanie presji na społeczeństwo przeciwskuteczne
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER (Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

- Szukamy instrumentów motywacyjnych, które zachęcą do szczepień. Zanim pojawi się kwestia obowiązku, czy uprzywilejowanego dostępu do usług dla zaszczepionych chcemy mieć pewność, że wyczerpaliśmy potencjał zachęcania ludzi do szczepień. Forsowanie rozwiązań, które zwiększają presję na społeczeństwo jest przeciwskuteczne - powiedział w wywiadzie szef ministerstwa zdrowia.

Minister zdrowia był także proszony o ocenę pomysłu, aby tylko zaszczepieni dostawali świadczenie 500 plus. Jego zdaniem nie jest to dobry pomysł.

Rząd chce postawić na mobilne zespoły szczepiące oraz lekarzy rodzinnych, którzy będą zachęcać swoich pacjentów do szczepień. Pytany, czy w Polsce, podobnie jak we Francji - będą wprowadzone zasady, że tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać m.in. z kin i restauracji, ocenił, że takie zapisy mogą spowodować zwiększenie liczby szczepiących się, ale jednocześnie budzą duże emocje i niezadowolenie społeczne.

Zobacz także: Czwarta fala z lockdownem dla niezaszczepionych? "Można wyobrazić sobie taką sytuację"

Adam Niedzielski przyznał, że rząd spodziewa się, że w połowie sierpnia może dojść do przyspieszenia zakażeń. - Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieć 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Te optymistyczne mówią o tysiącu, czyli o braku wyraźnej fali. To, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych - poinformował szef resorty zdrowia.

Jego zdaniem w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach.

Adam Niedzielski przyznał także, że rząd myśli o projekcie, który zakłada, że firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza jeśli mają bezpośredni kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń.

Na pytanie, czy pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony minister poinformował, że wymaga to zmian ustawowych. - Trwają prace, aby taki projekt przygotować. Podejmiemy na ten temat dyskusję na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia) - powiedział szef MZ.

Pytany, co oznaczałoby to dla pracownika i czy mógłby zostać przesunięty na inne stanowisko, gdyby nie był zaszczepiony, ocenił, że "jeśli pracownik ma kontakt z klientem, to przesunięcie do na stanowisko, na którym nie będzie stanowił zagrożenia epidemicznego, miałoby rację bytu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
➕➕➕
3 lata temu
Tajne zapisy uowy między firmami a UE -Państwa członkowskie nie znają zapisów tych umów,brak odpowiedzialności za skutki uboczne , państwa ,firm,lekarzy .Preparat dopuszczony warunkowo , Ciągle zastraszanie ,i próby prześladowania . Co jest z wami w tym ministerstwie was ktoś zastrasza , zmusza tak to wygląda. Macie mafię na głowie to wasza sprawa i wasz problem nie mój siedzieliście z kim trzymacie i jaka jest cena . Ale narodu truć dalej się nie da . Przejrzeli ludzie plan mafi żeby ludzie byli zmuszani do zakupu szczepionek na covid z własnej kasy co roku po 2 lub 3 razy .Jak szczepienia będą obowiązkowe będzie Wojna na bank . Niedzielski igra z ogniem ale widać musi .Ma pętlę na szyi od mafji więc jaki ma wybór ... Żaden.
Irene
3 lata temu
Coz zawinili Ci ludzie , ze zemsta jest tak okrutna ?
tak właśnie
3 lata temu
bardzo dobry pomysł! w końcu płacą im za nic, zresztą z naszych pieniędzy, to mogą wymagać posłuszeństwa
Niepotrzebnie...
3 lata temu
Teraz to już sobie wsadźcie te szczepionki we własne cztery litery,skoro już wiadomo,że nie działają i zajmijcie się LEKAMI!!!!
Tom 63
3 lata temu
Niedzielski, wsadź sobie głowę do tej lodówki szczepionkowej. Może trochę ochłoniesz.
...
Następna strona