Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Niemcy wstrzymują sprzedaż broni do Kazachstanu

25
Podziel się:

Z powodu napiętej sytuacji zarówno niemiecki, jak i czeski rząd zawieszą eksport broni do Kazachstanu. Wcześniej loty do tego kraju zawiesiła Lufthansa.

Niemcy wstrzymują sprzedaż broni do Kazachstanu
Nowy kanclerz Niemiec, Olaf Scholz wstrzymuje dostany broni, która może być użyta przeciwko cywilom w Kazachstanie (GETTY, Bloomberg)

Jak poinformowała w sobotę niemiecka agencja prasowa (DPA), rząd w Berlinie zawiesi eksport broni do Kazachstanu. Taką informację niemieccy dziennikarze uzyskali z anonimowego źródła w Berlinie. Powodem podjęcia takiej decyzji są krwawe zamieszki w byłej republice radzieckiej.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, zawieszenie eksportu będzie dotyczyło głównie broni i środków, które mogą być użyte przeciwko cywilom.

W ubiegłym roku Niemcy sprzedały do Kazachstanu 25 licencji eksportowych na broń o łącznej wartości 2,2 mln euro.

Zobacz także: Wysoka inflacja i wyhamowanie gospodarcze. Czy to nas czeka w 2022?

Również Czesi rozważają wstrzymanie eksportu broni do Kazachstanu. W ubiegłym roku wyeksportowali tam sprzęt za 16,8 mln euro. Czeskie firmy mają licencje na sprzedaż m.in. broni palnej, pojazdów wojskowych, chemikaliów i "substancji przeznaczonych do kontroli zamieszek".

Również niemieckie koncerny zamrażają swoje usługi dla Kazachstanu. Kilka dni temu o zawieszeniu lotów do tego kraju poinformowała Lufthansa. "Ze względu na dalszy rozwój sytuacji Lufthansa podjęła decyzję, że nie będzie oferować regularnych lotów do Ałmaty" - napisano w komunikacie.

W ostatnich dniach Kazachstanem wstrząsnęła fala protestów krwawo tłumionych przez tamtejsze władze. Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew pozwolił policji i żołnierzom strzelać bez ostrzeżenia. Nazwał młodych ludzi, którzy stoją za zamieszkami terrorystami i wyśmiał apele międzynarodowe o wstrzymanie pacyfikacji cywilów.

Kazachstan to obszar wpływów Rosji, która nie stoi bezczynnie w obliczu narastającego konfliktu, ale wysłała już tam swoje wojska. W Kazachstanie jest ropa naftowa, gaz ziemny i uran. Na Uralu znajdują się liczne fabryki zbrojeniowe oraz poligony wojskowe, z których korzysta krosyjska armia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
ass
2 lata temu
no a kiedys nie wstrzymali dostaw cyklonu b do AUSZWITZ ot demokraci buhahahahahahaaaaaaaaa
Realista
2 lata temu
Czy wszyscy są ślepi, czy tylko udają? putin pociąga za wszystkie sznurki w Europie, Unia Europejska, w tym niemcy, francja oraz usa z bidenem tańczą jak im putin zagra. I tłumaczą się, że nic nie mogą zrobić i to nie ich wina. Tak naprawdę to ci wymienieni sami tak umocnili putina np. przez nord streem jeden i drugi. Sami hipokryci.
zuzu
2 lata temu
Dobre sobie najpierw nasprzedawali, nazbroili, a teraz łaskawcy wielcy - wstrzymają.
Ricardo
2 lata temu
Mam nadzieje ze tym razem nasi politycy ugryzą sie w jezyk
Ert
2 lata temu
Kto na tym zyska?
...
Następna strona