Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Niemcy chcą zderusyfikować swoją rafinerię. Pomóc im w tym mają Polacy

Podziel się:

Niemcy chcą do marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft ze swojej rafinerii PCK Schwedt – podaje businessinsider.de. W grze o udziały Rosjan mają być dwa polskie podmioty – Orlen i Unimot. – To był temat omawiany przez nas, ale nie mogę za wiele powiedzieć – skomentował Daniel Obajtek.

Niemcy chcą zderusyfikować swoją rafinerię. Pomóc im w tym mają Polacy
Rafineria PCK Schwedt wkrótce bez Rosjan? Nieoficjalne doniesienia (Getty Images, Bloomberg, Krisztian Bocsi, Sean Gallup)

Rafineria PCK Schwedt jest kluczowa dla dostaw paliw do wschodniej części Niemiec, w tym i dla Berlina. Problem w tym, że jej większościowym udziałowcem jest rosyjski Rosnieft, który posiada 64 proc. udziałów. Placówka ta zresztą przed wybuchem wojny w Ukrainie skupiała się na przetwórstwie rosyjskiej ropy. Po nałożeniu sankcji na ten kraj i jego surowce, rafineria musiała zmienić źródła dostaw, w czym pomógł m.in. Gdańsk.

Polacy przejmą udziały w Schwedt od Rosjan?

Ze względu właśnie na sankcje i zamrożenie aktywów rosyjskich, kontrolę nad Schwedt ma zarząd komisaryczny niemieckiego rządu. W grudniu zresztą przedstawiciele Rosnieftu zawitali do naszych sąsiadów, by rozmawiać o ewentualnej sprzedaży swoich udziałów w rafinerii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Niemcy jednak nie zamierzają czekać z założonymi rękami i zakładają, że przed 10 marca Rosnieft uda się wywłaszczyć ze Schwedt. To właśnie tego dnia miał zostać przedłużony zarząd komisaryczny – informuje niemiecki "Business Insider".

Tego zresztą od dwóch lat domagają się Polacy, którzy liczą, że udziały Rosjan przejmie któryś z polskich koncernów. W grze są dwa: Orlen i Unimot.

To był temat omawiany przez nas. Były różne plany. Nie mogę za wiele powiedzieć. Dopowiedzą sobie państwo sami – skomentował te doniesienia dla serwisu BiznesAlert.pl Daniel Obajtek, który pożegna się z funkcją prezesa Orlenu 5 lutego.

Money.pl zapytał ministerstwo gospodarki Niemiec, które sprawuje kontrolę nad udziałami rosyjskimi w rafinerii o kwestię sprzedaży aktywów Rosniefti. Rzeczniczka BMWK Susanne Ungrad podkreśliła jednak, że resort nie komentuje takich doniesień.

Bój o udziały Shella w Schwedt

Mniejszościowym udziałowcem Schwedt był też Shell (ok. 37,5 proc. akcji). Koncern chciał się pozbyć swoich udziałów, a, jak donosił Reuters, zainteresowany ich nabyciem miał być właśnie Unimot. W odpowiedzi na pytania money.pl biuro prasowe polskiej firmy stwierdziło, że obecnie żadne negocjacje dotyczące ewentualnych przejęć nie są na takim etapie, by informacje o nich były "niewprowadzające w błąd opinii publicznej".

Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że wszystkie analizy nie wykluczają ekspansji zagranicznej Grupy na kraje ościenne, w zależności od sytuacji rynkowej i geopolitycznej – przekazało nam biuro prasowe Unimotu we wrześniu 2023 r.

Ostatecznie jednak, jak podał Bloomberg, udziały Shella trafiły do innego brytyjskiego koncernu – Prax Group. Transakcja ma być dopięta jeszcze w pierwszej połowie 2024 r., ale jest to uzależnione od zgód organów regulacyjnych. Nie są znane szczegóły finansowe operacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl