Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Niemcy blokują przekazanie haubic z czasów NRD Ukrainie

44
Podziel się:

Niemcy nie zgodziły się na transport haubic pochodzących z byłego NRD na Ukrainę z Estonii. Sprzęt wojskowy została w latach 90. XX wieku kupiony przez Finlandię. Trafił później do Estonii. Niemcy nie zgadzają się na dostawy swojej broni w strefy konfliktu, a bez ich zgody strona estońska nie może ich przekazać Ukraińcom.

Niemcy blokują przekazanie haubic z czasów NRD Ukrainie
Patrol ukraińskich żołnierzy (EASTNEWS, Lukasz Zakrzewski/REPORTER)

Według informacji "Wall Street Journal" Niemcy nie zezwoliły Estonii na eksport pochodzącej z Niemiec artylerii na Ukrainę. Dziennik powołuje się na urzędników w Niemczech i Estonii. Według "WSJ" Niemcy nie zezwoliły na eksport 122mm haubic D-30 o zasięgu ok. 20 km. Pochodzą one jeszcze z wyposażenia wojska byłej NRD. Dziennikarze powołują się na urzędników na informacje uzyskane od niemieckich i estońskich urzędników.

Niemcy blokują dostawy broni w strefy konfliktu

Haubice zostały w latach 90. XX w. sprzedane Finlandii przez RFN, która następnie odsprzedała go Estonii w 2009 r.

Ze względu na zawarte porozumienie, oba kraje muszą wyrazić zgodę na dalszy eksport tej broni, lecz rząd Niemiec odmówił jej udzielenia.

Zobacz także: Będziemy mieli dłuższe weekendy? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Jak zauważa amerykański dziennik, Niemcy są jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie, które sprzedają do krajów trzecich takich jak Egipt i Pakistan. Berlin kieruje się polityką zakazującą dostaw broni w strefy aktywnego konfliktu. Przypomniała szefowa MSZ Annalena Baerbock podczas niedawnej wizyty w Kijowie, powołując się na względy historyczne.

Zablokowana przez Niemcy dostawa miała być kolejną partią uzbrojenia przekazanego przez Estonię dla Ukrainy. USA zezwoliły Tallinowi na dostarczenie zestawów przeciwpancernych Javelin, a Łotwie i Litwie na eksport pocisków przeciwlotniczych Stinger. Estonia miała przekazać też wsparcie dotyczące cyberbezpieczeństwa ukraińskiej armii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Polak
4 miesiące temu
Większość pijanych za kółkiem, morderstw, przestępstw, tego całego bydła jest najwięcej w przeliczeniu na ilość mieszkańców we wschodniej Polsce. Natomiast mapa mentalności idealnie pokrywa się z mapą zaborów. Wschód - agresja, zawiść, zazdrość.
Polak
4 miesiące temu
Prorosyjski Pis straszy Niemcami. Zauważyłem że pisowski elektorat jest tożsamy z typowym warcholstwem rosyjskim. Już się nie szczuje na Katyń tylko na Brukselę, W TVP rosyjskie seriale. Pis rządzi jak PRL (ludowe zastąpiono narodowym), polskie tradycje faszystowskie zobowiązują. Zachęcam do poszukania info na temat polskich partii faszystowskich przed 2 wojną światową. Mieli nawet swoje gazety, tygodniki itp. Rosja to nie kraj, to stan umysłu. Jak mam wybierać to wolałbym zachodni styl życia zamiast kacapii.
pilnować tego
4 miesiące temu
kolejny raz Niemcy wspólnie z Rosjanami jak 39r. rozpętują wojnę przeciwko Europie Środkowej. To może skończyć się III Wojną Światową
Kapral
4 miesiące temu
Helmut drży przed Iwanem. Gdzie niemieckie morale?
salo
4 miesiące temu
Tak naprawde to oni maja racje,bardzo wielu mądrych ludzi którzy nie ulegają manipulacją antyrosyjskiej propagandy wie to doskonale w czyim interesie jest ta cała propagandowa nawała,USA szantażuje polityków europejskich nakładając sankcje, grożąc im wykluczeniem z polityki międzynarodowej. NATO i Unia Europejska robią wszystko aby sprowokować Rosje widać w USA podjeli decyzje o wojnie i teraz dociska swoich pachołków aby też dołączyli ,co szuka Hiszpania na morzu czarnym? hyba szykuje prowokacje. Straszenie Polaków rosją jako śmiertelne zagrożenie przybiera na sile i przyspiesza,jest to scenariusz przerobiony skutecznie w Niemczech przed II wojną światową aby przekonać Niemców do wojny,wówczas za śmiertelne zagrożenie robili Polacy i Żydzi,dzisiaj są to rosjanie, w 1939 poparta niemiecką prowokacją propaganda spełniła to zadanie. Niemcy entuzjastycznie poparli atak na Polske,USA postanowiło użyć tego samego scenariusza,obróbka społeczeństw państw NATO idzie pełną parą.Teraz widać dlaczego tak nagle i niespodziewaniew USA porzuciło Afganistan,bo gospodarka USA nie wytrzymała by równoczesnej wojny z Rosją i w Afganistanie. Czyli mój scenariusz sprawdza się, już dawno napisałem i przypominam,USA wycofały się z Afganistanu tak szybko i nie oczekiwanie, pozostawiając tam ogromne ilości sprzętu i uzbrojenia ponieważ zapadła decyzja o ataku na rosje a pozostawiony sprzet ma posłużyć talibom do zaatakowania Iranu aby uniemożliwić pomoc Iranu dla rosji. Osatatnia decyzja USA o ewakuacji rodzin dyplomantów USA z kijowa świadczy o tym że w USA ustalili już date ataku.
...
Następna strona