Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Niemcy i Włochy zbudują rurociąg wodorowy. Połączy Afrykę z Europą

300
Podziel się:

Niemcy i Włochy zacieśniają współpracę w celu dywersyfikacji źródeł energii. Oba kraje podjęły decyzję o zbudowaniu nietypowego, bo wodorowego rurociągu łączącego Afrykę Północną z Bawarią. Inwestycja ma być częścią europejskiej sieci. Dzięki inwestycji do roku 2030 import wodoru może zwiększyć się do 10 mln ton.

Niemcy i Włochy zbudują rurociąg wodorowy. Połączy Afrykę z Europą
Giorgia Meloni i Olaf Scholz chcą budowy rurociągu wodorowego (GETTY, Michele Tantussi)

W ramach porozumienia Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni podpisali w mijającym tygodniu dokument, powstał Plan Działań na rzecz Współpracy Strategicznej. Cele tego porozumienia obejmują przede wszystkim współpracę w obszarze energetyki. Kraje deklarują chęć zagwarantowania długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego i przyspieszenie transformacji.

Niemcy i Włochy stawiają na wodór

"Niemcy i Włochy chcą ściślej współpracować w dziedzinie energii, aby zapewnić długoterminowe dostawy gazu i wodoru" - czytamy w komentarzu portalu tagesschau.de. Oba kraje zadeklarowały bowiem podpisanie umów dotyczących także błękitnego paliwa.

Budowa rurociągu pod Alpami będzie skomplikowanym wyzwaniem inżynieryjnym. Rurociąg będzie miał ok. 3300 km długości i połączy Tunezję i Niemcy. Jego ostateczny przebieg nie jest jeszcze pewny - będzie przebiegać przez Austrię lub Szwajcarię. Niemcy i Włochy mają nadzieję, że inwestycja przyczyni się do stworzenia większej sieci wodorowej w Europie.

Stała wymiana informacji

Podpisana umowa zakłada także bliską współpracę w pięciu strategicznych obszarach, takich jak: polityka zagraniczna i obronna, gospodarka, Unia Europejska, klimat i środowisko, oraz kultura.

Włochy i Niemcy chcą też regularnych spotkań ministrów spraw zagranicznych i obrony, wymiany informacji pomiędzy ministrami finansów oraz dialogu instytucjonalnego na temat migracji pomiędzy ministerstwami spraw wewnętrznych.

Budowa rurociągu wodorowego ma pomóc w imporcie 10 milionów ton wodoru do 2030 roku. Powiększenie infrastruktury wodorowej pomoże m.in. w odejściu od tradycyjnych paliw w motoryzacji. Kraje takie jak Niemcy, Włochy, Francja czy Holandia już dziś dysponują rozbudowaną siecią umożliwiającą właścicielom samochodów tankowanie wodoru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(300)
WYRÓŻNIONE
Adolfy
rok temu
Po osiągnięciu celu , gaz ziemny zostanie ogłoszony w UE jako paliwo zanieczyszczające powietrze i obłożone dodatkowymi podatkami . Główka pracuje .
WOLNOŚĆ
rok temu
Jakie to wszystko stało się teraz czytelne najpierw Niemcy wybudowali dwa potężne rurociągi gazu z Rosji do Niemiec na ostrym 11.2 nie wyszło to teraz chcą zawładnąć rynkiem energetycznym dotyczącym wodoru a żeby to osiągnąć i żeby przymusić nas zakazami i nakazami które serwuje nam od kilku lat Unii Europejskiej prowadzić super państwo bez możliwości weta dla poszczególnych krajów możliwości na przykład dla Polski
Anonim
rok temu
Czyli na zachodzie wodor a u nas elektryki?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (300)
Steve(no)Job(...
rok temu
GAZOCIAG GAZOWO-WODOROWY!!! Myk polega na tym, ze to ma byc rura do przesylu GAZU ZIEMNEGO, ale dodanie do tego WODORU powoduje ze projekt automatycznie staje sie EKOLOGICZNY i wtedy moze byc finansowany ze srodkow unijnych. Najwazniejsze jest to czego napisali.
Men
rok temu
Rzesza kombinuje jak dominować imperializm i rasizm narodu niemieckiego...to genetyczna skaza tej rasy
Polak
rok temu
Niemcy już mieli sojusz w 1939 z Włochami za musoliniego i Hitlera to lwiej pni niech noc już nie budują bo do dziś są miliony grobów kradzieży i gwałtów z zniszczeniami
No i Niemcy
rok temu
kupują sobie Włochów, niezapominając o swym przewodnictwie.
Ale glupota
rok temu
A ktos wie, ze wodor obecnie jest glownie produkowany z wegla i fossil fuels? :))) I jest silnie wybuchowy, juz byly sterowce napedzane wodorem w Niemczech… zle sie to skonczylo.
...
Następna strona